Apel ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o zawieszenie regularnych lotów pasażerskich w Unii Europejskiej. Z taką propozycją polski minister wystąpił do unijnej komisarz ds. transportu Adiny Vălean. Polska, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo obywateli świata, wprowadziła ograniczenia w transporcie międzynarodowym

Fot. Kazimierz Netka.

Musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 w skoordynowany sposób, fragmentacja wysiłków sprawi, że będziemy jeszcze bardziej narażeni

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wystąpił do unijnej komisarz ds. transportu Adiny Vălean z prośbą o rozważenie czasowego zawieszenia startów i lądowań samolotów pasażerskich realizujących regularne loty na lotniskach Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu minister A. Adamczyk zwrócił się o pilne podjęcie, we współpracy z państwami członkowskimi UE, szybkich i zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie możliwości przenoszenia i rozprzestrzeniania się choroby w Europie i na całym świecie – poinformował Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Unia Europejska stoi przed bezprecedensowym wyzwaniem związanym z globalnym wybuchem pandemii koronawirusa. Musimy zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19 w skoordynowany sposób, fragmentacja wysiłków sprawi, że będziemy jeszcze bardziej narażeni. Nadszedł już więc czas podjęcia odpowiedzialnych i solidarnych, a jednocześnie bardzo trudnych decyzji – napisał w liście polski minister infrastruktury.   

Minister Adamczyk przypomniał, że Polska, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w kraju, ale także w Europie i na świecie, wprowadziła ograniczenia w transporcie międzynarodowym.

Od 15 marca 2020 r. zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe.  (https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zawieszenie-miedzynarodowych-polaczen-lotniczych-i-kolejowych)

Zostały także przywrócone kontrole graniczne i ograniczenia na wjazd cudzoziemców na terytorium Polski.

Zgodnie z decyzją rządu, prowadzona jest akcja #LotDoDomu, dzięki której Polacy wracają do Polski samolotami LOT: (https://www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu)

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ: nr tel.: 800 190 590 – zachęca Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury w Warszawie.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *