Na mapie zaznaczono m.in. miejscowości: Swołowo – gdzie znajduje się Cud Polski; Lubiatowo – gdzie ma powstać elektrownia jądrowa (opr. K.N.). Źródło mapy podstawowej: PPWK.
Odkrywaj Pobrzeże Słowińskie, bo jest zasypywane i znika!
Poznaliśmy wyniki wakacyjnego plebiscytu Cuda Polski 2023. Laureatami tegorocznej edycji zostało 16 najpiękniejszych miejsc z całego kraju. W województwie pomorskim zwyciężyła Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie – poinformowała Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego:
O tytuł nowego Cudu Polski walczyło aż 48 najpiękniejszych, niebanalnych lub mało znanych miejsc z całego kraju. W głosowaniu wzięło udział ponad 123 000 osób, a sama walka była zacięta i w niektórych przypadkach trwała do samego końca. W plebiscycie magazynu „National Geographic Traveler” i serwisu National-Geographic.pl przez około miesiąc czytelnicy decydowali o wyborze nowych Cudów Polski.
Wśród 16 laureatów plebiscytu Cuda Polski znalazła się Zagroda Inicjatyw Twórczych, czyli zrewitalizowana Zagroda nr 5 w Swołowie.
– Jestem dumny, że ten pochodzący z XIX w. zabytek, który przez lata był pieczołowicie remontowany przy wykorzystaniu tradycyjnych metody ciesielki i stolarki oraz naturalnych materiałów, zwyciężył w plebiscycie. Liczę, że osoby, które jeszcze nie miały okazji odwiedzić zagrody, zrobią to podczas tegorocznych wakacji, albo jesienią kiedy w Swołowie odbywa się tradycyjny Festiwal Gęsiny. Warto – podkreśla marszałek województwa Mieczysław Struk.
Zagroda w Swołowie składa się z chaty, w której mieszczą się pracownie artystyczne i pokoje gościnne, stodoły zamienionej na Centrum Aktywności Lokalnej ze Strefą Chillout oraz budynku bramnego, w którym siedzibę ma klubokawiarnia ze sklepem.
Lista laureatów plebiscytu Cuda Polski 2023:
– Dolnośląskie – Bardo
– Kujawsko – pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera
– Lubelskie – Włodawa
– Lubuskie – Park Książęcy Zatonie
– Łódzkie – Monopolis
– Małopolskie – Pustynia Błędowska
– Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie
– Opolskie – Twierdza Nysa
– Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce
– Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku
– Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo
– Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy
– Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski
– Warmińsko – mazurskie – Gołdap
– Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno
– Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy
– poinformowała Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego.
Swołowo znajduje się na Pobrzeżu Słowińskim, w województwie pomorskim, gdzie do II wojny światowej mieszkali tam Słowińcy. Potem prawie wszyscy wyjechali. Pozostałości po tych Pomorzanach podziwiać można w Skansenie Wsi Słowińskiej w Klukach, gmina Smołdzino. Warto też zajrzeć na ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej i na Rowokół – świętą górę Słowińców.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl