Bursztynowe Dźwigi dla pomorskich wolontariuszy

Statuetki „Bursztynowych Dźwigów” dla filantropów, wspierających hospicja i dla tych, którzy w nich pracują

Ponad 564 tys. zł na Pomorzu, z tego prawie 208 tys. zł w samym Gdańsku, udało się zebrać na pomorskie hospicja w niedzielę 24 kwietnia, podczas tegorocznej piątej już edycji Pól Nadziei. Rok temu była to kwota 537 048,91 zł.
Fot. W+éodzimierz Amerski 028
W Gdańsku finał Pól Nadziei odbywał się na Długim Targu, gdzie miał miejsce Żonkilowy Festyn Rodzinny. Wśród korzystających z przygotowanych atrakcji mieszkańców nie zabrakło wielu wolontariuszy wręczających żonkile osobom, które złożyły datek do ich puszek. W Gdańsku i pobliskich miejscowościach datki zbierało ponad 2800 wolontariuszy.
Fot. W+éodzimierz Amerski 035

Tego dnia, po koncercie carillonowym Moniki Kaźmierczak, którego dźwięki popłynęły z wieży Ratusza Głównego Miasta, w jego Sali Wety, odbyło się wręczenie „Bursztynowych Dźwigów”.

Fot. W+éodzimierz Amerski 055

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz został wyróżniony tytułem Honorowego Wolontariusza.

Fot. W+éodzimierz Amerski 036

W tym roku środki zbierane były na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Co ważne, łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się około 3 tys. chorymi osobami, zarówno dorosłymi jak i dziećmi. Mimo, że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie około 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.

Fot. W+éodzimierz Amerski 060

Tytuł Honorowego Wolontariusza otrzymał również prof. Jacek Jassem, wybitny naukowiec, lekarz onkolog, zabierający głos w istotnych sprawach społecznych. Na powyższym zdjęciu wśród prezydenta Pawła Adamowicza i europosła Janusza Lewandowskiego.

Fot. W+éodzimierz Amerski 063

Wśród wyróżnionych honorowych wolontariuszy znaleźli się również: General Manager Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto Sylwia Gadomska, Prezes Zarządu firmy Axel Computer Sp. z o.o Mirosław Bogdan, Marek Konderak, Cornelia Pieper, Helena Prolejko, Aneta Rojek, Przemek Sokołowski i Beata Szewczyk.
Fot. W+éodzimierz Amerski 061
W kategorii „Honorowy Wolontariat Senior” wyróżnienie otrzymała przedstawicielka Klubu Seniora Motława w Gdańsku.
Fot. W+éodzimierz Amerski 066

Z kolei przy okazji „Wolontariatu szkolnego” statuetki „Bursztynowego Dźwigu” przyznano przedstawicielom najaktywniejszego Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21, Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku, Gimnazjum nr 27 oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich w Gdańsku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 073
Tytuł Filantropa (osoby fizyczne) otrzymali: Janusz Lewandowski (na zdjęciu powyżej), Marta A. Królak, Bogdan Suryn.

Tytuł Filantropa (instytucje) otrzymali: „Dziennik Bałtycki”, Stowarzyszenie Lions Club Gdańsk, Leasing Polski Sp. z o.o.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *