Gdzie dają pieniądze na przetrwanie globalizacji koronawirusa? „TARCZA ANTYKRYZYSOWA – Pomożemy Ci z niej skorzystać” – tak brzmiał tytuł kolejnego zdalnego spotkania, zorganizowanego przez stowarzyszenie „Pracodawcy Pomorza”. Omówiono zarys pomocowego programu rządowego. Wskazano sytuacje, w których trzeba bardzo uważać pisząc wnioski o pomoc finansową

Źródła ilustracji: Prezentacja, pokazana podczas webinarium

Z jakiego wsparcia w ramach Tarczy można mieć pożytek? Jak sfinansować wynagrodzenia? Co zrobić z przestojami w pracy?

Miliardy złotych przeznaczane są na ratowanie gospodarki przed następstwami paraliżu wywołanego przez koronawirus. Jak po te pieniądze sięgać i kto je ma? Kto nimi dysponuje? Prawie wszyscy przedsiębiorcy to wiedzą. Nie trzeba też dużej mądrości, by prawidłowo wypełnić formularz wniosku o finansowe wsparcie. Są jednak takie sytuacje, w których warto zaczerpnąć pomocy specjalistów. Kiedy lepiej samemu nie decydować się na sporządzanie dokumentacji? O przekazanie wiedzy na ten temat zadbało stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza i przygotowało spotkanie pt. „TARCZA ANTYKRYZYSOWA – Pomożemy Ci z niej skorzystać”.

Oczywiście, owo szkolenie było zdalne; za pośrednictwem internetu. Skorzystaliśmy z okazji i przysłuchiwaliśmy się wykładowi, który wygłosił reprezentant Pracodawców Pomorza, Karol Bober, prezes firmy Grantera, zajmującej się m.in. pomocą publiczną.

– W związku z obecną sytuacją gospodarczą oraz wsparciem przewidzianym przez rząd dla przedsiębiorców, zachęcamy do wzięcia udział w spotkaniu i późniejszych konsultacjach – proponowali „Pracodawcy Pomorza” w swym newsletterze, rozesłanym do subskrybentów. – Opowiemy o najkorzystniejszych formach wsparcia, wyjaśnimy różnice między dotacją a pożyczką płynnościową. Ponadto poruszymy temat problemów i pułapek w przepisach, jakie czekają na przedsiębiorców chcących skorzystać z Tarczy Antykryzysowej. Z jakiego wsparcia w ramach Tarczy może skorzystać mały, a z jakiego duży przedsiębiorca? Jak sfinansować wynagrodzenia pracowników? Co zrobić z przestojami w pracy? Na te i wiele innych pytań odpowiemy na konkretnych przykładach na najbliższym webinarze 16.04.2020 o godzinie 14:00 do 15.00.

Spotkanie przeznaczono dla firm z sektora mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Plan tego webinaru był następujący:

1. Krótko o tarczy antykryzysowej.

2. Tarcza Antykryzysowa – poszczególne rozwiązania prawne dla przedsiębiorców.

3. Problemy i pułapki w przepisach Tarczy Antykryzysowej.

4. Odpowiedzi na pytania uczestników.

Firma Grantera stworzyła 3-osobowy zespół, mający pomagać przedsiębiorcom. Materiał, w formie wideo, przygotowany na webinairum, rozesłała wszystkim uczestnikom tego zdalnego spotkania. Został udostępniony link do tego materiału.

Tarcza antykryzysowa jest aktualizowana – zastrzegł wykładowca, prezes Karol Bober. Była to ważna wiadomość, bowiem wkrótce, jeszcze tego samego dnia wieczorem, ukazały się nowe przepisy, poszerzające zakres pomocy i krąg uprawnionych do skorzystania z rządowego wsparcia.

Informacje podane w ramach webinaru mają charakter poglądowy i uproszczony – informował Karol Bober. – Niektóre z nich są oparte na projektach ustaw, które nie weszły jeszcze w życie i mogą ulec zmianie. Informacji na slajdach oraz odpowiedzi na czacie nie należy traktować tak jakby była to porada prawna lub podatkowa. Przed skorzystaniem z którejkolwiek formy wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej należy zapoznać się szczegółowo z obowiązującymi przepisami prawa i zastosować je odpowiednio do własnej sytuacji – radził prezes Karol Bober.

Pierwszą formą wsparcia, omówioną podczas webinarium, a bardzo popularną, są zwolnienia z opłat przewidziane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obrazuje to poniższy slajd:

Bardzo potrzebne dla biznesu jest świadczenie pieniężne, zwane postojowym. Nie jest ono jednak przeznaczone dla bardzo „młodych” firm, czyli nie przysługuje tym przedsiębiorstwom, które niedawno rozpoczęły działalność – już w czasie trwania pandemii i wstrzymania działalności gospodarki. Oto szczegóły:

Interesująca jest pomoc od starostów. W Gdańsku i Gdyni oraz w innych powiatach nabory wniosków o ten rodzaj wsparcia już trwały, gdy webinarium się odbywało. Wsparcie udzielane jest za pośrednictwem powiatowych urzędów pracy.

Dofinansowanie do wynagrodzeń z puli FGSP – Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przyznawane jest przez Wojewódzkie Urzędy Pracy.

Świadczenie to przysługuje każdej firmie. I jest pomocą bezzwrotną, ale jeśli warunki nie są spełnione, pieniądze trzeba oddać. Kontrole wypełniania warunków przydzielania pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej mogą być nasilone – ostrzegał prezes Karol Bober.

Istotne jest umiejętne omijanie zagrożeń. Pełny sukces to prawidłowe rozliczenie się z uzyskanej pomocy, która jest bezzwrotna, ale warunkowo. Prawidłowość jej rozliczenia będzie podlegać kontrolom – mówił Karol Bober, przytaczając słowa Alexis de Tocqueville: „Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy”.

Trzeba więc sprawdzać przesłanki upadłości – czy nie wystąpiła taka sytuacja, że one nie zaistniały. Chodzi o tzw. trudną sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa – trzeba zaznaczyć, że nie było ono w takich kłopotach w grudniu 2019 roku.

Za wprowadzenie w błąd może grozić nawet sankcja karna. Oto treść oświadczenia, jakie należy złożyć:

 

Wiele detali może mieć znaczenie:

Przewidziana jest też pomoc Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Dla sektora transportowego ważne są m.in.:

 

Tarcza Finansowa PFR – Polskiego Funduszu Rozwoju:

Wykład, który wygłosił prezes Karol Bober, wywołał duże zainteresowanie, ale też wiele wątpliwości. Widać było, że przedsiębiorcy łakną wiedzy. Oto niektóre pytania zadawane podczas webinarium:

Fundacja prowadząca działalność sezonową w branży turystycznej, nie zatrudniająca w tym momencie żadnej osoby, czy może skorzystać z jakiegokolwiek wsparcia finansowego?

Czy dofinansowanie ze starostwa można połączyć z dofinansowaniem Wojewódzkiego Urzędu Pracy?

Czy otrzymamy jakieś potwierdzenie po złożeniu wniosku o zwolnienie z ZUS? Złożyliśmy i cisza.

Czy dofinansowanie wynagrodzeń starosty przysługuje pracodawcy, który złożył wniosek o umorzenie składek z ZUS ? Otrzymałam wyjaśnienie, że tacy pracodawcy są wykluczeni !!!!!!!

Czy aby otrzymać świadczenie postojowe (2080 zł) należy spełnić wszystkie wymienione warunki?

Arkusze do wypełnienia przez WUP nie umożliwiają wpisania pracowników na umowy zlecenie i na osoby, które pierwotnie i cały czas po podpisaniu porozumienia pracują na 1/2 etatu. Przecież na te osoby też przysługuje dofinansowanie. Jak można skorzystać wtedy z pomocy?

A jak mam jednego pracownika to jak podpisać porozumienie z dwoma?

Czy można łączyć zwolnienia z ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń?

Czy są już jakieś konkretne wytyczne co do środków finansowych z PFR; gdzie można wszystkie wytyczne znaleźć?

Czy emeryt prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać ze świadczenia postojowego?

Czy pracownicy zatrudnieni na 3/4 etatu mogą zakwalifikować się o wsparcie z tarczy?

Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na spersonalizowane konsultacje – poinformowali na zakończenie organizatorzy webinarium. Szczegóły – poniżej na slajdzie:

Zapowiadane są kolejne webinaria tego typu, organizowane nie tylko przez Pracodawców Pomorza. Warto z tych okazji korzystać.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *