Sztum w województwie pomorskim otrzyma szosę, która odciąży  to miasto od ruchu tranzytowego. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu budowy 100 obwodnic w całym kraju. Droga będzie gotowa w 2026 roku

Źródło ilustracji: Ministerstwo Infrastruktury.

Powstanie około 6 km trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowanej do przenoszenia obciążenia 11,5 tony na oś pojazdu

Program inwestycji dla obwodnicy Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 został zatwierdzony. Inwestycja jest ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 – poinformował Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Kierujemy do realizacji kolejne zadanie z Programu budowy 100 obwodnic w województwie pomorskim. Przygotowany przez obecny rząd i konsekwentnie realizowany Program budowy 100 obwodnic to dowód na to, że dotrzymujemy danego słowa – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

– Dzięki budowie nowej obwodnicy kierowcy korzystający z drogi krajowej nr 55 zapomną o trudnościach na tej trasie. To ważna wiadomość dla mieszkańców Sztumu, którzy będą mogli odetchnąć od spalin i korków, a poziom bezpieczeństwa na ulicach tego miasta znacząco się poprawi. Jest to dowód na konsekwentną realizację programu zrównoważonego rozwoju przez rząd – powiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

 W ramach planowanej inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) o długości ok. 6 km, w zależności od wybranego wariantu.  Celem budowy obwodnicy Sztumu jest poprawa bezpieczeństwa, odciążenie i zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie czasu przejazdu drogą krajową nr 55 i w obrębie układu drogowego miasta, a także poprawa jakości życia mieszkańców. Jest to tym bardziej istotne, że układ drogowy w mieście opiera się na drodze krajowej i na ruch lokalny nakłada się ruch tranzytowy, powodujący zatory drogowe.

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej w zakresie przygotowania koncepcji programowej (wraz z wariantowaniem przebiegów), materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej oraz projekt budowlany wraz z materiałami do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Do 2024 r. będzie prowadzony proces przygotowawczy, a przybliżony termin prac budowlanych przewidziano na lata 2025-26.

„100 obwodnic” w województwie pomorskim

W ramach „Programu budowy 100 obwodnic” w województwie pomorskim powstanie 5 obwodnic, następujących miejscowości: Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25, Człuchowa w ciągu drogi krajowej nr 22/25, Słupska/Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21, Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22, Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55.

W ramach rządowego programu powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wymagania dotyczące przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej.

Więcej o Programie budowy 100 obwodnic można przeczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury:  https://www.gov.pl/web/infrastruktura/program-budowy-100-obwodnic-na-lata-2020—2031 – zachęca Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *