Ambasadorzy Bezpieczeństwa apelują – nie przechodź przez tory w miejscu niedozwolonym! Spotkanie w Tczewie, na skrzyżowaniu torów linii kolejowej Tczew – Chojnice z ul. Jagiellońską

Fot. Kazimierz Netka.

Kolejowa kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”

Wielu z nas, niestety, zbyt wielu, przechodzi przez tory w miejscach niedozwolonych. Czyni to nieraz w odległości zaledwie – 20 – 30 metrów od legalnego przejścia. Tak jest np. w Gdańsku Oruni. W Tczewie zaś, omijane bywa np. przejście przez tory przy skrzyżowaniu linii kolejowej Tczew – Chojnice z ul. Jagiellońską. Nagminne jest też skracanie sobie drogi przez tory do peronów na stacji PKP Tczew.

W Pszczółkach, niektórzy po wyjściu z pociągu, zamiast udać się do przejścia podziemnego, idą do parkingu samochodowego, zeskakując z peronu na szyny. Szczęście im dopisuje. Jak długo jeszcze? Międzynarodowa trasa kolejowa E65 Gdynia – Warszawa, to szlak, na którym pociągi pojawiają się, bywa że nawet co kilkadziesiąt sekund; towarowe i pasażerskie. Długość hamowania pociągu towarowego wynosi nawet 9 długości stadionu piłkarskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

O zagrożeniach, na jakie narażają się przechodzący przez tory w miejscach do tego nieprzeznaczonych, mówili m.in.: Bartłomiej Drobotowicz – zastępca komendanta Regionu Straży Ochrony Kolei w Gdańsku; Waldemar Piekarski naczelnik Sekcji Eksploatacji PKP PLKSA. W Tczewie; Przemysław Zieliński – rzecznik prasowy PKP PLK, podczas briefingu prasowego, zorganizowanego w Tczewie, u styku ulicy Jagiellońskiej z linią kolejową Chojnice – Starogard Gdański – Tczew.

Fot. Kazimierz Netka.

Omówiono następujące zagadnienia: działania podejmowane przez PLK na rzecz bezpiecznego przechodzenia pieszych na drugą stronę torów; przekraczanie przejazdów kolejowo – drogowych i przejść w poziomie szyn – o czym pieszy musi pamiętać;  #ŻółtaNaklejkaPLK – dodatkowa pomoc w sytuacjach niebezpiecznych także na przejściach dla pieszych; Zostań Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa; Działania Straży Ochrony Kolei dla bezpieczeństwa. Spotkanie to było elementem działań realizowanych w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.

Więcej wiadomości na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: bezpieczny-przejazd.pl .

Fot. Kazimierz Netka.

Komunikacja kolejowa to dobra rzecz. Jest bardziej przyjazna środowisku naturalnemu niż samochodowa. Pociąg jako pojazd zbiorowego, publicznego przewozu osób, jest niezastąpiony. Rozwój komunikacji kolejowej ciągle trwa, zarówno towarowej jak i pasażerskiej (temu także ma służyć modernizowana linia kolejowa nr 201 od stacji Nowa Wieś Wielka – na południe od Bydgoszczy – przez Kościerzynę do Gdyni). Rozbudowywane i modernizowane są tory i stacje kolejowe w portach morskich w Trójmieście. Szyn więc przybywa, a pociągi jeżdżą coraz szybciej i ciszej. O nieszczęście jest więc coraz łatwiej – w miejscach, w których nie powinniśmy się pojawiać przed pociągami (nawet wówczas, gdy nie jadą) na trasie dla nich przeznaczonej.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *