Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek itp.
W dniach 12 – 24 listopada 2021 roku zostanie przeprowadzone badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego celem jest ocena jakości pozyskanych danych, a wyniki posłużą również do udoskonalania przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych. Dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym – wynika z informacji, które przekazała nam Aleksandra Sarnowska – konsultant w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku:
Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).
Ankieterzy statystyczni kontaktować się będą z wylosowanymi do badania respondentami wyłącznie z numeru telefonu: 22 828 88 88, a dane zostaną zarejestrowane w specjalnie przygotowanej aplikacji. Pozyskane dane podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.
Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora). Podobnie, jak w trakcie Spisu Powszechnego, ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .
Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 roku – informuje Urząd Statystyczny w Gdańsku.
Spisy powszechne mają długą historie na świecie i w naszym kraju. W II Rzeczypospolitej pierwszy spis powszechny ludności przeprowadzono sto lat temu, w 1921 roku. Po upływie wieku od tamtego – pierwszego po odzyskaniu wolności – rejestru obywateli RP, 1 kwietnia 2021 roku rozpoczął się bieżący Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań w Polsce.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl