Swołowo. Zagroda Słowińców, których już prawie nie ma na świecie, stała się Cudem Polski! Tytuł przyznała redakcja „National Geographic Traveler”, nadając go utworzonej w Swołowie Zagrodzie Inicjatyw Twórczych. Swołowo znajduje się na Pobrzeżu Słowińskim. Niedaleko są Rowokół – Święta Góra Słowińców i wędrujące wydmy na Mierzei Łebskiej

Na mapie zaznaczono m.in. miejscowości: Swołowo – gdzie znajduje się Cud Polski; Lubiatowo – gdzie ma powstać elektrownia jądrowa (opr. K.N.). Źródło mapy podstawowej: PPWK. 

Odkrywaj Pobrzeże Słowińskie, bo jest zasypywane i znika!

Poznaliśmy wyniki wakacyjnego plebiscytu Cuda Polski 2023. Laureatami tegorocznej edycji zostało 16 najpiękniejszych miejsc z całego kraju. W województwie pomorskim zwyciężyła Zagroda Inicjatyw Twórczych w Swołowie – poinformowała Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego:

O tytuł nowego Cudu Polski walczyło aż 48 najpiękniejszych, niebanalnych lub mało znanych miejsc z całego kraju. W głosowaniu wzięło udział ponad 123 000 osób, a sama walka była zacięta i w niektórych przypadkach trwała do samego końca. W plebiscycie magazynu „National Geographic Traveler” i serwisu National-Geographic.pl przez około miesiąc czytelnicy decydowali o wyborze nowych Cudów Polski.

Wśród 16 laureatów plebiscytu Cuda Polski znalazła się Zagroda Inicjatyw Twórczych, czyli zrewitalizowana Zagroda nr 5 w Swołowie.

– Jestem dumny, że ten pochodzący z XIX w. zabytek, który przez lata był pieczołowicie remontowany przy wykorzystaniu tradycyjnych metody ciesielki i stolarki oraz naturalnych materiałów, zwyciężył w plebiscycie. Liczę, że osoby, które jeszcze nie miały okazji odwiedzić zagrody, zrobią to podczas tegorocznych wakacji, albo jesienią kiedy w Swołowie odbywa się tradycyjny Festiwal Gęsiny. Warto – podkreśla marszałek województwa Mieczysław Struk.

Zagroda w Swołowie składa się z chaty, w której mieszczą się pracownie artystyczne i pokoje gościnne, stodoły zamienionej na Centrum Aktywności Lokalnej ze Strefą Chillout oraz budynku bramnego, w którym siedzibę ma klubokawiarnia ze sklepem.

 Lista laureatów plebiscytu Cuda Polski 2023:

– Dolnośląskie – Bardo

– Kujawsko – pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera

– Lubelskie – Włodawa

– Lubuskie – Park Książęcy Zatonie

– Łódzkie – Monopolis

– Małopolskie – Pustynia Błędowska

– Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie

– Opolskie – Twierdza Nysa

– Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

– Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku

– Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo

– Śląskie – Żelazny Szlak Rowerowy

– Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski

– Warmińsko – mazurskie – Gołdap

– Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno

– Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy

 – poinformowała Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego.

Swołowo znajduje się na Pobrzeżu Słowińskim, w województwie pomorskim, gdzie do II wojny światowej mieszkali tam Słowińcy. Potem prawie wszyscy wyjechali. Pozostałości po tych Pomorzanach podziwiać można w Skansenie Wsi Słowińskiej w Klukach, gmina Smołdzino. Warto też zajrzeć na ruchome wydmy na Mierzei Łebskiej i na Rowokół – świętą górę Słowińców.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *