Zaczynają się manewry NATO pod kryptonimem „Anakonda 16”
31 000 żołnierzy ćwiczy nad dolną Wisłą. Planowany jest desant 2000 spadochroniarzy pod Toruniem. Jeden most zbudują, drugi obronią.
Na zdjęciach powyżej: Budowa mostu pontonowego na Wiśle, w Grudziądzu. Podobny wojska kilku armii zbudują 8 czerwca 2016 roku, w Chełmnie. Fot. Kazimierz Netka.
Na Wiśle, na Pomorzu zagoszczą wojska amerykańskie. Będą ćwiczyć z polskimi żołnierzami oraz z wojskami ponad 20 innych państw. Tereny manewrów: między innymi na Wiśle (rzeka ta na niektórych odcinkach zostanie wyłączona z żeglugi), a także nad Bałtykiem.
Źródło powyższej ilustracji: Ministerstwo Obrony Narodowej.
Zaczynają się supermanewry wojsk amerykańskich i państw europejskich, pod kryptonimem „Anakonda 16”. Jest to szósta edycja ćwiczenia, trzecia w wymiarze międzynarodowym z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych 24 państw sojuszniczych i partnerskich. „Anakonda 16” to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP) w 2016 roku Potrwa w dniach 07 – 17 czerwca br. – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej na swej stronie internetowej: http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/akredytacje-na-cwiczenia-anakonda-x2016-05-23/ .
W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu „ANAKONDA-16” udział wezmą żołnierze z osiemnastu państw członkowskich NATO i pięciu państw Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia. W ramach transparentności działań SZ RP i budowania środków zaufania ćwiczenie „ANAKONDA 16” zostało zgłoszone do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Ćwiczenie pod kryptonimem „ANAKONDA” prowadzone jest w cyklu dwuletnim przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. We wcześniejszych edycjach w latach: 2006, 2008, 2010, 2012, 2014 wzięło udział blisko 50 tys. żołnierzy.
Na zdjęciu: Śmigłowiec na lotnisku w Inowrocławiu. Fot. Kazimierz Netka.
Tegoroczne ćwiczenie realizowane będzie w 7 głównych lokalizacjach, w międzynarodowej strukturze dowodzenia. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych, ćwiczyć będzie około 31 000 żołnierzy, w tym ok. 12 000 żołnierzy polskich.
Jak podaje portal polska-zbrojna.pl wśród ćwiczących będzie prawie 14 tys. Amerykanów, 1000 Brytyjczyków, 1200 Hiszpanów, ponad 230 Niemców. Będą wojskowi z 18 krajów członkowskich NATO, również z pięciu państw partnerskich: Finlandii, Gruzji, Macedonii, Szwecji i Ukrainy – napisał red. Marcin Górka w artykule: „Szczegóły ćwiczeń „Anakonda-16” – opublikowanym na http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19362?t=Szczegoly-cwiczen-Anakonda-16- .
W artykule tym czytamy również: Scenariusz manewrów przewiduje wybuch konfliktu między „czerwonymi” a „niebieskimi” na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Dochodzi do hybrydowych akcji w poszczególnych rejonach kontynentu i wojny cybernetycznej, na które sojusznicy NATO muszą szybko zareagować, tak aby zniechęcić agresorów do kontynuowania konfliktu.
– W przyjętym scenariuszu pełniący rolę strony przeciwnej Sojusz Czerwonych dąży do opanowania regionu Morza Bałtyckiego, w tym fizycznego zajęcia Estonii, Łotwy, Litwy i wybranych regionów Polski – mówi gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny rodzajów sil zbrojnych, współkierujący ćwiczeniami „Anakonda”. – Działania Sojuszu Czerwonych mają doprowadzić do zajęcia przez jego wojska północnej części Polski, ustanowienia władzy na zajętych terenach oraz do politycznej i militarnej izolacji Polski oraz krajów bałtyckich na arenie międzynarodowej – relacjonuje.
Na zdjęciu: Śmigłowiec Wojska Polskiego. Fot. Kazimierz Netka.
Imponująco zapowiadają się poszczególne epizody ćwiczeń. Zakładają m.in. spadochronowy desant pod Toruniem ponad tysiąca „Krzyczących Orłów”, czyli żołnierzy amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg. Na Wiśle, w okolicy Chełmna, wojska niemieckie i amerykańskie zbudują przeprawę z mostów typu M3 i IRB, po której przejadą m.in. dragoni z 2 Regimentu Kawalerii, biorący udział w drugim rajdzie z Niemiec do Estonii. W Toruniu „Jankesi” i Polacy opanują główny most miasta, dzięki któremu sojusznicze wojska będą mogły przekroczyć rzekę. Ten element ćwiczeń z odpowiedniej odległości będzie mógł zobaczyć każdy mieszkaniec miasta. To nie wszystko, bo kilkadziesiąt śmigłowców – m.in. typu Apache i Blackhawk – przeleci ze Świdwina na poligon w Wędrzynie. A w Ustce odbędą się ćwiczenia wojsk obrony przeciwlotniczej, w których weźmie udział m.in. bateria Patriot (nie będzie jednak strzelała). Brytyjczycy będą pokonywali rzekę przez przeprawę zbudowaną przez polskich saperów w Białej Górze. Odbędzie się także imponujący zrzut sprzętu i zaopatrzenia z powietrza na poligon w Drawsku, gdzie będą ćwiczyły wojska pancerne i zmechanizowane.
Na zdjęciu: Żołnierze na Górze Czarnieckiego na poligonie artyleryjskim w Toruniu. Tu będzie desant międzynarodowych wojsk podczas ćwiczeń „Anakonda 16”. Fot. Kazimierz Netka.
Po raz pierwszy w tak wielkie manewry zostaną zaangażowane także wojska obrony terytorialnej – ich zadaniem będzie m.in. ochrona infrastruktury i przeprawy wojsk pod Toruniem – napisał red. Marcin Górka w artykule: „Szczegóły ćwiczeń „Anakonda-16” – opublikowanym na http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19362?t=Szczegoly-cwiczen-Anakonda-16- .
Na zdjęciu: ORP „Orzeł” w Porcie Wojennym Gdynia. Fot. Kazimierz Netka.
Zaangażowane zasoby sprzętowe to 3000 różnego rodzaju pojazdów, 105 statków powietrznych oraz 12 okrętów Marynarki Wojennej.
Uroczysta inauguracja ćwiczeń „Anakonda 16” – w poniedziałek, 6 czerwca 2016 roku. Oficjalne rozpoczęcie tych manewrów odbędzie się w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Główna uroczystość rozpocznie się się o godz. 15.00, na placu apelowym w Akademii Obrony Narodowej przy al. gen. Antoniego Chruściela „Montera” 103 w Rembertowie – czytamy na stronie internetowej http://anakonda.do.wp.mil.pl/pl/1_359.html . – Tego samego dnia uroczystości inaugurujące ćwiczenie odbędą się we wszystkich miejscach, gdzie ćwiczyć będą poszczególne komponenty wojsk zaangażowanych w ćwiczenie. Terminy i miejsca ćwiczeń – poniżej.
Na zdjęciu: Wisła w Toruniu. W pobliżu tego miejsca będzie desant w ramach manewrów „Anakonda 16”. Fot. Kazimierz Netka.
Następnego dnia, 7 czerwca, blisko 2 tysiące spadochroniarzy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii przeprowadzi operację powietrzno – desantową w okolicach Torunia.
Na zdjęciu: Budowa mostu pontonowego dla wojsk na rzece. Fot. Kazimierz Netka.
8 czerwca – wielonarodowy batalion inżynieryjny wybuduje przeprawę na rzece Wisła – w rejonie miasta Chełmno. Przeprawą tą przejedzie ponad 300 pojazdów w drodze do krajów bałtyckich (w ramach ćwiczenia SABER STRIKE).
Na zdjęciu: Figura Syrenki przy wejściu dla statków i okrętów z Bałtyku do portu w Usce. Fot. Kazimierz Netka.
9 czerwca – ćwiczenia pododdziałów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej połączone ze strzelaniami na poligonie w Ustce.
Na zdjęciu: Śmigłowce wojskowe w Inowrocławiu. Fot. Kazimierz Netka.
10 czerwca – pod osłoną ciemności polskie i amerykańskie wojska aeromobilne przeprowadzą szturm z wykorzystaniem 35 śmigłowców.
Na zdjęciu: Ćwiczenia wojsk chemicznych na poligonie niedaleko Brodnicy. Fot. Kazimierz Netka.
11 czerwca – pododdziały wojsk chemicznych oraz medyczne będą przeciwdziałać zagrożeniom związanym z użyciem broni masowego rażenia oraz prowadzić ewakuację. Brytyjski batalion wykona marsz pokonując przeprawę zbudowaną na rzece Odra w Białej Górze niedaleko Krosna Odrzańskiego.
13 czerwca – wielonarodowy batalion inżynieryjny zaprezentuje swoje zdolności m. Chełmno.
14 czerwca – Dzień Obserwatora – w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (uczestniczy korpus dyplomatyczny).
Na zdjęciu: Przeprawa wojsk przez rzekę. Fot. Kazimierz Netka.
15 czerwca – po przekazaniu odpowiedzialności dla innej jednostki batalion zmotoryzowany wykona marsz pokonując przeprawę na Wiśle w okolicach Chełmna.
16 czerwca – Dzień Dostojnych Gości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim: Pomorskie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko.
17 czerwca – Ceremonia zakończenia ćwiczenia w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Na zdjęciu: Komandosi z „Formozy”. Fot. Kazimierz Netka.
Ćwiczenie „ANAKONDA 16” powiązane będzie z realizacją wielu krajowych przedsięwzięć szkoleniowych, z których ważnym elementem będzie Regionalne Ćwiczenie Obronne. Złożoność „ANAKONDY 16” wyraża się realizacją w jego ramach różnych ćwiczeń sił powietrznych, wojsk specjalnych i Żandarmerii Wojskowej oraz ćwiczeń z zakresu reagowania kryzysowego. Na rozmach ćwiczenia mają wpływ także przedsięwzięcia szkoleniowe Sojuszu NATO, odbywające się w tej części Europy. Najważniejsze to: ćwiczenie SWIFT RESPONSE dotyczące międzykontynentalnego przerzutu strategicznych sił USA do Polski oraz SABRE STRIKE obejmujące przemieszczenie sił USA do krajów bałtyckich i prowadzenie operacji na ich terytorium. „ANAKONDA” bezpośrednio poprzedzona będzie ćwiczeniem BRILIANT JUMP, będącym najistotniejszym w tym roku sprawdzianem Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości – VJTF (tak zwanej Szpicy NATO). Siły hiszpańskiego korpusu NATO, stanowiące trzon lądowego komponentu Szpicy NATO, zostaną przemieszczone do Polski i po zakończeniu ćwiczenia wezmą udział w „ANAKONDZIE” jako siły międzynarodowe. Również w terminie „ANAKONDY”, Flota Uderzeniowa NATO przeprowadzi odrębne ćwiczenie sił morskich BALTOPS na akwenie Morza Bałtyckiego – czytamy na stronie internetowej – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej: http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/akredytacje-na-cwiczenia-anakonda-x2016-05-23/ .
Ważną rolę do odegrania w międzynarodowych manewrach militarnych na Wiśle odgrywa polska instytucja cywilna: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku. Liczy się w tych europejsko – amerykańskich manewrach wojskowych „Anakonda 2016”. RZGW w Gdańsku jest bowiem administratorem odcinka Wisły (od zapory we Włocławku do Bałtyku). A tu koncentrować się będą poligonowe wojskowe operacje. Od poligonu artyleryjskiego niedaleko Torunia począwszy.
Z powodu ćwiczeń „Anakonda 16” na Wiśle, żegluga będzie utrudniona – powiedział nam Bogusław Pinkiewicz – rzecznik prasowy RZGW w Gdańsku. W dniach 8, 13 i 15 czerwca, rzeka Wisła – w związku z ćwiczeniami wojskowymi – będzie zamknięta dla żeglugi na odc. Borówno – Chełmno (km ok. 795+100 do 806+100). W dniach od 5 do 15 czerwca poza dniami zamknięcia wymienionymi powyżej, wystąpią czasowe ograniczenia w żegludze, przepłynięcie przez ww. odcinek będzie możliwe na sygnał uprawnionych osób.
Ponadto, w związku z ćwiczeniami wojskowymi 8 czerwca 2016 w godz. od 8:00 do 13:00 zamyka się na Wiśle szlak żeglowny w Toruniu na odcinku od ujścia w Wisłę rzeki Drwęcy do mostu kolejowego – informuje RZGW w Gdańsku.
W „Anakondzie 16” weźmie udział około 31 000 żołnierzy, w tym 12 000 polskich, czyli znacznie mniej niż połowa (i mniej niż Amerykanów). Już dawno nie było u nas takiej liczby reprezentantów zagranicznych armii. Wojsko Polskie liczy około 100 000 żołnierzy.
Kazimierz Netka