Archidiecezja Gdańska: Dzieci przyszłością Polski. 18 czerwca w całym kraju, odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny. W Archidiecezji Gdańskiej, Marsz rozpocznie się o godzinie 15., przy Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, a zakończy się Festiwalem dla Życia, na wyspie Ołowianka

Fot. Kazimierz Netka.

Świadectwo przywiązania do wartości życia od poczęcia oraz rodziny, opierającej się na małżeństwie kobiety i mężczyzny

Uderzeniem w dzwon oraz odmówieniem modlitw w samo południe na Anioł Pański, rozpoczęła się w Gdańskiej Kurii Metropolitalnej w Gdańsku Oliwie konferencja prasowa dotyczące tegorocznego Marszu dla Życia i Rodziny. Sygnał dzwonem do rozpoczęcia modlitw dały Siostry Zakonne. Modlitwę prowadził ks. biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka.

Potem odbyła się konferencja prasowa. O szczegółach Marszu dla Życia i Rodziny w Gdańsku mówili m.in.: metropolita gdański, ks. arcybiskup Tadeusz Wojda oraz przedstawiciele fundacji: Szymon Gajda – rzecznik prasowy Festiwalu dla Życia i Artur Kurkowski – prezes fundacji Activni.

Oto szczegółowa informacja dotycząca tegorocznego Marszu dla Życia, przekazana nam przez organizatorów:

Pójdźmy z świętym Janem Pawłem II. XI Marsz dla Życia i Rodziny w Gdańsku

18 czerwca 2023, głównymi ulicami Gdańska przejdą tysiące uczestników Marszu dla Życia i Rodziny. Publicznie dadzą świadectwo przywiązania do wyznawanych wartości: życia od poczęcia oraz rodziny, która opiera się na małżeństwie kobiety i mężczyzny.

Gdańskie marsze organizowane są od kilkunastu lat i co roku bierze w nich udział coraz większa liczba osób. 18 czerwca podobne przemarsze zorganizowane zostaną w wielu polskich miastach. To jedno z najważniejszych rodzinnych wydarzeń w kraju. Pierwszy marsz odbył się 17 lat temu w Warszawie. Obecnie ma miejsce w około 150 miejscowościach.

Rodziny z całego województwa ubrane na biało przejdą od Kaplicy Królewskiej, przez Długi Targ, do Ołowianki. Do miejsca, gdzie odbędzie się Festiwal dla Życia.

– Wydarzenie to, mające na celu promowanie wartości małżeństwa i rodziny, zasługuje na uznanie. Wyrażam nadzieję, że wznowione po pandemii działania związane z przeżywaniem Marszu dla Życia i Rodziny oraz Festiwalu dla Życia pogłębią chrześcijańską tożsamość rodzin archidiecezji gdańskiej i przyczynią się do zbudowania silnego społeczeństwa opartego na rodzinie” – tłumaczy abp Tadeusz Wojda – metropolita gdański.

Źródło ilustracji: Organizatorzy Festiwalu.

Festiwal dla Życia zacznie się od wspólnej modlitwy za miasto, archidiecezję gdańską, województwo pomorskie, rodziny i ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Będzie to czas pełen refleksji, ale również radosnego świętowania. Podczas spotkania zbierane będą środki na wsparcie osób w kryzysie bezdomności.

– Festiwal dla Życia to nie wydarzenie kulturalne, ale przede wszystkim manifestacja solidarności i jedności w obronie życia. Wierzymy, że każde życie jest święte i zasługuje na szacunek oraz ochronę. Chcemy, aby nasz festiwal stał się przestrzenią do refleksji nad wartościami, które kształtują naszą cywilizację i które są nam najbliższe. Zależy nam, aby każdy, kto do nas dołączy, poczuł się częścią tej wielkiej, pozytywnej inicjatywy, która pochodzi od ludzi, którzy wierzą w siłę życia i pragną ją pielęgnować – twierdzi Szymon Gajda – rzecznik prasowy Festiwalu dla Życia.

Na scenie Festiwalu dla Życia wystąpią znani artyści i zespoły, takie jak np. Na cały Głos, małe TGD, Kamil Bednarek oraz Luxtorpeda. To będzie prawdziwe święto muzyki, które z pewnością przyciągnie nie tylko miłośników różnych gatunków, ale również tych, którzy cenią dobrą zabawę i rodzinny czas.

– Na festiwalu stworzymy przestrzeń pełną atrakcji dla całych rodzin, szczególnie dla najmłodszych. Zaplanowaliśmy liczne darmowe atrakcje dla dzieci, a także ciekawe warsztaty, zaprezentują się również kościelne wspólnoty, nie zabraknie smacznej kuchni z foodtrucków – mówi Artur Kurkowski – prezes fundacji Activni.

– Zapraszamy o godz. 15:00, 18 czerwca pod Kaplicę Królewską – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem metropolity gdańskiego – ks. abp Tadeusza Wojdy, Dariusza Drelicha – wojewody pomorskiego, a także przy wsparciu mediów: Radia Gdańsk, TVP3 Gdańsk, Dziennika Bałtyckiego oraz Gościa Niedzielnego. Organizatorami są Archidiecezja Gdańska oraz Fundacja Activni. Więcej wiadomości znajduje się na stronie internetowej: festiwaldlazycia.pl . Facebook: facebook.com/festiwaldlazycia .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *