Państwo odległe od Polski o 5 godzin lotu, jest wielkim importerem różnych dóbr. Ma duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Jest bardzo dobrym rynkiem zbytu. Takie wymarzone miejsce dla polskich eksporterów to Izrael.

Fot. Kazimierz Netka.

Na skrzydłach, a także statkami do Tel Awiwu oraz do innych miast w Izraelu.

Trzeba mieć odwagę, by na Bliski Wschód wysyłać swe produkty, albo oferować tam usługi. To region świata niezbyt spokojny, Izrael zaś jest otoczony niezbyt przychylnymi mu krajami, a przyjaciół ma daleko – taka jest opinia o tym państwie. Wyrażona ona została również 31 stycznia 2019 roku, podczas seminarium, zorganizowanego w ramach realizacji projektu: „Pomorski Broker Eksportowy”. Tytuł tego spotkania brzmiał: „ Praktyka czyni mistrza – szansa dla eksportujących do Izraela” O warunkach i możliwościach zdobywania tego rynku sprzedaży mówili reprezentanci Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter” (w którym owo seminarium się odbyło), Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości oraz firmy Speedway Freight Services.

Fot. Kazimierz Netka

Izrael jest bliżej niż się może wydawać,. Bezpośrednie loty do tego państwa są również z Gdańska. Izrael jest zamożny, Jednak ceny są wysokie. Kilogram sera, w przeliczeniu, kosztuje tam około 100 złotych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Bardzo intratnym rynkiem zbytu usług jest w Izraelu branża technologii informacyjno – komunikacyjnych. To szansa dla polskich firm informatycznych. Izrael potrzebuje rocznie około 20 000 specjalistów z zakresu IT – technologii informacyjnych – mówił Michał Szaraniec z Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

 

Fot. Kazimierz Netka

Firmom, zamierzającym eksportować do Izraela, pomaga oczywiście Pomorski Broker Eksportowy. Wsparcie można uzyskać również z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu – bezpośrednio z Zagranicznego Biura Handlowego znajdującego się w Izraelu.

Adres do ZBH w Tel Awiwie podała nam Joanna Dudzińska – specjalista ds. rozwoju start-upów w Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości i w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości „Starter”: Sonol Tower, 52 Menachem Begin St., Tel Aviv. Więcej wiadomości jest na stronie:

https://www.paih.gov.pl/zagraniczne_biuro_handlowe_tel_awiw .

 

Fot. Kazimierz Netka

Do Izraela można szybko dostarczyć towar samolotami. Drogą morską przewóz trwa znacznie dłużej, ale jest o wiele tańszy – mówił Adam Moszczyński ze Speedway Freight Services. Przewóz odbywa się kontenerami. Nawet jeden z polskich teatrów zamierza w kontenerze przewieźć scenografię do spektaklu, który zostanie pokazany na festiwalu w Izraelu.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *