Na zdjęciu: Okolice Torunia. Ćwiczenia poligonowe – to podstawa szkolenia wojskowego. Fot. Kazimierz Netka.
Mundury żołnierskie zamiast uczniowskich? Powstają klasy wojskowe – ruszył pilotaż wsparcia szkół.
Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową – zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.
Ruszył pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe opracowany w Ministerstwie Obrony Narodowej. Program ma na celu wsparcie placówek w prowadzeniu aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego.
Zgodnie z informacjami MON pilotaż będzie trwał dwa lata – dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej – i będzie miał formę zajęć teoretycznych i praktycznych, w tym także w postaci szkolenia poligonowego. Zajęcia będą się odbywały przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych resortowi obrony.
„Do 2019 r. w każdym powiecie ma być jedna szkoła średnia, która prowadzi klasę wojskową” – zapowiedział wiceszef MON Michał Dworczyk. Dodał, że absolwenci tych klas będą „odbudowywać zasoby osobowe rezerw polskich Sił Zbrojnych”.
Na zdjęciu: Ćwiczenia na poligonie Wisła w Grudziądzu. Fot. Kazimierz Netka
Absolwenci placówek oświatowych biorących udział w programie będą mogli po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy.
Będą mieli również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby, które wybiorą kontynuowanie nauki na wyższych uczelniach wojskowych, będą mogły liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.
Pilotaż uruchomiony został 1 września 2017 roku.
Źródło: MON
kkż/
Źródło: www.kurier.pap.pl