Alarm ALFA w całym kraju

Rząd wprowadził w całym kraju stopień alarmowy ALFA. Dodatkowe obowiązki dla administracji

Na zdjęciu powyżej: Zabezpieczenia na lotnisku w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Źródło: www.kurier.pap.pl

 Stopień ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia

html
Fot. PAP/B.Zborowski
Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie ws. wprowadzenia na terenie całego kraju stopnia alarmowego ALFA w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży – poinformował w środę PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

„Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego +ALFA+ od północy 20 lipca do 23.59 1 sierpnia i stopień alarmowy BRAVO, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń” – powiedział PAP rzecznik rządu.

„Chodzi też o wzmocniony monitoring cyberprzestrzeni i dyżury osób, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni” – dodał.

Stopień ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia. Po wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Będą musiały na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy o podejrzanie zachowujących się osobach.

Organy administracji będą też zobligowane, żeby sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych i dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

DSCN1935Na zdjęciu: Zabezpieczenia na lotnisku. Fot. Kazimierz Netka.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zakłada, że w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Najwyższy czwarty stopień, DELTA, może być wprowadzany, gdy dojdzie do zdarzenia terrorystycznego lub informacje będą wskazywać na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia w Polsce albo wobec Polaków lub naszych instytucji za granicą.

Stopień alarmowy wprowadza premier lub – w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister spraw wewnętrznych, informując premiera.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *