Business Centre Club (BCC) ocenia: Wsparcie przez PFR – Polski Fundusz Rozwoju – budzi wątpliwości praktyczne, które mogą prowadzić do dyskryminacji przedsiębiorców

Fot. Kazimierz Netka.

TARCZA FINANSOWA – KOMUNIKAT BCC

Weryfikowanie prawa do uzyskania subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju na podstawie rejestru VAT oraz ZUS może być mylące i krzywdzące dla wielu polskich przedsiębiorców. Już pierwszego dnia składania wniosków, wielu z nich przekonało się, że pomimo znacznego spadku obrotów z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem, pomoc im się nie należy – czytamy w komunikacie BCC – Business Centre Club, który przekazał nam Emil Muciński – rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC. Oto ciąg dalszy:

W pierwszej kolejności, grupą wykluczoną z pomocy PFR mogą stać się przedsiębiorcy rozliczający VAT kwartalnie. W ich przypadku, spadek obrotów w kwietniu będzie widoczny w rejestrze VAT dopiero po 25 lipca, czyli po terminie składania deklaracji VAT za II kwartał.

Na zdjęciu: prof. Adam Mariański. Fot. z Archiwum BCC

– Dla wielu przedsiębiorców to może być za późno. Ich firmy nie przetrwają do tego czasu bez rządowej pomocy, ponieważ środki na przetrwanie kryzysu potrzebne są im teraz – wyjaśnia prof. Adam Mariański ekspert BCC i przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Druga grupa przedsiębiorstw, która może zostać wykluczona z pomocy w ramach Tarczy Finansowej to firmy, które w obrocie gospodarczym stosują mechanizm zaliczek. Zaliczki stosuje mnóstwo firm w obrocie B2B, popularne są także w tych branżach B2C, gdzie klient zamawia coś z dłuższym terminem realizacji. Klasycznym przykładem będzie branża turystyczna. Mimo spadku obrotów przedsiębiorca nie może liczyć na wsparcie z PFR.

– Takie podejście prowadzić może do dyskryminacyjnego traktowania niektórych przedsiębiorców, a nawet całych branż – podkreśla prof. Adam Mariański.

Jak wynika z informacji, które przekazał nam Emil Muciński – rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC, prof. dr hab. Adam Mariański – Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych skierował pismo do Pani Jadwigi Emilewicz – Wicepremier, Minister Rozwoju. W liście tym czytamy:

„Jako samorząd zawodowy doradców podatkowych zrzeszający osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, profesjonalistów z zakresu podatków i rachunkowości pragnę zwrócić uwagę Pani Minister na okoliczności mogące prowadzić do nieuprawnionego pominięcia dużej części polskich firm, które winny skorzystać z pomocy w ramach przyznawanych świadczeń pieniężnych (…)”.

Cały list do Pani Premier znajduje się pod linkiem:

pismo do MR w sprawie subwencji z PFR 04.05.2020

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *