Bieg upamiętniający rycerza – twórcę województwa pomorskiego

Wojewodowie pomorscy łączą swe siły

Współczesny udziela poparcia temu pierwszemu w historii

Niezwykle istotne dla Pomorza i Polski, wydarzenie, będzie miało miejsce w najbliższy weekend. Chociaż, może się ono wydać jednym z mnóstwa podobnych, to jest jednak unikatowe. Upamiętnia bowiem, bardzo ważnego dla Pomorza, człowieka. Dotychczas przemilczanego. Dlaczego blokowano przekazywanie o Nim wiadomości – to osobna sprawa, godna zbadania przez naukowców.

Oto pytanie: kto był pierwszym wojewodą pomorskim, ustanowionym przez polskiego króla? Oficjalnym reprezentantem Polski, w randze wojewody na Pomorzu był średniowieczny rycerz, Jan z Jani. To jemu król powierzył funkcję sprawowania urzędu wojewody. Fakt ten upamiętniony jest obeliskiem we wsi Stara Jania. Imię Jana z Jani nosiła też szkoła podstawowa, ale niestety, została zlikwidowana.

Pomnik Jana z JaniNa zdjęciu: Głaz z tablicą upamiętniającą pierwszego wojewodę pomorskiego. Obelisk ten stoi w niewielkiej wsi. Twórca województwa nie ma nawet swej ulicy… Fot. Kazimierz Netka

O upamiętnienie pierwszego wojewody pomorskiego troszczyli się Kociewiacy – bo to Ich rycerz, wybitny Polak. Od lat organizowane są biegi przełajowe. W utrwalanie pamięci o pierwszym wojewodzie pomorskim włączyli się też samorządowcy, np. Bogdan Badziong – prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”, były burmistrz Gniewa. Troszczą się o to współcześni… rycerze: Jarosław Struczyński, porucznik Chorągwi Husarskiej, kasztelan Zamku w Gniewie, prezes fundacji Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew,

Dariusz Drelich – współczesny wojewoda pomorski też pragnie upamiętnić pierwszego w historii wojewodę pomorskiego. Tego z okresu średniowiecza. Przemilczanego dotychczas. Objął honorowym patronatem Wojewódzkie Biegi Przełajowe „Szlakami Jana z Jani”. Pobiec może każdy, kto zdrowy bo wiek nie gra roli.

GŁOWNY-AFISZ-BIEG-Jana-z-jani-2016

Źródło ilustracji: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym.

Czas – 14 maja, godzina 11, miejsce – Kościelna Jania (gmina Smętowo Graniczne), cel – popularyzacja biegania wśród dzieci i dorosłych i uczczenie pamięci pierwszego wojewody Jana z Jani, nazwa: XXI Wojewódzkie Biegi Przełajowe „Szlakami Jana z Jani”.

Organizatorami są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym, Urząd Gminy, PZLZS Gdańsk, SKF LZS „Pogoń” Smętowo Graniczne.

Więcej wiadomości można uzyskać w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji im. Stanisława Muchy w Smętowie Granicznym, tel. 58 561 90 97. Warto zajrzeć na stronę: http://goksirsmetowo.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *