Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk (BG PAN), zostanie unowocześniona dzięki… 15-letniej Eleonorze – Księżniczce Asturii , krainie w Hiszpanii. Na ten cel zostanie przekazana suma pieniędzy, którą Gdańsk został nagrodzony przez Księżniczkę. Poinformowała o tym Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska, podczas konferencji w zabytkowym gmachu BG PAN

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk został laureatem Nagrody Księżniczki Asturii za 2019 rok w kategorii Zgoda (de la Concordia)

Gdańsk, w ubiegłym roku został uhonorowany wspomnianą nagrodą. Pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz odebrała nie tylko statuetkę, ale również nagrodę pieniężną dla Gdańska, w kwocie 50 tys. euro, co jest w przeliczeniu ponad 200 tys. złotych.

Fot. Kazimierz Netka

W środę, 29 lipca 2020 roku, podczas uroczystości przekazania nagrody Bibliotece Gdańskiej PAN, zebrani dowiedzieli się, na co owe pieniądze będą przeznaczone. Poinformowała o tym dr Anna Walczak – dyrektor Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk: sfinansowana zostanie przebudowa parteru zabytkowego budynku BG PAN. Po to, by ta zasłużona instytucja naukowa, stała się bliższa wszystkim mieszkańcom: żeby ludzie wiedzieli, jak cenne zbiory się w tym gmachu znajdują. A gromadzone są tam od kilkuset lat. W przyszłym roku w czerwcu minie 425 lat od założenia Biblioteki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka

Jednak, kontakty Królestwa Hiszpanii z Gdańskiem, trwają jeszcze dłużej – mówił podczas uroczystości przekazania nagrody Maciej Dobrzyniecki – konsul honorowy Królestwa Hiszpanii w Polsce. Pan konsul powiedział, że niewykluczone, iż księżniczka Asturii zostanie zaproszona do Gdańska i zechce przyjechać. Zabiegi dyplomatyczne w tej sprawie trwają.

Szczegóły dotyczące nagrody zawiera komunikat, który przekazał nam Daniel Stenzel – rzecznik prasowy prezydent Gdańska:

Nagroda Księżniczki Asturii dla PAN Biblioteki Gdańskiej

– Kiedy przyjechaliśmy z Hiszpanii z nagrodą poprosiłam mieszkańców o propozycje na co można przeznaczyć te pieniądze. Wśród pomysłów gdańszczanek i gdańszczan znalazła się Biblioteka Polskiej Akademii Nauk. Dziś z radością przekazuję 50 tys. euro na ten właśnie cel – ogłosiła podczas konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Podczas konferencji prasowej prezydent Dulkiewicz przekazała nagrodę na ręce dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej

Fot. Kazimierz Netka

– Nagroda Księżniczki Asturii nazywana jest też Hiszpańskim Noblem, to wielkie wyróżnienie. Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które ją otrzymało. Nagroda to nie tylko wielki prestiż, ale to konkretne pieniądze. Otrzymaliśmy 50 tys. euro czyli około 206 tys. złotych, które przekazujemy Bibliotece Gdańskiej PAN. – mówiła podczas konferencji prezydent Dulkiewicz. – To druga najstarsza po Jagiellońskiej biblioteka w Polsce. Gromadzi zbiory religijne, bibliotekę o.o. Dominikanów, wiele ważnych książek, jak choćby dzieła Jana Heweliusza. Wierzę, że te środki wspomogą bibliotekę i pomogą stworzyć z niej miejsce w którym gdańszczanie będą chcieli bywać częściej – dodała prezydent.

Fot. Kazimierz Netka

– Jestem niezwykle wzruszona. Dziękuję za tę decyzję przyznającą nagrodę instytucji, która od 425 lat służy mieszkańcom tego miasta, tego regionu. Nam, tu pracującym ta decyzja doda skrzydeł – skomentowała decyzję Anna Walczak – dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej. – Te pieniądze zostaną przeznaczone na przekształcenie tej przestrzeni, w której stoimy – wejścia, hallu. Chcieliśmy stworzyć nowoczesną strefę informacyjną. Powstanie tu miejsce o wysokich walorach estetycznych, ale też kulturalnych. Chcemy wykorzystać nowoczesne technologie i mamy nadzieję, że to się uda dzięki tym funduszom – dodała dyrektor Walczak.

– Moment ogłoszenia przyznania nagrody był dla mnie bardzo wzruszający. Korpus Dyplomatyczny Jego Królewskiej Wysokości w sposób szczególny opiekuje się laureatami nagrody Księcia a później Księżniczki Asturii. Gdańsk dołączył do grona laureatów, z których Fundacja Księżniczki Asturii może być dumna – mówił Maciej Dobrzyniecki, konsul honorowy Królestwa Hiszpanii.

Gratulacje za decyzję przekazania środków PAN Bibliotece Gdańskiej złożyła także Joanna Cabaj, Radna PiS w Radzie Miasta Gdańska. – Serdecznie gratuluję, cieszę się, że ta nagroda trafia akurat tutaj, bo jako członek Komisji Edukacji wiem doskonale jak ważną rzeczą jest szerzenie kultury i wiedzy, a właśnie w takich miejscach możemy ją zdobywać.

– Jak mawiał prezydent Adamowicz – Kultura jest fundamentem, nie ma niczego bez kultury, dlatego cieszę się, że beneficjentem tej decyzji pani prezydent jest właśnie PAN Biblioteka Gdańska – podkreślał Andrzej Stelmasiewicz, szef komisji kultury w Radzie Miasta Gdańska.

Hiszpański Nobel dla Gdańska 

Gdańsk został laureatem Nagrody Księżniczki Asturii za 2019 rok w kategorii Zgoda (de la Concordia). W uzasadnieniu decyzji jury pisało  m.in.: że przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju. W piątek 17 października 2019 nagrodę z rąk króla Hiszpanii Filipa VI odebrała w Oviedo, w hiszpańskim regionie Asturia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nagroda była odebrana w obecności Ich Królewskich Mości – Króla i Królowej Hiszpanii. Pierwszy raz udział w tej ceremonii wzięła także Jej Królewska Wysokość Księżniczka Sofia. Wręczenie nagrody było poprzedzone oficjalnym spotkaniem laureatów z rodziną królewską.

Fot. Kazimierz Netka

Nagroda Księżnej Asturii w świecie hiszpańskojęzycznym cieszy się prestiżem porównywalnym do nagrody Nobla. Przyznawana jest co roku w ośmiu kategoriach.

Król Hiszpanii: Gdańsk jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia 

Podczas wręczenia nagrody Król Hiszpanii Filip VI mówił: „Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur, ale też miejsce w którym zapoczątkowane zostały różne konflikty polityczne. Dzisiaj jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody. Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania. Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność. Chcę, aby wiedzieli, że wyrażamy również podziw dla ich dążenia do doskonałości i umiłowania pojednania. Pokazali determinację w pragnieniu wolnego, pogodnego, spokojnego życia i dlatego stają się dla nas prawdziwym przykładem.” – napisano w komunikacie, który przekazał nam Daniel Stenzel – rzecznik prasowy prezydent Gdańska.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *