W ciągu 10 lat w stolicy województwa pomorskiego zbudowano 80 boisk osiedlowych
Osiemdziesiąte wielofunkcyjne boisko sportowe zostało otwarte 1 czerwca 2016 roku obok Szkoły Podstawowej nr 22 przy ul. Suchej 29 w Gdańsku Letnicy.
Symbolicznego przecięcia wstęgi nożyczkami dokonało dwoje uczniów tej szkoły Julia Pruszkowska z klasy 1 i Kacper Wąglarz z klasy 2 A (na powyższym zdjęciu).
Kacper Wąglarz został wybrany przez prezydenta Pawła Adamowicza spośród wielu chętnych dzięki najładniejszemu ubraniu na sportowo, w czerwony strój i piłkarskie korki.
Tradycyjnie już przy takich okazjach VIP-owie oddają po jednym strzale na bramkę. Jako pierwszy kopnął piłkę Paweł Adamowicz i dzięki temu, że czynił to już chyba po raz osiemdziesiąty, piłka celnie poleciała w dolny róg bramki. Bramkarz tym strzałem był całkowicie zaskoczony.
Jako drugi strzelał ksiądz prałat Zbigniew Drzał, proboszcz parafii św. Joachima i Anny w Gdańsku Letnicy, ale on widocznie ma mniejsze w kopaniu piłki doświadczenie, bo posłał ją prosto w ręce bramkarza.
Trzecim strzelcem był Jacek Skarbek, prezes zarządu Gdańskich Inwestycji Wodociągowo-Kanalizacyjnych, który bez zamachu nogą, tak jakoś dziwnie pchnął piłkę, iż spadła ona na głowę stojącej obok bramki mamy jednego z uczniów. Trochę trwogi było po tym niby strzale i przypadkowej główce, ale na szczęście do kontuzji nie doszło.
Następnie na nowo wybudowanym boisku został rozegrany mecz piłki nożnej, dwa razy po 10 minut, reprezentacji SP 22 z reprezentacją Letnicy. Chłopców w wieku 10 – 12 lat. Na powyższym zdjęciu zespół Letnicy.
Zawodnicy obu zespołów wykazywali się dobrą techniką kiwania i oddawania strzałów na bramkę.
Obecność na dziecięcym festynie prezydenta Pawła Adamowicza wykorzystał jeden z mieszkańców Letnicy, dopominający się o budowę z prawdziwego zdarzenia boiska piłkarskiego dla lokalnej młodzieży. Adamowicz doradził, aby tą sprawą zainteresować tamtejszą Radę Dzielnicy i zgłosić projekt do Budżetu Obywatelskiego. Nie jest tak bowiem prosto wyasygnować z budżetu miasta pół miliona złotych na taką inwestycję.
Dla przykładu budowa nowego obiektu, wielofunkcyjnego boiska o nawierzchni poliuretanowej przy SP 22 trwała pięć miesięcy. Koszt realizacji inwestycji to 526 440 zł. Boisko współfinansowane jest przez Gdańską Fundację Oświatową, która przekazała na ten cel 400 000 zł.
Od roku 2006 w Gdańsku powstało już 80 boisk przyszkolnych i osiedlowych. Jest wykaz wszystkich miejskich boisk wraz z regulaminem i ujednoliconym cennikiem korzystania przez osoby spoza szkoły, nadmienił Adamowicz.
Otwarcie obiektu połączone było z festynem z okazji Dnia Dziecka.
Na rozstawionym stole można było pograć w tenisa stołowego.
Był też ustawiony tor przeszkód, który dzieci pokonywały z ochotą.
Dzieci miały uciechę puszczając ogromne banki mydlane.
Dla zgłodniałych prosto z grilla serwowano kiełbaski. Można też było zjeść nawet kilka porcji grochówki.
Przy jednym z kilku stoisk można było dzieciom pomalować twarze.
Dzieci miały też okazję zobaczyć jakie zachodzą wokół nas zjawiska chemiczne.
Największym zainteresowaniem dzieci cieszyło się malowanie pędzlami po szkle.
Dla najaktywniejszych dzieci czekał pokaźnych rozmiarów tort.
Na koniec festynu odbyło się losowanie nagród.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski