ASF. Gwizd 2019 – ćwiczenia.  Przymiarka do radzenia sobie z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, w Pomorskiem.

Źródło ilustracji: Pomorski Urząd Wojewódzki.

6 i 7 czerwca – działania na terenie Żuław i Powiśla.

Na Pomorzu wzrasta zagrożenie wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). W związku z tym pod kierownictwem Wojewody Pomorskiego oraz Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, na czwartek i piątek, 6 i 7 czerwca br. zaplanowano ćwiczenia – Gwizd 2019. To pierwsze takie ćwiczenia w województwie pomorskim.

Możliwa migracja wirusa na teren woj. pomorskiego sprawia, że służby odpowiedzialne za profilaktykę i zwalczanie zagrożenia sprawdzą przede wszystkim procedury współdziałania oraz przepływ informacji – informuje Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dwa epizody ćwiczenia rozegrano w czwartek, 6 czerwca br. na terenie powiatów kwidzyńskiego, malborskiego i sztumskiego. Ich scenariusz przewidywał poszukiwania padłych w wyniku choroby ASF dzików, oraz zabezpieczenie i pobranie próbek od padłego dzika w trudnodostępnym terenie.

Drugiego dnia ćwiczeń, w piątek 7 czerwca br. w miejscowości Orłowo w powiecie nowodworskim zaplanowano symulację zwalczania ogniska choroby u zwierząt gospodarskich. W ćwiczeniach wezmą udział przedstawiciele służb wojewody – inspekcji weterynaryjnej, policji, straży pożarnej oraz samorządowcy – informuje Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.