Na zdjęciu: Lodołamacze w Tczewie, w styczniu 2016 roku. Fot. Kazimierz Netka.
Narwal i Foka między pływającymi taflami lodu
W Płocku trwa ratowanie ludzi oraz majątku z powodzi. Na Wiśle może utworzyć się w tym miejscu duża tama lodowa. Zatory – skupiska kry w poprzek wiślanego nurtu – mogą powstać również gdzie indziej, zwłaszcza poniżej zapory we Włocławku. Od zapory do Zatoki Gdańskiej za sprawny spływ lodów rzeką do morza, odpowiada flotylla lodołamaczy, podlegająca Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Lodołamacze mają swe miejsce postoju w gotowości m.in. w Przegalinie.
Na zdjęciu: Lodołamacz w Przekopie Wisły między Świbnem i Przegaliną, w styczniu 2016 roku. Fot. Kazimierz Netka
Dyrektor Regionalnego Zarządu Wód Polskich w Gdańsku, Aleksandra Bodnar, podjęła decyzję o rozpoczęciu patrolowania Dolnej Wisły przez zespół lodołamaczy. Dzisiaj, o godz. 9.00, dwie jednostki: Narwal i Foka opuściły przystań w Przegalinie – poinformował Bogusław Pinkiewicz – szef Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Patrolowanie nie jest akcją lodołamania, ma służyć ocenie sytuacji w korycie rzeki oraz sprawdzeniu w ruchu dwóch nowych lodołamaczy Pumy i Narwala (Puma wypłynie w następnych dniach). Tor wodny Wisły często ulega zmianie, dlatego powinien zostać sprawdzony na wypadek ewentualnej akcji lodołamania.
Na zdjęciu: Lodołamacz w Tczewie, w styczniu 2016 roku. Fot. Kazimierz Netka
Lodołamacze będą poruszać się wzdłuż koryta Dolnej Wisły, od ujścia do Zatoki Gdańskiej do wysokości mostu Knybawskiego, tj. do 903 km rzeki. Przewidziane są próby manewrowe jednostek i testy systemów nawigacyjnych oraz łączności.
Obecna sytuacja hydrologiczna na Dolnej Wiśle nie stwarza podstaw do pogotowia lodowego ani akcji lodołamania. Informacje dot. sytuacji lodowej na Wiśle podawane są na bieżąco na stronie internetowej Wód Polskich – wynika z komunikatu, który otrzymaliśmy od Bogusława Pinkiewicza – szefa Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl