Armie ponad 20 państw świata ćwiczą na dolnej Wiśle

Zaczynają się manewry NATO pod kryptonimem „Anakonda 16”

31 000 żołnierzy ćwiczy nad dolną Wisłą. Planowany jest desant 2000 spadochroniarzy pod Toruniem. Jeden most zbudują, drugi obronią.

P1020914Na zdjęciach powyżej: Budowa mostu pontonowego na Wiśle, w Grudziądzu. Podobny wojska kilku armii zbudują 8 czerwca 2016 roku, w Chełmnie. Fot. Kazimierz Netka.

Na Wiśle, na Pomorzu zagoszczą wojska amerykańskie. Będą ćwiczyć z polskimi żołnierzami oraz z wojskami ponad 20 innych państw. Tereny manewrów: między innymi na Wiśle (rzeka ta na niektórych odcinkach zostanie wyłączona z żeglugi), a także nad Bałtykiem.

Anakonda16_PLŹródło powyższej ilustracji: Ministerstwo Obrony Narodowej.

Zaczynają się supermanewry wojsk amerykańskich i państw europejskich, pod kryptonimem „Anakonda 16”. Jest to szósta edycja ćwiczenia, trzecia w wymiarze międzynarodowym z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. „Anakonda 16” to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP) w 2016 roku Potrwa w dniach 07 – 17 czerwca br. – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej na swej stronie internetowej: http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/akredytacje-na-cwiczenia-anakonda-x2016-05-23/ .

W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu „ANAKONDA-16” udział wezmą żołnierze z osiemnastu państw członkowskich NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia. W ramach transparentności działań SZ RP i budowania środków zaufania ćwiczenie „ANAKONDA 16” zostało zgłoszone do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Ćwiczenie pod kryptonimem „ANAKONDA” prowadzone jest w cyklu dwuletnim przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. We wcześniejszych edycjach w latach: 2006, 2008, 2010, 2012, 2014 wzięło udział blisko 50 tys. żołnierzy.

P1030019Na zdjęciu: Śmigłowiec na lotnisku w Inowrocławiu. Fot. Kazimierz Netka.

Tegoroczne ćwiczenie realizowane będzie w 7 głównych lokalizacjach, w międzynarodowej strukturze dowodzenia. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyć będzie około 31 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich.

Jak podaje portal polska-zbrojna.pl wśród ćwiczących będzie prawie 14 tys. Amerykanów, 1000 Brytyjczyków, 1200 Hiszpanów, ponad 230 Niemców. Będą wojskowi z 18 krajów członkowskich NATO, również z pięciu państw partnerskich: Finlandii, Gruzji, Macedonii, Szwecji i Ukrainy – napisał red. Marcin Górka w artykule: „Szczegóły ćwiczeń „Anakonda-16” – opublikowanym na http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19362?t=Szczegoly-cwiczen-Anakonda-16- .

W artykule tym czytamy również: Scenariusz manewrów przewiduje wybuch konfliktu między „czerwonymi” a „niebieskimi” na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Dochodzi do hybrydowych akcji w poszczególnych rejonach kontynentu i wojny cybernetycznej, na które sojusznicy NATO muszą szybko zareagować, tak aby zniechęcić agresorów do kontynuowania konfliktu.
– W przyjętym scenariuszu pełniący rolę strony przeciwnej Sojusz Czerwonych dąży do opanowania regionu Morza Bałtyckiego, w tym fizycznego zajęcia Estonii, Łotwy, Litwy i wybranych regionów Polski – mówi gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sil zbrojnych, współkierujący ćwiczeniami „Anakonda”. – Działania Sojuszu Czerwonych mają doprowadzić do zajęcia przez jego wojska północnej części Polski, ustanowienia władzy na zajętych terenach oraz do politycznej i militarnej izolacji Polski oraz krajów bałtyckich na arenie międzynarodowej – relacjonuje.

P1030014Na zdjęciu: Śmigłowiec Wojska Polskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Imponująco zapowiadają się poszczególne epizody ćwiczeń. Zakładają m.in. spadochronowy desant pod Toruniem ponad tysiąca „Krzyczących Orłów”, czyli żołnierzy amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg. Na Wiśle, w okolicy Chełmna, wojska niemieckie i amerykańskie zbudują przeprawę z mostów typu M3 i IRB, po której przejadą m.in. dragoni z 2 Regimentu Kawalerii, biorący udział w drugim rajdzie z Niemiec do Estonii. W Toruniu „Jankesi” i Polacy opanują główny most miasta, dzięki któremu sojusznicze wojska będą mogły przekroczyć rzekę. Ten element ćwiczeń z odpowiedniej odległości będzie mógł zobaczyć każdy mieszkaniec miasta. To nie wszystko, bo kilkadziesiąt śmigłowców – m.in. typu Apache i Blackhawk – przeleci ze Świdwina na poligon w Wędrzynie. A w Ustce odbędą się ćwiczenia wojsk obrony przeciwlotniczej, w których weźmie udział m.in. bateria Patriot (nie będzie jednak strzelała). Brytyjczycy będą pokonywali rzekę przez przeprawę zbudowaną przez polskich saperów w Białej Górze. Odbędzie się także imponujący zrzut sprzętu i zaopatrzenia z powietrza na poligon w Drawsku, gdzie będą ćwiczyły wojska pancerne i zmechanizowane.

Żołnierze na Górze CzarneckiegoNa zdjęciu: Żołnierze na Górze Czarnieckiego na poligonie artyleryjskim w Toruniu. Tu będzie desant międzynarodowych wojsk podczas ćwiczeń „Anakonda 16”. Fot. Kazimierz Netka.

Po raz pierwszy w tak wielkie manewry zostaną zaangażowane także wojska obrony terytorialnej – ich zadaniem będzie m.in. ochrona infrastruktury i przeprawy wojsk pod Toruniem – napisał red. Marcin Górka w artykule: „Szczegóły ćwiczeń „Anakonda-16” – opublikowanym na http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19362?t=Szczegoly-cwiczen-Anakonda-16- .

ORP Orzeł, za nim ORP LechNa zdjęciu: ORP „Orzeł” w Porcie Wojennym Gdynia. Fot. Kazimierz Netka.

Zaangażowane zasoby sprzętowe to 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów Marynarki Wojennej.

Uroczysta inauguracja ćwiczeń „Anakonda 16” – w poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku. Oficjalne rozpoczęcie tych manewrów odbędzie się w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Główna uroczystość rozpocznie się się o godz. 15.00, na placu apelowym w Akademii Obrony Narodowej przy al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” 103 w Rembertowie – czytamy na stronie internetowej http://anakonda.do.wp.mil.pl/pl/1_359.html . – Tego samego dnia uroczystości inaugurujące ćwiczenie odbędą się we wszystkich miejscach, gdzie ćwiczyć będą poszczególne komponenty wojsk zaangażowanych w ćwiczenie. Terminy i miejsca ćwiczeń – poniżej.

TOruń INa zdjęciu: Wisła w Toruniu. W pobliżu tego miejsca będzie desant w ramach manewrów „Anakonda 16”. Fot. Kazimierz Netka.

Następnego dnia, 7 czerwca, blisko 2 tysiące spadochroniarzy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii przeprowadzi operację powietrzno – desantową w okolicach Torunia.

P1020923Na zdjęciu: Budowa mostu pontonowego dla wojsk na rzece. Fot. Kazimierz Netka.

8 czerwca – wielonarodowy batalion inżynieryjny wybuduje przeprawę na rzece Wisła – w rejonie miasta Chełmno. Przeprawą tą przejedzie ponad 300 pojazdów w drodze do krajów bałtyckich (w ramach ćwiczenia SABER STRIKE).

IMG_1555Na zdjęciu: Figura Syrenki przy wejściu dla statków i okrętów z Bałtyku do portu w Usce. Fot. Kazimierz Netka.

9 czerwca – ćwiczenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej połączone ze strzelaniami na poligonie w Ustce.

P1030016Na zdjęciu: Śmigłowce wojskowe w Inowrocławiu. Fot. Kazimierz Netka.

10 czerwca – pod osłoną ciemności polskie i amerykańskie wojska aeromobilne przeprowadzą szturm z wykorzystaniem 35 śmigłowców.

P1030095Na zdjęciu: Ćwiczenia wojsk chemicznych na poligonie niedaleko Brodnicy. Fot. Kazimierz Netka.

11 czerwca – pododdziały wojsk chemicznych oraz medyczne będą przeciwdziałać zagrożeniom związanym z użyciem broni masowego rażenia oraz prowadzić ewakuację. Brytyjski batalion wykona marsz pokonując przeprawę zbudowaną na rzece Odra w Białej Górze niedaleko Krosna Odrzańskiego.

13 czerwca – wielonarodowy batalion inżynieryjny zaprezentuje swoje zdolności m. Chełmno.

14 czerwca – Dzień Obserwatora – w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (uczestniczy korpus dyplomatyczny).

P1020909Na zdjęciu: Przeprawa wojsk przez rzekę. Fot. Kazimierz Netka.

15 czerwca – po przekazaniu odpowiedzialności dla innej jednostki batalion zmotoryzowany wykona marsz pokonując przeprawę na Wiśle w okolicach Chełmna.

16 czerwca – Dzień Dostojnych Gości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim: Pomorskie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.

17 czerwca – Ceremonia zakończenia ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

IMG_2116Na zdjęciu: Komandosi z „Formozy”. Fot. Kazimierz Netka.

Ćwiczenie „ANAKONDA 16” powiązane będzie z realizacją wielu krajowych przedsięwzięć szkoleniowych, z których ważnym elementem będzie Regionalne Ćwiczenie Obronne. Złożoność „ANAKONDY 16” wyraża się realizacją w jego ramach różnych ćwiczeń sił powietrznych, wojsk specjalnych i Żandarmerii Wojskowej oraz ćwiczeń z zakresu reagowania kryzysowego. Na rozmach ćwiczenia mają wpływ także przedsięwzięcia szkoleniowe Sojuszu NATO, odbywające się w tej części Europy. Najważniejsze to: ćwiczenie SWIFT RESPONSE dotyczące międzykontynentalnego przerzutu strategicznych sił USA do Polski oraz SABRE STRIKE obejmujące przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich i prowadzenie operacji na ich terytorium. „ANAKONDA” bezpośrednio poprzedzona będzie ćwiczeniem BRILIANT JUMP, będącym najistotniejszym w tym roku sprawdzianem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości – VJTF (tak zwanej Szpicy NATO). Siły hiszpańskiego korpusu NATO, stanowiące trzon lądowego komponentu Szpicy NATO, zostaną przemieszczone do Polski i po zakończeniu ćwiczenia wezmą udział w „ANAKONDZIE” jako siły międzynarodowe. Również w terminie „ANAKONDY”, Flota Uderzeniowa NATO przeprowadzi odrębne ćwiczenie sił morskich BALTOPS na akwenie Morza Bałtyckiego – czytamy na stronie internetowej – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej: http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/akredytacje-na-cwiczenia-anakonda-x2016-05-23/ .

Ważną rolę do odegrania w międzynarodowych manewrach militarnych na Wiśle odgrywa polska instytucja cywilna: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku. Liczy się w tych europejsko – amerykańskich manewrach wojskowych „Anakonda 2016”. RZGW w Gdańsku jest bowiem administratorem odcinka Wisły (od zapory we Włocławku do Bałtyku). A tu koncentrować się będą poligonowe wojskowe operacje. Od poligonu artyleryjskiego niedaleko Torunia począwszy.

Z powodu ćwiczeń „Anakonda 16” na Wiśle, żegluga będzie utrudniona – powiedział nam Bogusław Pinkiewicz – rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku. W dniach 8, 13 i 15 czerwca, rzeka Wisła – w związku z ćwiczeniami wojskowymi – będzie zamknięta dla żeglugi na odc. Borówno – Chełmno (km ok. 795+100 do 806+100). W dniach od 5 do 15 czerwca poza dniami zamknięcia wymienionymi powyżej, wystąpią czasowe ograniczenia w żegludze, przepłynięcie przez ww. odcinek będzie możliwe na sygnał uprawnionych osób.

Ponadto, w związku z ćwiczeniami wojskowymi 8 czerwca 2016 w godz. od 8:00 do 13:00 zamyka się na Wiśle szlak żeglowny w Toruniu na odcinku od ujścia w Wisłę rzeki Drwęcy do mostu kolejowego – informuje RZGW w Gdańsku.

W „Anakondzie 16” weźmie udział około 31 000 żołnierzy, w tym 12 000 polskich, czyli znacznie mniej niż połowa (i mniej niż Amerykanów). Już dawno nie było u nas takiej liczby reprezentantów zagranicznych armii. Wojsko Polskie liczy około 100 000 żołnierzy.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *