Benefis fotoreportera Macieja Kosycarza

Autor: Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

Mistrz spojrzeń, które utrwalają historię

25-lecie pracy zawodowej świętował 11 października 2015 roku w Nadbałtyckim Centrum Kultury znany fotoreporter Maciej Kosycarz, syn równie słynnego Zbyszka, wieloletniego fotoreportera dziennika Głos Wybrzeża. Do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku przybyło około 250 gości (zdecydowana większość pań). Oprócz krzeseł, zajęte też były wszystkie parapety, a i tak ściany podpierało stojąc wiele osób.

Fot. W+éodzimierz Amerski 056
Maciek podczas swego benefisu najpierw udzielił wywiadów radiowcom, a następnie zasiadł w starogdańskim fotelu, by posłuchać i się zadumać oraz spojrzeć przez pryzmat własnej tytanicznej pracy na to, co o jego aktywności myślą inni.

Najpierw posypały się nagrody, pieniężna od Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska (obaj są absolwentami siedemdziesięcioletniej „Jedynki”), który Maćka zapisał do… rejestru zabytków/?/. Nagrody rzeczowe – od Marszałka Pomorskiego Mieczysława Struka z gratulacjami za utrwalanie na zdjęciach naszej historii. Album – od Jacka Karnowskiego prezydenta Sopotu, i życzenia aby syn Konrad kontynuował rodzinne tradycje Kosycarzy. Były marszałek pomorski Jan Kozłowski ofiarował kaszubską tabakierkę wykonaną w Żukowie. Redaktor naczelny Radia Plus Adam Hlebowicz przekazał tajemnicze drewniane pudełko. Marek Lesiński z Radia Gdańsk życzył kontynuacji rodzinnych podróży. Redaktor Naczelny Dziennika Bałtyckiego Mariusz Szmidka, przy tak dużym uznaniu pomorskiej społeczności, życzył kariery politycznej i zorganizowania złotego benefisu na stadionie wybudowanym na Euro 2012 w Gdańsku. O wydanych wspólnie 10 albumach mówił Mieczysław Abramowicz.
Fot. W+éodzimierz Amerski 085
Popis wokalny zaprezentowali pracownicy i fotoreporterzy Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP, oferującej fotografie prasowe, zdjęcia, fotoreportaż i archiwum fotograficzne od 1945 roku, z serwisem na zamówienie 90 tys. zdjęć dostępnych on line.

Talentem reżyserskim i filmowca wykazał się 16-letni Konrad Kosycarz odgrywając domowe role ojca.

Wystąpiła na życzenie Maćka folkowa grupa Zagan Acoustic, powstała w 2006 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku z inicjatywy Joachima Łuczaka i Pawła Zagańczyka – od którego nazwiska pochodzi nazwa.
Fot. W+éodzimierz Amerski 072
Zbliżał się bardzo ważny mecz piłki nożnej Polska Irlandia, decydujący a naszym awansie na mistrzostwa Europy rozgrywane w 2016 roku we Francji. Benefis przyspieszono i zaczęło się prywatne składanie życzeń, prezentów i kwiatów.

Fot. W+éodzimierz Amerski 068
Do beneficjenta ustawiła się długa kolejka. Życzenia złożyła także mama performera Krzysztofa Skiby oraz dziennikarz telewizyjny Sławek Siezieniewski wraz z żoną (na powyższym zdjęciu).
Fot. W+éodzimierz Amerski 089

Paweł Końjo Konnak polski performer, po swoich swoistych „wygłupach”, jako pierwszy wyczuł, że dla znajomych „królika” czeka na parterze Ratusza Staromiejskiego wystawny bankiet.
Fot. W+éodzimierz Amerski 094
Rolę gospodyni sprawowała Hania, żona Maćka, z kobiecą delikatnością na dwie ręce nalewająca do kieliszków wielu zaprzyjaźnionych gości białe lub czerwone wino.

Fot. W+éodzimierz Amerski 054
Maciej Kosycarz to błyskotliwy fotografik i tytan pracy. W 1996 roku założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press KFP. Nie ma istotnego zdarzenia w Trójmieście bez jego obecności. To wraz z nim Nadbałtyckie Centrum Kultury od 1997 roku organizuje Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza (jeden z najstarszych w kraju). Wydawca dziesięciu albumów z cyklu „Fot. Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”, zawierających fotografie – także jego ojca – od 1945 roku do czasów współczesnych. Maciej, podobnie jak jego ojciec, ciągle jest w ruchu obwieszony aparatami i obiektywami. Od kilku lat jest cotygodniowym komentatorem wydarzeń w Radio Gdańsk. Zasłużył na swój benefis.

Powiedział nam, że dlatego ma tak wielu znajomych i przyjaciół, bo o nikim nie mówi, a nawet i nie myśli źle. Dzięki temu emanuje dodatnią przyjazną energią, a to mu się pozytywnie odwzajemnia.
Wła-49. Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *