DHL Express otworzył w Gdańsku nowoczesny terminal kurierski. Powiększono okno na świat i dla świata w Pomorskie, oddając do użytku nowe centrum dystrybucyjne paczek i listów. Będą w nim urządzenia do wykrywania nanocząsteczek materiałów wybuchowych.

Fot. Kazimierz Netka.

Rocznie będzie można na gdańskim lotnisku obsłużyć nawet 800 000 przesyłek.

Przy dźwiękach orkiestry, i z występami aktorów, uroczyście otwarto 11 października 2018 roku Terminal Lotniczy DHL Express w Gdańsku. Przygotowania do tej inwestycji i budowa centrum dystrybucyjnego trwały razem około 3 lata.

Otwarty 11 października w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy terminal kurierski DHL Express jest największym międzynarodowym takim obiektem na północy kraju. W Gdańsku obsługiwanych jest około 10% przesyłek DHL Express w Polsce. Rocznie obsługiwanych będzie w nim ok. 800 000 przesyłek lotniczych – wynika z informacji, które przekazała nam Karolina Stępniewska z Clue PR.

Międzynarodowy Terminal Lotniczy DHL Express został oficjalnie otwarty 11 października br. na terenie portu lotniczego w Gdańsku. Obiekt pełni funkcję gateway – czyli miejsca przylotu oraz wylotu międzynarodowych przesyłek z kraju. Stanowi także punkt pośredni w dostawie przesyłek do innych regionów w Polsce. To również tzw. service center, czyli miejsce, z którego wyjeżdżają kurierzy działający na terenie Trójmiasta i jego okolic. Obsługiwane będą w nim również przesyłki z Torunia, a także Olsztyna. Terminal ma bezpośrednie połączenie lotnicze z największym centrum sortowania DHL Express w Europie znajdującym się w Lipsku – informuje Karolina Stępniewska z Clue PR, w swym komunikacie podając też wypowiedzi uczestników uroczystości:

 

Fot. Kazimierz Netka

– Od lat nieustannie rozwijamy się na terenie całego kraju. Dążąc do doskonalenia obsługi naszych klientów nieustannie dbamy o rozwój kompetencji i wiedzy naszych pracowników, jak też rozbudowujemy sieć nowoczesnych technologicznie obiektów logistycznych, czego efekty możemy zobaczyć również w Gdańsku – mówi Tomasz Buraś, Prezes Zarządu DHL Express Poland – W porównaniu z rokiem 2016, w 2017 zanotowaliśmy w Polsce wzrost wolumenu przesyłek o blisko 30% i nie zamierzamy na tym poprzestać. Decyzja o budowie nowego terminala w Trójmieście była również istotna ze względu na znaczenie regionu – Gdańsk obsługuje co dziesiątą przesyłkę DHL Express w Polsce.

Nowoczesne rozwiązania – większa efektywność

Nowy terminal o powierzchni 1800 m2 wyposażony został w najnowocześniejsze technologie, które zautomatyzują część działań, jednocześnie zwiększając wydajność i efektywność procesów związanych z sortowaniem i obsługiwaniem międzynarodowych przesyłek. W obiekcie znajduje się między innymi nowoczesny układ sortujący, który będzie dokonywał pomiarów parametrów paczek, a następnie dzielił je na właściwe kierunki. Terminal będzie mógł dzięki niemu sortować do 3000 paczek na godzinę, co zgodnie z przewidywaniami, przełoży się na możliwość obsługi nawet do 800 000 przesyłek rocznie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Efektywność ma podnieść również punkt obsługi klienta, w którym będzie można samodzielnie nadać i odebrać międzynarodowe wysyłki, a także jedna z Agencji Celnych DHL Express. Oferowane przez nią odprawy celne znacznie skracają i ułatwiają klientom procesy związane z eksportem i importem przesyłek międzynarodowych, a także wpłyną na komfortowy przebieg całego procesu.

Fot. Kazimierz Netka

Niezwykle istotne dla DHL Express są również kwestie bezpieczeństwa, dlatego w magazynie pojawią się aparaty rentgenowskie, które zajmą się prześwietlaniem przesyłek w celu sprawdzenia ich zawartości bez uprzedniego otwierania, a także urządzenia do wykrywania nanocząsteczek materiałów wybuchowych.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Bardzo cieszymy się ze współpracy z DHL Express przy powstaniu tak nowoczesnego i istotnego dla całego regionu centrum logistycznego. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się w ten sposób nie tylko do rozwoju gdańskiego portu lotniczego, ale również całej branży logistycznej – mówi Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Fot. Kazimierz Netka

Stale zwiększająca się liczba przesyłek z rejonów obsługiwanych przez gdański terminal wpłynie również na zwiększenie zatrudnienia w regionie. Oprócz większej liczby kurierów, którzy zapewnią DHL Express utrzymanie wydajności i płynności na najwyższym poziomie, potrzebni będą również pracownicy magazynowi, czy agenci celni, którzy będą zajmowali się procesami związanymi z odprawianiem międzynarodowych paczek.

Rosnąca liczba przesyłek

 

Fot. Kazimierz Netka

Dotychczas DHL Express działał na terenie Gdańska w dwóch mniejszych obiektach. Jednak stale rosnąca liczba przesyłek, zarówno w całym kraju, jak i w samym Gdańsku jest jednym
z głównych powodów, dla których zdecydowano się na rozwój infrastruktury w regionie i budowę znacznie większej placówki łączącej gateway i service center. Międzynarodowy Terminal Lotniczy w Gdańsku to nie jedyna tego typu placówka stworzona w ostatnim czasie w Polsce przez DHL Express. Podobne obiekty powstały między innymi w Katowicach, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie, Rzeszowie, Toruniu czy Łodzi.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw, jeśli chodzi o wzrosty w branży kurierskiej. Coraz lepsze wyniki handlu transgranicznego, a w konsekwencji stale rosnąca liczba przesyłek międzynarodowych nadawanych z i do Polski tworzą zapotrzebowanie na nowe, większe i nowocześniejsze placówki – zaznacza John Pearson, CEO DHL Express Europe. Dzięki kolejnym inwestycjom, takich jak międzynarodowy Terminal Lotniczy w Gdańsku, nieustannie usprawniamy efektywność obsługi przesyłek i oferujemy coraz krótszy czas dostaw do klienta. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak prężnie rozwijającej się w Polsce branży logistycznej.

Otwarcie nowego terminala w Gdańsku to nie koniec tego typu inwestycji DHL Express w Polsce – kolejne są już w przygotowaniu.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Chcę wyrazić ogromne zadowolenie, że DHL Express zdecydował o zrealizowaniu tej inwestycji w Gdańsku – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Pomorskie jest jednym z regionów Unii Europejskiej, najszybciej się rozwijających i przyciąga kapitał z całego świata. Nic więc dziwnego, że potrzebuje globalnych firm, takich jak DHL Express. Podnosi to prestiż Gdańska, regionu, lotniska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Roy Hughes, wiceprezes Operations Aviation&Network, DHL Express Europe, podkreślił, że DHL Express rozwija się także dzięki klientom. Podziękował im za obecność podczas uroczystości w Gdańsku.

DHL – Globalna firma logistyczna

DHL jest czołową globalną marką w branży logistycznej. Sieć oddziałów DHL oferuje szerokie portfolio usług logistycznych, począwszy od krajowej i międzynarodowej dostawy paczek, międzynarodowych przesyłek ekspresowych: lądowych, lotniczych i morskich, po zarządzanie łańcuchem dostaw przemysłowych. DHL zatrudnia ponad 360 000 pracowników. Działa w ponad 220 krajach i regionach na całym świecie, bezpiecznie i rzetelnie łącząc ludzi oraz firmy, umożliwiając globalny przepływ handlu. Wyspecjalizowane rozwiązania dla rozwijających się rynków i branż (w tym handlu elektronicznego, technologii, nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej, energii, motoryzacji i handlu detalicznego), odpowiedzialność korporacyjna i dominacja na rynkach rozwijających się, czynią DHL globalną firmą logistyczną.

DHL Express jest częścią Grupy Deutsche Post DHL. W 2017 r. grupa osiągnęła przychody na poziomie ponad 60 miliardów euro– informuje Karolina Stępniewska z Clue PR.

Czytaj też na portalu: netka.gda.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *