Czy rozgorzeje silna konkurencja o pasażerów w Europie?  Rywalizacja tego rodzaju może przybrać na sile między liniami lotniczymi, morskimi i kolejowymi. Branża samolotowa ma coraz więcej niedrogich ofert na szlakach międzynarodowych. Widać to na gdańskim lotnisku.

Fot. Kazimierz Netka.

Na skrzydłach do bliskich i dalekich miast.

Zapowiada się bardzo atrakcyjny letni sezon lotniczy. Będą nowe połączenia z Gdańska; m.in. do Zurychu, Berlina, Bremy, norweskiego Bodo czy gruzińskiego Kutaisi. Będziemy też znowu latać z Pomorza do Barcelony i Aten – poinformował nas Michał Dargacz – rzecznik prasowy / koordynator ds. obsługi klientów kluczowych • Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Oto szczegóły:

Szwajcaria

Linie lotnicze Swiss w poniedziałek 1 kwietnia uruchamiają nowe połączenie Zurych- Gdańsk. Do Szwajcarii będzie można podróżować na tej trasie w poniedziałki, środy, piątki i w niedziele.

Niemcy

W nowym rozkładzie lotów od 2 kwietnia pojawią się nowe rejsy linii easyJet do Berlina, realizowane we wtorki, czwartki i soboty. Od 2 kwietnia, we wtorki i soboty będziemy też mogli latać z Wizz Air do Bremy. Aktualne pozostają połączenia z niemieckim Hamburgiem, Dortmundem, Kolonią/Bonn (Wizz Air) oraz Frankfurtem i Monachium (Lufthansa).

Hiszpania

W nowym letnim rozkładzie Gdańsk będzie miał połączenia z lotniskiem Reus, położonym 90 kilometrów na południe od Barcelony, niedaleko Tarragony. Ryanair poleci tam w poniedziałki i niedziele. Do portu El Prat, który znajduje się 10 kilometrów na południe od stolicy Katalonii, poleci Wizz Air, rejsy będą się odbywały w środy i niedziele. W te same dni tygodnia cały rok można latać z liniami Ryanair do znanego hiszpańskiego kurortu Alicante.

Gruzja

Zupełnie nowym kierunkiem jest Gruzja. Od 2 kwietnia we wtorki i soboty samoloty Wizz Air będą latać na trasie Gdańsk- Kutaisi. To miasto położone około 240 km na zachód od stolicy Gruzji Tbilisi.

Skandynawia

Już od 4 kwietnia będzie można polecieć z Wizz Air do Oslo na lotnisko Gardermoen, położone niecałe 50 km od norweskiej stolicy. Nadal do tego portu latają linie Norwegian i SAS. Od 22 maja będą nowe loty do norweskiego Bodo (Wizz Air), miasta położonego między Trontheim a Tromso. W sumie w letnim rozkładzie Gdańsk będzie miał połączenia z 9 miastami w Norwegii. Do Oslo będzie 5 połączeń, na 2 lotniska, realizowane przez 4 przewoźników (SAS, Norwegian, Wizz Air i Ryanair). Można polecieć z Gdańska także do Tromso, Trontheim, Alesund, Bergen, Haugesund, Stavanger, Kristiansand i na wymienione już nowe lotnisko Bodo (Wizz Air). Bergen obsługuje także SAS. W Szwecji maszyny z Gdańska lądują w 4 miastach: w Sztokholmie (SAS, Wizz Air, Ryanair), w Goeteborgu i Malmo (Wizz Air) i w Vaxjo (Ryanair). Od 2 kwietnia Wizz Air poleci do duńskiego Billund, gdzie z całą rodziną można zwiedzać bardzo popularny park rozrywki Legoland. Rejsy będą się odbywać we wtorki i soboty. Do Danii mamy także połączenie z Kopenhagą (SAS) i miastem Aarhus (Ryanair).

Wyspy

1 kwietnia Ryanair wznawia loty z Gdańska do brytyjskiego Newcastle. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Od 15 czerwca samoloty Wizz Air będą też latać na lotnisko Gatwick położone na południe od Londynu. Nadal latamy z Gdańska 7 razy w tygodniu na londyńskie lotniska Luton (Wizz Air) i Stansted (Ryanair). W sumie ze stolicy Pomorza można będzie polecieć w sezonie letnim do ośmiu miast w Anglii (Londyn, Liverpool, Manchester, Birmingham, Bristol, Doncaster- Sheffield, Leeds, Newcastle), dwóch w Szkocji (Edynburg, Aberdeen). W Irlandii mamy połączenia z trzema miastami (Dublin, Belfast, Cork).

Grecja

Od 11 maja powrócą loty z Gdańska do Aten. W poniedziałki i piątki do stolicy słonecznej Grecji polecą samoloty Ryanaira.

Inne bliższe i dalsze kierunki

Latamy z Gdańska do stolicy Francji Paryża (Wizz Air), a w Holandii do Amsterdamu (KLM) i Eindhoven (Wizz Air). Liniami Ryanair można polecieć z Gdańska do Wrocławia i Krakowa, do Kijowa, na Maltę, do włoskich miast: Bergamo koło Mediolanu i do Pizy. Do Bergamo i do Kijowa lata także Wizz Air. Podobnie jak do ukraińskiego Charkowa i Lwowa. W naszej ofercie są także połączenia do Finlandii, do Helsinek (Finnair, Norwegian) i do Turku (Wizz Air). Wizz Air lata też do stolicy Islandii Rejkjawiku i do austriackiego Wiednia. Natomiast łotewskie linie lotnicze airBaltic realizują połączenia Gdańska z Rygą. PLL LOT lata z Gdańska do Warszawy, Krakowa i stolicy Izraela Tel Awiwu – wynika z informacji, które przekazał nam Michał Dargacz – rzecznik prasowy / koordynator ds. obsługi klientów kluczowych • Dział Analiz Ekonomicznych i Marketingu • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *