Blisko 170 nowych miejsc pracy w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Coraz więcej firm korzysta z wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji. W bieżącym roku w PSSE zainwestowało już 35 biznesmenów

Na ilustracji: Efekty działań PSSE od początku bieżącego roku. Źródło: PSSE.

Dobre efekty projektu „Strefa w każdej gminie”

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) udzieliła wsparcia kolejnym przedsiębiorcom. Od początku bieżącego roku Zarząd PSSE wydał 35 decyzji o wsparciu o łącznej wartości ponad 1,14 mld zł, z równoczesną deklaracją utworzenia 168 nowych miejsc pracy – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Fabich – Główny Specjalista ds. Marketingu, Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku:

Obecna niełatwa sytuacja gospodarcza spowodowana nie tylko pandemią, ale także wojną w Ukrainie nie powstrzymała przedsiębiorców od rozpoczęcia nowych projektów inwestycyjnych. Dowodem na to są wydane decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. W samej Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w bieżącym roku zainwestowało już 35 przedsiębiorców – większość z nich to polskie firmy z sektora MŚP.

– Aż 74 procent wydanych decyzji o wsparciu otrzymały firmy z polskim kapitałem, ponadto ponad połowa z decyzji, czyli 66 proc., to przedsiębiorstwa z sektora MŚP – podsumowuje Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowe inwestycje pozwolą na utworzenie 168 nowych miejsc pracy. Najwięcej utworzy firma Trefl S.A., która deklaruje 28 nowych etatów w ramach zwiększenia mocy produkcyjnej poprzez rozbudowę parku produkcyjno-maszynowego w zakładzie w Gdyni oraz budowę centrum logistycznego w Rumi. Z kolei firma Lacpol sp. z o. o. – Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Spółdzielni Mleczarskich zadeklarowała poniesienie największych nakładów inwestycyjnych. Projekt o wartości ponad 226 mln zł, obejmie kompleksową rozbudowę Zakładu Mleczarskiego w Piotrkowie Kujawskim.

Wśród nowych inwestorów znalazła się także firma Huber + Suhner z Tczewa. Przedsiębiorstwo oferuje klientom na całym świecie produkty i usługi w zakresie łączności elektrycznej i optycznej. Nowa inwestycja o wartości ponad 120 mln zł obejmuje budowę linii produkcyjnej. Z kolei jedną z ostatnich inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim jest projekt firmy POliner sp. z o. o. Przedsiębiorstwo przeznaczy ponad 12 mln zł na zwiększenie mocy produkcyjnych istniejącego zakładu w powiecie toruńskim. Spółka prężnie działa zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym.

– Nieustannie uświadamiamy przedsiębiorcom, że warto korzystać ze wsparcia Polskiej Strefy Inwestycji, ponieważ zaoszczędzone środki mogą przeznaczyć na dalszy rozwój. Ponadto często dzięki zachętom oferowanym przez Polską Strefę Inwestycji przedsiębiorcy decydują się na dokonanie inwestycji. Efekty przynosi między innymi projekt „Strefa w każdej w gminie”, podczas którego nasi pracownicy spotykają się z lokalnymi firmami i udzielają informacji na temat wsparcia. Ważna jest także pomoc banków, które we współpracy z nami szkolą swoich specjalistów z form wsparcia. To znacznie ułatwia inwestorom poszukiwanie informacji na temat Polskiej Strefy Inwestycji i podjęcie decyzji o zainwestowaniu w zwiększenie mocy produkcyjnych i unowocześnienie technologii – podkreśla prezes Przemysław Sztandera.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji, jednym z 14 podmiotów regionalnych, które odpowiedzialne są za kompleksową obsługę inwestorów zagranicznych i krajowych. Działa w województwie kujawsko-pomorskim i we wschodniej części woj. pomorskiego. Pełni rolę regionalnego centrum obsługi inwestorów i koordynatora udzielania pomocy publicznej. Służy przedsiębiorcom wsparciem na każdym etapie realizacji ich projektów, w tym pomocą o charakterze konsultacyjno-doradczym.

Więcej informacji na www.strefa.gda.pl – zachęca Monika Fabich – Główny Specjalista ds. Marketingu, Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.