Biura podróży w Pomorskiem potrzebują pomocy. Apelują do władz samorządowych  województwa o wsparcie takie, jakie mają firmy turystyczne w województwie mazowieckim. Pomoże Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego – mówiono podczas pierwszego spotkania przedstawicieli biur podróży, którzy niedawno przystąpili do stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza

Fot. Kazimierz Netka.

Branie pożyczek to dalsze zadłużanie się firm, a wiele wskazuje, że rok 2021 również będzie nieprzychylny turystyce

Od kilku miesięcy pomorskie biura podróży starają się o pomoc w kryzysowej sytuacji, w jakiej znalazły się wskutek światowej pandemii koronawirusa. Około miesiąc temu, 16 września, po raz pierwszy przedstawiciele tych firm, po rozmowach w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego spotkali się, by uzgodnić, co robić. Gościny udzieliło im wówczas stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza. 14 października doszło do kolejnego spotkania reprezentantów pomorskich biur podróży, skupionych również w Turystycznej Organizacji Otwartej Pomorze. Gościny znowu udzieliło im Stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza i było to pierwsze spotkanie przedstawicieli biur turystycznych, które wstąpiły do stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza (PP)

Podczas spotkania w siedzibie PP, podsumowano efekty dotychczasowych rozmów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Wiesław Niechwiedowicz – główny inicjator starań o wsparcie dla pomorskich biur podróży (o pomoc dla branży zabiega od początku lipca bieżącego roku), prowadząc spotkanie poinformował, że orędownikami biur podróży obiecali zostać wicemarszałkowie Pomorskiego: Leszek Bonna i Wiesław Byczkowski. Problem bardzo trudnej sytuacji finansowej biur podróży ma być poruszany na posiedzeniach zarządu województwa pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka

Jak poinformowano podczas spotkania w siedzibie PP, do rozdysponowania jest w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego około 21 milionów złotych, na wsparcie m.in. firm turystycznych. Przedstawiciele tych firm namawiani są do zaciągania pożyczek. Jednak – zdaniem uczestników spotkania w siedzibie PP – jest to niekorzystne, bo powoduje dalsze zadłużanie się firm, a przyszły rok, 2021 nie będzie lepszy dla turystyki. Rok 2022 może być podobnie trudny.

Jako wzór wsparcia biur podróży przedstawiono system zastosowany w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Kryterium udzielania wsparcia był w Mazowieckiem m.in. spadek przychodów co najmniej o 70 procent. Do podziału było 41 mln złotych – usłyszeliśmy podczas spotkania u Pracodawców Pomorza.

Z pomocą pomorskim biurom podróży przyszło stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza. Dzięki staraniom tej organizacji, problem zagrożenia tych biur upadłościami, będzie omawiany na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Gdańsku.

O szczegółach poinformował Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza: powołano zespół, który ma przygotować poprawki pod ustawę, która została wdrożona, czyli Tarczę 5.0, która nie jest taka, jaką powinna być. Dlatego, pomorski zespół ma wypracować wnioski, przygotować stanowisko, które przyjmie WRDS w Gdańsku, a następnie wyśle je do premiera, jako stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku.

W pracach tego zespołu będą panowie: Wiesław Niechwiedowicz oraz Bogdan Donke – prezes zarządu Polskiej Izby Turystyki Oddział Pomorski. Wkrótce dojdzie do spotkania w tej sprawie z Włodzimierzem Szordykowskim – sekretarzem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku.

– Temat jest naglący dla wszystkich – powiedział Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza. – Dlatego ważne jest, żebyście państwo sformułowali swe uwagi wewnętrzne, które pan Wiesław Niechwiedowicz przekaże na Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego. Trzeba po prostu wydrukować Tarczę 5.0 i punkt po punkcie, wskazywać, co trzeba poprawić, co trzeba zmienić. Mając taki dokument będzie można go przekazać WRDS, która przygotuje wspólnie stanowisko całej WRDS.

Trzeba szybko działać, bio temat jest naglący szczególnie dla państwa, dla branży turystycznej. Będziemy czekali, aż rzad wprowadzi kolejną, Tarczę 6.0, z poprawkami, dedykowaną tej branży – mówił prezes Tomasz Limon podczas spotkania z reprezentantami pomorskich biur podróży.

Pomysł nagłośnienia przez WRDS problemu upadających biur podróży w Pomorskiem, jest godny uwagi. Jednak, efektów – takich, jakich oczekują właściciele tych firm – można się spodziewać dopiero za kilka miesięcy.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *