Gdynia i inne miasta z atrakcyjnymi terenami PKP.  Kolejowa spółka podpisała listy intencyjne dotyczące przyszłej współpracy w zakresie rozwoju działalności logistycznej m.in. z Morskim Portem Gdynia. Jednak najwyższy priorytet to realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus.

Źródło ilustracji: Polska Agencja Prasowa. Fot. S. Leszczyński.

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Nieruchomości PKP S.A. na cele mieszkaniowe i biurowe.

Łódź, Szczecin, Gliwice, Kutno, Zduńska Wola, Wrocław, a także tereny w pobliżu kolejowych przejść granicznych na styku torów 1435 mm i 1520 mm – to miejsca, w których zasoby nieruchomościowe Grupy PKP SA są szczególnie atrakcyjne ze względów inwestycyjnych, m.in. w obszarze logistyki. Na kolejowych gruntach będą mogły także powstać mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

PKP S.A. posiada jedną z największych baz nieruchomości w Polsce – ponad 101 tys. nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni ponad 95 tys. ha położonych w 364 z 380 powiatów w Polsce. Często grunty te są atrakcyjnie zlokalizowane – w centrach miast, z odpowiednim skomunikowaniem. Spółka współpracuje z operatorami rządowego programu Mieszkanie Plus.

PKP S.A. realizują działania na rzecz rozwoju logistyki, mające przełożyć się na całą polską gospodarkę. Spółka wytypowała ze swoich zasobów ponad 120 lokalizacji na terenie całego kraju, w których można rozwinąć usługową infrastrukturę logistyczną. Grunty te obejmują w sumie 1160 działek, których łączna powierzchnia wynosi ponad 1150 ha. W najlepszych lokalizacjach planowana jest budowa centrów logistycznych, multimodalnych terminali przeładunkowych oraz tzw. railportów. Ponadto kolejowa spółka podpisała listy intencyjne dotyczące przyszłej współpracy w zakresie rozwoju działalności logistycznej m.in. z Portem Gdynia, Miastem Rybnik, Wielkopolskim Centrum Logistycznym i Miastem Konin.

PKP zmieniły podejście do zarządzania gruntami. „Zamiast wyprzedawać nieruchomości, spółka skupia się na osiąganiu długoterminowych korzyści, m.in. poprzez wynajem gruntów lub ich komercyjne zagospodarowanie. PKP S.A. zamierza także uczestniczyć w projektach deweloperskich, stawiając na zyski w dłuższym okresie” – powiedział Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A.

Dla PKP S.A. zagospodarowanie nieruchomości na cele związane z programem Mieszkanie Plus ma najwyższy priorytet. W maju 2018 roku pomiędzy PKP a BGKN zostały zawarte warunkowe umowy inwestycyjne obejmujące 12 nieruchomości położone w 8 miastach o łącznej powierzchni 130 ha.

Kilka miesięcy później zostało podpisanych kolejnych 9 umów tego typu dot. kolejnych nieruchomości będących w portfelu PKP – w 7 miastach o łącznej powierzchni ponad 15 ha. W zasobach PKP S.A. znajdują się więcej nieruchomości, które mogłyby zostać wykorzystane pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową. Na potencjalne potrzeby realizacji programu wytypowano 279 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 500 ha.

Program „Mieszkanie Plus” przewiduje budowę tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności, gdzie średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kw., a w opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania ma być to ok. 12 do 24 zł za metr kw.

W 2018 r. PKP SA razem z Polskim Holdingiem Nieruchomości, Xcity Investment oraz Chopin Airport Development rozpoczęły współpracę przy komercyjnym zagospodarowaniu nieruchomości kolejowych. Na kolejowych gruntach będą mogły zatem powstać także hotele i biurowce.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *