Baltexpo 2019. Ponad 250 wystawców z 17 krajów weźmie udział w dwudziestych, a więc jubileuszowych Targach Morskich w Gdańsku. Targi Baltexpo to największe i najważniejsze wydarzenie gospodarcze, poświęcone gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowowschodniej.

Na zdjęciu: Inauguracja XIX Targów Baltexpo w 2017 roku. Fot. Kazimierz Netka.

Nastają czasy silnego rozwoju polskiej i światowej gospodarki morskiej.

We wrześniu, jak co dwa lata, dźwięki dzwonu okrętowego ogłoszą otwarcie Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo w Gdańsku. Tegoroczne mają charakter szczególny, bo są dwudziestymi, a z okazji jubileuszu targów przygotowywana jest debata specjalna pt. „Dwadzieścia Razy Dookoła Baltexpo” z udziałem byłych premierów wicepremierów RP.

Targi Baltexpo to największe i najważniejsze wydarzenie gospodarcze, poświęcone gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo – Wschodniej, organizowane są już po raz dwudziesty. Weźmie w nich udział, ponad 250 wystawców z 17 krajów. Najważniejsze grupy wystawców to stocznie i producenci wyposażenia okrętowego, porty i terminale, producenci sprzętu do rozładunku i przeładunku, transport morski i lądowy, rybołówstwo – poinformowała nas Katarzyna Maciąg – Business Development Specialist Zarządu Targów Warszawskich S.A.

Na Baltexpo 2019 uwaga wystawców i zwiedzających skupiona będzie szczególnie na działalności polskich portów: w latach 2014-2018 łączne obroty ładunkowe Gdańska i Gdyni wzrosły o 37 proc., co oznacza znaczące zwiększenie potrzeb inwestycyjnych. Obecność przemysłu stoczniowego z Remontowa Holding SA, będzie dowodem żywotności tego przemysłu i aktywności w poszukiwaniu zleceń eksportowych.

Baltexpo 2019 to prawie 50 godzin obrad 13 konferencji i seminariów. Ich tematyka oddaje złożoność i wielowątkowość problematyki, związanej z gospodarka morską. Uczestnicy tych spotkań dyskutować będą o roli państwa w rozwoju przemysłu stoczniowego i portów, polskich specjalizacjach w przemyśle stoczniowym , bezpieczeństwie portów i żeglugi, rynku usług portowych, o wyzwaniach dla rybołówstwa i przetwórstwa ryb, modelu kształcenia kadr dla przemysłów morskich.

Stylowi gospodarki morskiej i energetyki poświęcone będą konferencje o gazie ziemnym w gospodarce morskiej i energii z morza.

Należy się spodziewać, że uczestnicy Morskiego Forum Inwestycji Infrastrukturalnych mocnym głosem upomną się o niezbędne inwestycje, poprawiające dostęp do polskich portów.

Budząca wiele nadziei i kontrowersji chińska inicjatywa Morskiego Jedwabnego Szlaku będzie przedmiotem obrad oddzielnej konferencji współorganizowanej przez Ośrodek Studiów Wschodnich.

Patronat nad jubileuszowymi targami Baltexpo objęli m. in. ministrowie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Spraw Zagranicznych, Inwestycji i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych i Administracji, marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, wojewoda pomorski, prezydenci Gdańska, Gdyni, Szczecina i Sopotu .

Organizatorem Baltexpo jest jak zawsze Zarząd Targów Warszawskich SA. Targi Baltexpo odbędą się w dniach od 9 do 11 września, w  godz. 9 – 17, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO. ul. Żaglowa 11 w Gdańsku Letnicy. Więcej informacji ns temat uczestnictwa w Tragach znajdą Państwo na stronie wydarzenia: www.baltexpo.ztw.pl – zachęca Katarzyna Maciąg – Business Development Specialist Zarządu Targów Warszawskich S.A.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *