Biznes i klimat. Szwedzi rozpoczęli w Gdańsku budowę jednej z najnowocześniejszych w świecie wytwórni elementów napędów elektrycznych do różnych pojazdów. List do uczestników uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki. Fabryka, wybudowana za 200 mln dolarów będzie zaopatrywać cały świat

Fot. Kazimierz Netka.

Największa na naszym kontynencie fabryka umożliwiająca montaż najnowocześniejszych systemów magazynowania energii

Polska i Szwecja będą miały znaczący wkład w światową transformację energetyczną, w tym w ochronę klimatu naszego globu. Dzięki połączeniu potencjałów naukowo gospodarczych obydwu krajów, dorównamy takim potęgo [m jak USA czy Azja wschodnia. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu, korzystając z zaproszenia, które przekazała nam Monika Włodarczyk z firmy Northvolt, przypominając dotychczasowe dokonania:

Na początku tego roku, wspólnie z polskim rządem i władzami lokalnymi, zarząd Northvolt ogłosił zamiar ekspansji działalności firmy w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

Northvolt, europejski dostawca ogniw litowo-jonowych i systemów bateryjnych, postanowił zainwestować 200 milionów dolarów w budowę największego w Europie zakładu produkującego magazyny energii. Po kilku intensywnych miesiącach przygotowań, nadszedł czas inauguracji tej przełomowej inwestycji.

Symboliczna inauguracja budowy odbędzie się 8 grudnia o godzinie 10 na działce inwestycyjnej przy ulicy Andruszkiewicza w Gdańsku, w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca KOGA.

Fot. Kazimierz Netka.

Choć do kalendarzowej zimy jeszcze około dwa tygodnie, to ziąb był straszny. Na szczęście, uroczystość odbywała się w namiocie, a na zewnątrz trwały wytężone prace. Zagęszczano, ubijano grunt. Pod powierzchnią znajdują się zapewne złoża bursztynu. Jednak na tej budowie nie chodzi o „gorączkę” pozyskiwania bałtyckiego złota, ale o „złoto” do napędów pojazdów – o takie urządzenia, które nie wytwarzają dwutlenku węgla szkodzącemu klimatowi Ziemi i nie wytwarzają substancji, szkodzących zdrowiu ludzi. Chodzi zaś o ogniwa akumulatorowe do elektrycznych silników nie tylko samochodowych, motocyklowych (jeden taki pojazd pokazano po zakończeniu uroczystości):

Fot. Kazimierz Netka.

maszyn budowlanych (jedną z nich pokazano na placu budowy, na co zwrócił uwagę zebranych Dariusz Drelich – wojewoda pomorski) ale również do urządzeń pracujących głęboko pod powierzchnią Ziemi – np. w kopalniach.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest to inwestycja o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki ze względu na jej skalę oraz innowacyjny charakter – powiedział, witając przybyłych, Robert Chryc-Gawrychowski – prezes zarządu Northvolt Poland Sp. z o.o. W gronie zaproszonych znaleźli się m.in. reprezentanci władz karowych i samorządowych wspierających inwestycję Northvolt w Gdańsku: Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego; Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Alan Aleksandrowicz i Piotr Grzelak – wiceprezydenci Gdańska; Krzysztof Drynda – prezes Polskiej Agenci Inwestycji i Handlu; Przemysław Sztandera – prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; Marek Ossowski – prezes zarządu InvestGDA; Łukasz Żelewski – prezes Agencji Rozwoju Pomorza; Piotr Ciechowicz – wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza; Wojciech Tyborowski – dyrektor Invest in Pomerania; prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej; prof. Wojciech Sumelka – prorektor ds. nauki Politechniki Poznańskiej; prof. Ewa Kaczorek – dziekan Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Poza tym obecni byli, z kraju i z zagranicy, przedstawiciele świata nauki, biznesu, finansów, stowarzyszeń gospodarczych i dziennikarzy.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jesteśmy pod wrażeniem jakości i profesjonalności osób, tutaj pracujących i też siły która napędza wszystkie osoby tutaj zatrudnione do dalszego rozwoju – powiedział Emad Zand – prezydent Northvolt System. W związku z tym, gdy pomyśleliśmy o rozszerzeniu naszej działalności pod razu pomyśleliśmy o Gdańsku. Mam nadzieję, że wielu z państwa dołączy do nas już na ceremonii otwarcia tego obiektu i mam nadzieję, że razem będziemy tworzyć urządzenia, które tu rozpoczniemy produkować.

Będziemy wykorzystywać położenie Gdańska jako hubu logistycznego

Gdy zakładaliśmy firmę w roku 2016, skupiliśmy się przede wszystkim na innowacji – mówił Peter Carlsson, CEO Northvolt. – Chcieliśmy być tym czołowym graczem, który razem z całą Europą będzie mógł oddalić się od ropy naftowej, gazu i węgla kamiennego. Skoro mamy sprostać tym zadaniom, które zostały zapisane w Traktacie Paryskim, to skupiamy się na redukcji emisji gazu cieplarnianego o 80 procent.

Fot. Kazimierz Netka.

Jeśli mówimy o transformacji, to przede wszystkim dwa duże przemysły muszą zmieć swoje działanie: transport, który musi przejść na urządzenia elektryczne; wytwarzanie energii musi skupić się na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii, na nowoczesnych rozwiązaniach, na ogniwach akumulatorowych i na magazynowaniu energii.

Na początku założyliśmy naszą fabrykę w Szwecji. Produkowane w niej urządzenia, tradycyjnie, hanzeatyckim szlakiem, transportować będziemy ze Szwecji do Gdańska. Tutaj, gdzie znajduje się bardzo wykwalifikowany zakład i siła robocza, będą one łączone w systemy do magazynowania energii. Będzie to kluczowy moment tworzenia nowej sieci.

Fot. Kazimierz Netka.

Zaczynaliśmy od bardzo małej grupy. Teraz mamy tu już 160 pracowników. Jestem pod wrażeniem ich zaangażowania i jakości pracy. Zainwestujemy 200 milionów dolarów w ten ogromny zakład produkcji urządzeń do magazynowania energii.

Będziemy opracowywać systemy akumulatorowe, które później będą rozsyłane na cały świat, Mówię o takich rynkach jak Stany Zjednoczone czy rynki azjatyckie. Będziemy wykorzystywać położenie Gdańska jako hubu logistycznego aby stąd te ogniwa akumulatorowe rozchodziły się na cały świat.

Gdy tworzymy nowy rodzaj przemysłu to budujemy cały ekosystem, który opiera się na zaangażowaniu, na jakości, na wykwalifikowanych pracownikach, wspólnie pracując uniwersytetami i różnymi instytucjami – wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć sukces.

Wspólnie z interesariuszami rozmawiamy o budowaniu całego łańcucha dostaw. Dlatego bardzo się cieszę, że tutaj będziemy razem współpracować i spotkamy się już za 12 miesięcy. Z poczatku nasza inwestycja to będzie na 5 gigawatogodzin. To nie jest może dużo, ale to są setki tysięcy nowych modułów. mam nadzieję, że to uda nam się zrealizować; bardzo się cieszę – powiedział Peter Carlsson, CEO Northvolt.

List od Pana Premiera

Mam zaszczyt dzisiaj przeczytać skierowany do organizatorów, uczestników uroczystości list pana premiera Mateusza Morawickiego, który dziękuje za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość, na której nie może być osobiście, ale ta inwestycja jest szczególnie ważna i pamięta o niej – powiedział Dariusz Dreich – wojewoda pomorski:

Fot. Kazimierz Netka.

Premier Mateusz Morawiecki napisał m.in., że dzisiejsza uroczystość budowy zakładu produkcyjnego Northvolt w Gdańsku to wydarzenie szczególne. To tutaj wkrótce powstanie strategiczna nie tylko dla Pomorza ale i dla Polski największa na naszym kontynencie fabryka umożliwiająca montaż najnowocześniejszych systemów magazynowania energii – napisał premier Mateusz Morawiecki. Wszystkim zaangażowanym stronom gratuluję tego wielkiego sukcesu. Cieszę się, że obecna w Polsce od 2018 roku Northvolt zdecydowała się na kolejny ważny krok w rozwijaniu swej działalności. Nie wątpię, że urzeczywistnienie tego wartego 200 mln dolarów projektu stanowi niepodważalny dowód zaufania Northvolt do Polski i Polaków. To najlepsze świadectwo, że nasz kraj jest dobrym miejscem do inwestowania. Nasi inżynierowie i pracownicy produkcyjni są gwarantem profesjonalizmu, kreatywności, zaangażowania i odpowiedzialności. Cieszę się również że podpisują dziś państwo umowy z uczelniami technicznymi. Jestem pewny, że ta współpraca przyniesie wiele obopólnych korzyści.

Pan premier zaakcentował w swym liście, że już wkrótce Polska uzyska fabrykę o wysokim stopniu automatyzacji. Będzie ina wspierać transformację europejskiej sieci energetycznej i przemysłu w uniezależnieniu od paliw kopalnych. Realizacja tego bezprecedensowego w skali regionu projektu jest wyrazem odpowiedzialności za przyszłość naszą i naszych dzieci.

Nowa inwestycja Northvolt to dla naszego kraju także kolejny, szczególnie istotny element na industrialnej mapie rozwoju. Dzięki takim ambitnym projektom najlepiej kształtuje się środowisko nowoczesnego przemysłu 4.0. Jako rząd zrobimy więc wszystko, by wizjonerskie firmy mogły tu, w Polsce, jak najkorzystniej funkcjonować.

Szanowni Państwo! Raz jeszcze gratuluję firmie Northvolt. Dziękuję również wszystkim, którzy swoją aktywnością przyczynili się do rozpoczęcia budowy nowego zakładu. Życzymy państwu niesłabnącej energii do urzeczywistniania kolejnych ambitnych planów i pomnażania wspólnego dobra. Zgromadzonym na dzisiejszej uroczystości przekazuję zapewnienie o mojej pamięci. Z wyrazami szacunku, Mateusz Morawiecki.

Fot. Kazimierz Netka.

– Nieskromnie powiem, że nie można było chyba lepiej wybrać lokalizacji, realizacji tej inwestycji niż w Polsce, niż w Gdańsku – powiedział wojewoda Dariusz Drelich po przeczytaniu listu od pana premiera. – Pan prezes pewnie wziął pod uwagę to co mówił o Hanzie. To jest organizacja, która wyprzedzała nasze związki gospodarcze, europejskie i myślę, że zakład ten będzie mógł wysyłać swoje produkty na cały świat drogą morską, kolejową – drogami tradycyjnymi, ale również drogą lotniczą. To będzie również przyczynek do tego, byśmy przyśpieszali budowę infrastruktury, która łączy Pomorze, łączy Gdańsk, Trójmiasto z całą Europą. Nad tym pracujemy wspólnie z samorządem i województwem, z samorządem miasta z samorządami wszystkich miast i gmin na Pomorzu. Mamy tutaj sukcesy. Te inwestycje, rządowe, samorządowe, które są na Pomorzu mają służyć przedsiębiorstwom, rozwojowi gospodarczemu i mają również przyciągać inwestorów i za to dziękujemy, że firma Northvolt daje taki duży silny impuls na całą Europę, na cały świat, że warto inwestować na Pomorzu, że warto inwestować w Gdańsku. Patrząc teraz na plac budowy, mam nadzieję, że najtrudniejszy moment czyli projektowanie, dokumentację, a szczególnie uzgodnienia macie za sobą, czyli ten najdłuższy moment procesu inwestycyjnego. Teraz mam nadzieje, że pójdzie sprawnie, szybko i wszystkie harmonogramy zostaną dotrzymane.

Pan wojewoda zwrócił uwagę uczestników spotkania na koparkę z napędem elektrycznym, pracującą na placu budowy zakładu Northvolt. Powiedział, że tego typu sprzęt to jest też przyszłość – dla nas tu i teraz, ale też dla naszych dzieci, dla przyszłych pokoleń, wszystko co zrobimy. Naszą misję chcemy wypełniać jak najlepiej i chcemy pozostawić po sobie taki trwały ślad, taki dorobek.

Bardzo proszę przedstawicieli nauki, magnificencje, żeby jak najszybciej, jak najwięcej kształcili dobrych inżynierów, którzy są naszym wielkim atutem. To, że ta inwestycja jest tutaj, w Gdańsku, to też jest zasługa Politechniki Gdańskiej, wyższych uczeni na Pomorzu, kształcenia kadr. Chcemy też jak najszybciej kształcić dobre kadry na poziomie średnim, branżowym, bo też będą bardzo potrzebne w takich zakładach, przy takiej produkcji jak ta. To muszą być wysokowykwalifikowani ludzie, którzy też będą dobrze zarabiać – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

Fot. Kazimierz Netka.

– Baterie naładowane w koparce, pozwalają pracować tej maszynie przez 8 godzin. Imponujący wynik – powiedział red. Tomasz Galiński, prowadzący uroczystość.

Ta inwestycja pokazuje solidarność z przyszłymi pokoleniami

Fot. Kazimierz Netka.

– Pomorze i Gdańsk są wielkim magnesem – stwierdził Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego. – Dawniej morze, port, szlaki komunikacyjne z południa na północ powodowały ciągły przepływ osób. Gdańsk był miejscem spotkań całej Europy. Wiele nardów, kultur i religii, odcisnęło swoje piętno na naszej historii. Dzisiaj, za sprawą niezwykłej aktywności Pomorzan jesteśmy jeszcze większym magnesem. W naszym regionie nastąpił nieprawdopodobny wzrost produktu krajowego brutto, nastąpiła likwidacja bezrobocia, dynamicznie rośnie eksport, rosną nakłady na infrastrukturę. Ponadto, naszymi atutami są otwartość, tolerancyjność, solidność i wielka gościnność. Dlatego gratuluję właścicielom i zarządowi firmy Northvolt dokonania przemyślanej, dobrej decyzji lokującej nowy zakład na Pomorzu, w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Szanowni państwo, samorząd regionalny buduje pomorski magnes z myślą o przedsiębiorstwach. Razem z panią prezydent, z miastem Gdańsk, współprowadzimy Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo. Powołaliśmy też do życia spółkę, którą państwo zdążyliście poznać: Agencję Rozwoju Pomorza, której zadaniem jest inicjowanie i wspieranie działalności gospodarczej. Ponadto na wiosnę tego roku regionalny parlament jednogłośnie przyjął strategię rozwoju województwa pomorskiego do roku 2030. Naszymi priorytetami są: niskoemisyjna, zasobooszczędna gospodarka oparta o zielone technologie, oparta o automatyzację cyfryzację i sztuczną inteligencję. Będziemy wspierać innowacyjność i działania gospodarczo – rozwojowe. Będziemy wspierać inteligentne specjalizacje Pomorza w takich obszarach jak offshore, technologie wodorowe, technologie ekoefektywne w przemyśle magazynowania energii. Dlatego cieszę się z waszej inwestycji, niezmiernie cieszę się ze współpracy ze środowiskiem akademickim. Wierzę, że będziecie się rozwijać równie prężnie jak województwo pomorskie – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Często mówimy o solidarności, a dzisiaj ta inwestycja pokazuje solidarność z przyszłymi pokoleniami – powiedziała podczas uroczystości Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska. –  To, jak chcemy myśleć o Gdańsku, Pomorzu, Polsce, Europie i całym świecie, żeby nie powiedzieć szerzej: o całej naszej planecie. Bez takich inwestycji, bez takiego sposobu myślenia o poszukiwaniu, pozyskiwaniu energii, po prostu nie będziemy mieli gdzie żyć. Wspieramy i i będziemy wspierać to działanie, licząc na partnerów. Trzymam kciuki; do zobaczenia za rok – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Ważnym wydarzeniem było podpisanie porozumienia o współpracy między firmą Northvolt oraz Politechniką Gdańską i Politechniką Poznańską. Dokument podpisali: Robert Chryc-Gawrychowski – prezes zarządu Northvolt Poland Sp. z o.o.; prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej; prof. Wojciech Sumelka – prorektor ds. nauki Politechniki Poznańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach poinformowała nas również Barbara Merchel-Czech – dyrektor Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza S.A.:

Northvolt inwestuje w Trójmiasto

Ceremonia wbicia łopaty zainaugurowała budowę fabryki baterii Northvolt Dwa

8 grudnia w Gdańsku odbyła się uroczysta ceremonia inaugurująca budowę nowego zakładu Northvolt, w którym produkowane będą najnowocześniejsze, zrównoważone systemy magazynowania energii. Rozpoczęła się budowa fabryki, która umocni pozycję Pomorza na przemysłowej mapie Polski.

Minęły trzy lata odkąd Northvolt, dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, ogłosił swoją pierwszą inwestycję na Pomorzu. W Gdańskim zakładzie zlokalizowanym w parku przemysłowym Panattoni od 2019 roku produkowane są  moduły bateryjne wykorzystywane w przemyśle. Zatrudnienie w fabryce znalazło ponad 100 osób. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie europejskiego rynku na kompleksowe rozwiązania zasilania bateryjnego, firma stawia kolejny krok inaugurując budowę nowoczesnej fabryki. Pierwszą łopatę wbili przedstawiciele szwedzkiej firmy: Peter Carlsson, CEO Northvolt, Emad Zand, prezes Northvolt Systems, oraz Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland którym towarzyszył Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Leszek Bonna oraz Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

– Choć nasz region, dosyć niesłusznie, nie jest powszechnie kojarzony z sektorem motoryzacyjnym, nowe trendy w przemyśle, zwłaszcza elektromobilność oraz rozwiązania dla pojazdów autonomicznych, predestynują Pomorze do odgrywania istotnej roli w łańcuchu dostaw dla sektora. Dzięki inwestycjom takim jak Northvolt, postrzeganie Pomorza zaczęło się zmieniać. Kolejny duży projekt firmy w Trójmieście to dla nas wielkie wyróżnienie. To zasługa niezmiennie pozytywnego klimatu inwestycyjnego na Pomorzu oraz roli Invest in Pomerania w jego budowaniu. Na przestrzeni ostatnich lat Pomorze udowodniło, że w ramach ekosystemu instytucji zajmujących się promocją gospodarczą potrafimy efektywnie współpracować i wspierać inwestorów. Sukces projektu Northvolt w pełni to pokazuje. Inwestycja była wspierana zarówno przez Invest in Pomerania jak i partnerów inicjatywy, m.in. Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) oraz Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – mówi Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Nowy zakład Northvolt powstanie na terenach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, na zapleczu terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Northvolt zainwestuje w projekt 200 mln dolarów.  Fabryka o powierzchni użytkowej 50 000 m2 zostanie oddana w dwóch etapach. Początkowa roczna moc produkcyjna będzie wynosiła 5 GWh, w ramach drugiego etapu projektu fabryka zwiększy wydajność do 12 GWh. W zakładzie produkowane będą moduły bateryjne umożliwiające większe i lepsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Fabryka wesprze dostarczanie przez Northvolt systemów bateryjnych wykorzystywanych w przemyśle i w samochodach elektrycznych np. do produkcji elektrycznych pojazdach górniczych. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2022.

Przedstawiciele Northvolt przyznają, że kluczowym argumentem, który zadecydował o wyborze Gdańska było portowe położenie oraz rozbudowany ekosystem łańcucha dostaw.

– Trójmiasto nas nie zawiodło, wręcz przeciwnie. Nowa lokalizacja Northvolt Systems okazała się być bardzo wygodna, zarówno pod względem dostaw materiałowych, jak i wysyłki gotowych produktów, które z Gdańska trafiają do naszych klientów w całej Europie. Prowadząc działalność w regionie odkryliśmy, że Trójmiasto to nie tylko dogodna lokalizacja, ale także dojrzały rynek pracy oraz zaplecze akademickie, które zapewnia stały dostęp do wysokiej klasy pracowników i szerokie możliwości współpracy badawczej – dodaje Robert Chryc-Gawrychowski, CEO Northvolt Poland.

Budowie nowej fabryki Northvolt towarzyszyć będzie powstanie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego, które będzie współpracować z sektorem edukacyjnym i naukowym w zakresie projektów badawczorozwojowych, stażów, prac dyplomowych, programów studiów doktoranckich lub współtworzenia kursów edukacyjnych. W obu placówkach zatrudnienie znajdzie łącznie 500 osób. Nowe miejsca pracy w regionie będą przeznaczone w większości dla wykwalifikowanych specjalistów. Produkcja będzie zautomatyzowana.

Northvolt zamierza kontynuować budowę niskoemisyjnej platformy produkcyjnej stworzonej w Szwecji. Nowa fabryka będzie zasilana energią odnawialną, w tym energią wytwarzaną na terenie zakładu.

O Invest in Pomerania

Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza,  która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. W ciągu ostatniej dekady Invest in Pomerania z sukcesem zakończyła ponad 130 projektów i i przyczyniła się do stworzenia ponad 20 tys. miejsc pracy. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl.

W ramach działań mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników wspomagających rozwój regionu, w 2018 roku uruchomiliśmy platformę Live more. Pomerania. Celem projektu jest pokazanie światu, jak wspaniałym miejscem do życia, pracy i nauki jest Pomorze. Więcej informacji: www.livemorepomerania.com

Uruchomiliśmy również pierwszą w Polsce platformę rekrutacyjną skierowaną do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją karierę na Pomorzu. Strona prezentuje najbardziej pożądane profile zawodowe w regionie. Serwis jest dostępny za darmo dla naszych partnerów, korzysta z niego ponad 100 firm i zawiera tysiące życiorysów. Dowiedz się więcej na stronie https://jobs.livemorepomerania.com

Do naszych inicjatyw należą również AI Pomerania (www.aipomerania.com), Aviation Hub Pomerania (www.aviationhubpomerania.com), oraz Come2Pomerania (www.come2pomerania.com) – poinformowała Barbara Merchel-Czech – dyrektor Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

Fot. Kazimierz Netka.

Zwieńczeniem uroczystości rozpoczęcia budowy w Gdańsku fabryki ogniw akumulatorowych, był występ artystyczny. Na perkusji zagrał Igor Falecki – utalentowany gdański muzyk.

Po części oficjalnej pokazano unikatowy motocykl elektryczny.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *