Coraz więcej placówek podstawowej opieki zdrowotnej na Pomorzu przystępuje do programu opieki koordynowanej. Tym programem objęci mogą zostać dorośli pacjenci  cierpiący na choroby przewlekłe. Leczenie oparte jest na tzw. indywidualnym planie opieki medycznej

Źródło ilustracji: NFZ.

Koordynator ustala z pacjentem terminy badań

Już 77 umów z podmiotami medycznymi na sprawowanie opieki koordynowanej w województwie pomorskim podpisał Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku. Pozwala to pacjentom na korzystanie z tej opieki  w 129 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w naszym województwie.

Około 30 procent z tej liczby stanowią przychodnie trójmiejskie, pozostałe 70 procent to placówki z pozostałego obszaru naszego województwa – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku:

Nabór chętnych do przystąpienia do programu wciąż trwa, a warunkiem jest złożenie wniosku do pomorskiego NFZ o rozszerzenie zakresu obowiązującej umowy.

Opieką koordynowaną w POZ objęci mogą zostać dorośli pacjenci  cierpiący na choroby przewlekłe. W ramach opieki koordynowanej lekarz POZ współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją na temat wybranych chorób z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii i chorób płuc. Udział w programie opieki koordynowanej umożliwia lekarzowi rodzinnemu kierowanie pacjenta na badania, które wcześniej zarezerwowane były dla lekarzy specjalistów.

Leczenie w ramach opieki koordynowanej oparte jest na tzw. Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który lekarz ustala w porozumieniu z pacjentem. Nad sprawną realizacją świadczeń medycznych czuwa koordynator, który m.in. ustala z pacjentem terminy badań , wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ  oraz porad  edukacyjnych i dietetycznych, a także przekazuje informacje o kolejnych etapach terapii i dba o właściwe porozumiewanie się pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń.

Rozwiązania wprowadzone do podstawowej opieki zdrowotnej dzięki opiece koordynowanej mają na celu  poprawę jakości  opieki i dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez rozszerzenie listy badań diagnostycznych realizowanych przez lekarza POZ, umożliwienie szybszego dostęp do opieki specjalistycznej, a ponadto pozwalają podjąć działania edukacyjne i aktywizować pacjenta – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *