Trzy projekty z Pomorza otrzymają unijne wsparcie finansowe z zarządzanego w Brukseli programu CEF – Connecting Europe Facility. Razem, wsparcie w całej UE otrzymało z CEF 148 projektów – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju na swej stronie internetowej.

Fot. Kazimierz Netka.

Polskie, strategiczne porty morskie będą silniej włączone w światowy system transportowy.

148 projektów walczyło o 450 mln euro z tzw. puli ogólnej, czyli środków Instrumentu „Łącząc Europę” (z ang. Connecting Europe Facility – CEF), z których mogą korzystać wszystkie kraje członkowskie UE. Ostatecznie wsparcie otrzyma 67 inwestycji. Wśród nich 3 z Polski.

Do oceny Komisji Europejskiej przekazanych zostało dziewięć wniosków aplikacyjnych przez beneficjentów z Polski. Pięć z nich to przedsięwzięcia o charakterze inwestycyjnym, a cztery wnioski dotyczyły projektów studyjnych.

Po przeprowadzonej ocenie oraz rekomendacji Komisji Europejskiej, zatwierdzonej 25 marca br. przez państwa członkowskie, wsparcie z CEF otrzymały 3 polskie projekty:

1. Eliminacja wąskich gardeł ‘ostatniej mili’ – budowa parkingu rezerwowego w terminalu promowym w Świnoujściu – projekt zgłoszony przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

2. Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem drogowym w Porcie Gdynia – projekt zgłoszony przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

3. Rozbudowa i modernizacja węzłów sieci bazowej w Porcie morskim w zakresie dostępowej infrastruktury drogowo-kolejowej – projekt zgłoszony przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Łączna kwota dofinansowania CEF uzyskanego przez te projekty to 6,6 mln euro – czytamy na stronie internetowej https://www.miir.gov.pl/strony/aktualnosci/trzy-polskie-projekty-wsrod-niemal-70-z-calej-europy-znamy-wyniki-konkursu-z-puli-ogolnej-cef/ – Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *