Nie marnuj deszczu. Gdańsk pokazuje jak dbać o wodę  z nieba i nagradza mieszkańców miasta – za pomysły na ogrody i retencję

Fot. Kazimierz Netka.

O zapobieganie suszom i powodziom może troszczyć się prawie każdy z nas

Chcesz mieć bardziej przyjazne otoczenie – załóż ogród… deszczowy! – namawiają władze Gdańska. W tym celu ogłosiły konkurs. Wyniki ogłoszono 29 lipca 2020 roku, podczas spotkania przy ul. Za Murami, niedaleko Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na łące kwietnej! Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym miłym wydarzeniu, zorganizowanym w otoczeniu kwiatów, ziół, owadów…

Fot. Kazimierz Netka

Szczegóły dotyczące tej pożytecznej akcji, zawiera komunika, który przekazał nam Jędrzej Sieliwończyk z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Ogłoszenie wyników konkursu „Nie marnuj deszczu”

Osiemnaście drewnianych, 300 litrowych beczek do zbierania wody deszczowej trafi do nowych właścicieli. Beczki były nagrodą w konkursie pod hasłem Nie marnuj deszczu, który miał za zadanie promowanie dbałości o zasoby wody oraz rozwiązań związanych z małą retencją. Uczestnicy musieli stworzyć w dowolnej technice pracę przedstawiającą pomysł na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Komisja konkursowa wybrała najciekawsze prace spośród 105 przesłanych propozycji.

Fot. Kazimierz Netka

W środę, 29 lipca przy łące kwietnej, tuż obok ogrodu deszczowego przy ulicy Za Murami odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu Nie marnuj deszczu. W uroczystości uczestniczył Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Anna Golędzinowska, radna Miasta Gdańska, członkini komisji konkursowej oraz przedstawiciele Wydziału Środowiska – organizatora akcji.

Konkurs, który edukuje

– Ta nagroda była tak naprawdę pretekstem do tego, aby podjąć z państwem dialog na temat tego, jak wykorzystywać wodę i jak angażować swoje lokalne społeczności – mówiła Anna Golędzinowska.

Fot. Kazimierz Netka

Jednym z większych problemów, który będzie nas dotykał coraz częściej jest susza. Stąd wielu z nas stara się racjonalnie użytkować dostępną wodę. W czasie opadów deszczu duże ilości wody pozostają niezagospodarowane. To potencjał, który możemy wykorzystać poprzez zbieranie deszczówki w specjalnych zbiornikach. Staje się to coraz bardziej popularnym sposobem na świadome i oszczędne gospodarowanie wodą w ogrodzie. Wykorzystując wodę opadową zmniejszamy zużycie wody z instalacji wodociągowej i odzyskujemy marnowaną wodę deszczową.

– Jasne jest, że retencja i ochrona miasta przed skutkami zmian klimatu to nie jest wyłącznie kwestia pracy służb komunalnych, ale również lokalnego zaangażowania społecznego – mówiła Anna Golędzinowska.

Fot. Dominik Paszliński

– Te 18 beczek to jest taki nasz program edukacyjny, który ma uświadomić mieszkankom i mieszkańcom, że warto postawić na małą retencję. Warto zbierać deszczówkę nie tylko ze względu na korzyści finansowe, bo przecież są to realne oszczędności. Warto to robić przede wszystkim ze względu na zmiany klimatyczne i tego jak nagłe, gwałtowne deszcze wpływają na nasze miasto – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Fot. Kazimierz Netka

Oprócz względów ekologicznych gromadzenie wody deszczowej daje korzyści ekonomiczne w postaci możliwości zaoszczędzenia wody i co za tym idzie ograniczenia rachunków za jej zużycie. Woda deszczowa wykorzystywana do podlewania ogrodu w czasie suszy uniezależni nas od ograniczeń w jej dostępie. Woda ta jest idealna dla naszych roślin w ogrodzie. Jest odpowiednio napowietrzona, miękka i zawiera wiele substancji odżywczych.

– Chcielibyśmy, aby ta mała retencja była powszechna, przynajmniej wśród osób, które mają ogrody przydomowe – mówił zastępca prezydent Gdańska, który jednocześnie zapowiedział, że w planach są kolejne działania.

Fot. Kazimierz Netka

– To jest nasz pierwszy krok, ale na pewno nie ostatni. Kolejnym będzie edukacja. Planujemy do końca tej kadencji, aby tego typu beczki pojawiły się w każdej szkole i przedszkolu w naszym mieście. Chcielibyśmy także, aby w różnych jednostkach miejskich lub innych instytucjach publicznych było jak najwięcej takiej malej retencji – zapowiadał Piotr Borawski.

Ważne hasła i cenne nagrody  

Konkurs pod nazwą Nie marnuj deszczu, został ogłoszony, aby promować dbałość o zasoby wody oraz zagospodarowanie wód deszczowych, a także rozwiązań związanych z małą retencją, które pozytywnie wpływają na poprawę jakości przestrzeni miejskiej.

Fot. Kazimierz Netka

Nagrodami w konkursie były piękne, drewniane 300-litrowe beczki do zbierania wody deszczowej. Beczki ze świerku skandynawskiego zostały wykonane ręcznie, z największą starannością i dbałością. Mają wysokość ok. 93 cm i średnicę 77 cm. Korek na dnie beczki umożliwia całkowite wypuszczenie wody ze zbiornika, a kranik umieszczony na bocznej ścianie beczki, umożliwia wlewanie wody do konewki czy wiaderka. Aby wygrać jedną z takich beczek należało przygotować i dostarczyć do 15 lipca pracę przedstawiającą pomysł na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Projekt mógł być wykonany dowolną techniką – mogła być to praca plastyczna, kolaż lub dowolny inny projekt. Udział w nim był otwarty dla wszystkich mieszkańców Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 105 prac. Większość to były prace plastyczne, graficzne z wykorzystaniem różnych technik.

Fot. Kazimierz Netka

Jury konkursowe pod przewodnictwem Macieja Lorka, dyrektora Wydziału Środowiska, po burzliwych obradach wyłoniło 18 laureatów.

Fot. Kazimierz Netka

– Otrzymaliśmy aż 105 prac i myślę, że mogę w imieniu całej komisji konkursowej powiedzieć, że żałujemy, że tych beczek jest tylko 18. Reprezentowane było całe spektrum dzielnic gdańskich – od tych o takim typowo śródmiejskim charakterze, gdzie znajdowanie jakiegokolwiek skrawka zieleni jest sprawą cenną, ale również tych o charakterze bardziej naturalistycznym, jak choćby Olszynka czy Krakowiec. Musieliśmy wybrać 18 prac, spośród wielu bardzo interesujących. Liczna grupa to były prace rodzinne, gdzie rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi podjęli taki kreatywny dialog – co taka naprawdę, wspólnie możemy zrobić dla ekosystemu magazynując wodę opadową – mówiła Anna Golędzinowska, jedna z jurorek konkursu. – Zgłoszone projekty miały głównie charakter prac plastycznych, graficznych, w ramach których były również formy przestrzenne. Ale były również eseje, znalazł się też film, były też formy rymowane oraz propozycja, która być może stanie się logotypem tej akcji – tłumaczyła radna Golędzinowska.

Fot. Kazimierz Netka

Laureatami konkursu Nie marnuj deszczu zostali: Alicja Skurczyńska, Monika Matuszczak, Michał Osek, Elżbieta Szeler, Anna Kojarzewska, Aleksandra Kowalewska-Wójcik, Tadeusz Janowczyk, Sebastian Kierat, Grażyna Kunicka, Katarzyna Kubach-Pryczkowska, Przemysław Rybacki, Dariusz Gusman, Karolina Pilcicka, Kamila Gis, Dorota Włodarczak, Beata Kwaśniewska, Monika Zwolińska, Wioletta Kordońska – napisano w komunikacie, który przekazał nam Jędrzej Sieliwończyk z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka

Warto wiedzieć, że wśród laureatów gdańskiego konkursu „Nie marnuj deszczu” są m.in. ojcowie dominikanie, a także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *