Stena Estelle – nowy prom na linii Gdynia – Karlskrona, rozpocznie kursowanie 04 września 2022 roku. Cała naprzód z Publicznego Terminala Promowego w Gdyni

Fot. z Archiwum Stena Line.

Najnowocześniejszy we flocie Stena Line Polska

Stena Line wprowadzi zapowiadany nowy 240-metrowy prom klasy E-Flexer na trasę Gdynia-Karlskrona. Pierwszy rejs Stena Estelle jest planowany na niedzielę 4 września, o 21:00, z Gdyni. Dzięki dwóm nowym statkom tej klasy i wielkości, które mają zostać wdrożone do końca 2022 r., połączenie osiągnie znaczny wzrost pojemności i wydajności – poinformowała Joanna Włodarek – senior consultant, humansigns.pl :

Najnowszy statek we flocie Stena Line – Stena Estelle – opłynął już pół świata. W czerwcu wyszedł ze stoczni w Chinach Wschodnich, minął Singapur, Indie, Bliski Wschód i Gibraltar, a następnie obrał kurs na Morze Bałtyckie. Obecnie Stena Estelle jest już w Polsce i stoi w Stoczni Remontowa w Gdańsku, gdzie trwają ostatnie przygotowania statku do rozpoczęcia regularnego serwisu na trasie Gdynia-Karlskrona. Pierwsze wyjście Stena Estelle planowane jest na 4 września o 21:00 z Gdyni, a rozkład rejsów nowego statku jest już dostępny do rezerwacji.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy zaprezentować nowy prom Stena Estelle, który rozszerzy naszą ofertę zarówno dla klientów frachtowych, jak i pasażerów. Ten zupełnie nowy statek jest najnowocześniejszym w naszej flocie i nie ma sobie równych pod względem pojemności, wydajności i usług. Dzięki takim nowym promom jak Stena Estelle oraz jej bliźniacza jednostka Stena Ebba, która do Polski zawita w listopadzie tego roku, otwieramy nowe możliwości nie tylko dla rozwoju naszej firmy oraz linii Gdynia-Karlskrona, ale także dla rozwoju biznesów naszych klientów w tej części Europy. – powiedział Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska.

Stena Estelle oraz bliźniaczy drugi statek, Stena Ebba, to dwa największe promy typu E-Flexer, jakie dotąd zbudowano. Każdy z nich ma długość 240 metrów, oferuje 263 kabiny, miejsce dla 1200 pasażerów oraz pojemność ładunkową wynoszącą 3600 metrów. Nowe statki zapewnią zwiększenie przepustowości trasy Gdynia-Karlskrona w odpowiedzi na wzrost zapotrzebowania klientów na przewozy w rejonie południowego i wschodniego Bałtyku, które Stena Line zaspokaja też poprzez znaczące inwestycje w nowoczesną flotę oraz otwarcie nowej trasy między Nynäshamn a Hanko w Finlandii.

Fot. z Archiwum Stena Line.

O Stena Estelle:

Rozpoczyna rejsy na trasie Gdynia – Karlskrona 04 września 2022 r. Długość: 240 m. Zanurzenie: 6,4 m. Szerokość: 28 m. Pojemność: 3600 m pojemności frachtowej, 1200 osób, 263 kabin – poinformowała Joanna Włodarek – senior consultant, humansigns.pl .

Trochę więcej o Stena Line

Stena Line jest powstałym w 1962 roku szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 18 trasach łączących 10 krajów, eksploatuje 38 promów wykonujących blisko 25 000 rejsów rocznie. Zatrudnia ponad 5000 pracowników. Przewozy wynoszą średnio co roku: 7,6 mln pasażerów, 1,7 mln samochodów osobowych oraz 2,1 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.). Stena Line jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i stale rozwija nowe rozwiązania intermodalne, łącząc transport kolejowy, drogowy i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki szerokiej działalności pasażerskiej.

W Polsce Stena Line jest obecna od ponad ćwierć wieku. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza kilkaset tysięcy pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków o szerokiej ofercie atrakcji dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit. Trzeci statek na linii, Stena Nordica, również zabiera pasażerów i samochody osobowe, lecz jest przeznaczony głównie do przewozu ładunków. Od 04.09.2022 do floty dołączy Stena Estelle, nowy statek klasy E-Flexer, o długości 240 m, zabierający zarówno pasażerów jak i fracht.

Stena Line jest częścią Stena AB Group, należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy sięgają 37 mld koron szwedzkich rocznie. Stena AB zatrudnia ok. 16 000 pracowników na całym świecie – poinformowały Agnieszka Zembrzycka – rzecznik prasowy Stena Line Polska i Agnieszka Nowakowska z Human Signs.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *