Dobiegła końca druga edycja programu Pionierki i Pionierzy Energii Społecznej w województwie pomorskim. Wręczono granty liderkom i liderom społecznym, mającym pomysły na działania lokalne i chcącym je realizować. Pieniądze pochodzą z Pomorskiego Funduszu Energii Społecznej, będącego efektem współpracy Up Foundation z Wojewodą Pomorską i z Energą z Grupy ORLEN

Fot. Kazimierz Netka.

Nie jestem zdziwiona, że poza Trójmiastem dzieją się naprawdę wspaniałe rzeczy – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska

Czasami nam się może wydawać, że świat się zmienia w niektórych miejscach tak, jakby go dotknęła dobra wróżka. Niestety, cudów nie ma. Przemiany na lepsze to efekt ciężkiej pracy osób, których wysiłki nie zawsze dostrzegamy, a jeszcze rzadziej doceniamy.

Tak może być np. z posadzeniem drzew przy pomniku pierwszego wojewody pomorskiego Jana z Jani na Kociewiu i urządzenie tam małego parku. Kiedyś nad otwartym morzem jeden człowiek założył muzeum, zgromadziwszy to, co Bałtyk wyrzuca na brzeg. A w Helu Przyjaciele Helu stworzyli wspaniałe Muzeum, obrazujące historię naszych walk o niepodległość. Dobroczyńcy, wolontariusze przy wsparciu instytucji publicznych, mogą zdziałać bardzo wiele.

Fot. Kazimierz Netka.

Kolejny raz osiągnięcia takie poznaliśmy 23 czerwca, w Dzień Ojca, na 32. piętrze Olivia Star – najwyższego gmachu w zespole biurowców należących do Olivia Centre. Tam rozdano granty najlepszym projektom, zgłoszonym do realizacji przez organizacje pozarządowe z różnych miejscowości województwa pomorskiego.

– Granty otrzymają liderzy i liderki społeczni, którzy mają pomysły na działania lokalne i chcą je realizować razem z mieszkańcami i mieszkankami w gminach całego Pomorza – napisali organizatorzy w zaproszeniu na podsumowanie. – Najlepsze inicjatywy społeczne zostaną nagrodzone kwotami do 10 000 zł. Dowiemy się, jakie działania ruszą wkrótce w lokalnych społecznościach w województwie pomorskim i kto z nich skorzysta. Będzie to też okazja do porozmawiania reprezentantkami i reprezentantami organizacji pozarządowych, którzy napędzają zmiany lokalne i aktywnie działają w swoich małych ojczyznach.

Konkurs grantowy dla NGO to jeden z elementów Pomorskiego Funduszu Energii Społecznej (PFES), którego celem jest rozwój lokalnych społeczności, wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i wzmacnianie kompetencji przyszłości młodych pokoleń. Fundusz jest efektem współpracy Up Foundation z Wojewodą Pomorską i Energą z Grupy ORLEN. Realizatorem projektu jest Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation, która aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnego w województwie pomorskim, inicjując i wspierając współpracę międzysektorową.

Z przyjemnością skorzystaliśmy z tego zaproszenia. Oto, co zobaczyliśmy i usłyszeliśmy. Oficjalne ogłoszenie wyników nieco się opóźniało. Był czas na podziwianie Gdańska z dużej wysokości bo z 32. piętra. Zobaczyliśmy np. jak powstaje Centrum Sportu Uniwersytetu Gdańskiego. Ale czas na oglądanie piękna trzech rodzajów pejzażu: polodowcowego, nadwodnego – miejskiego i morskiego ze statkami, się skończył…

Fot. Kazimierz Netka.

Gości powitał Krystian Kłos – rzecznik prasowy wojewody pomorskiej, prowadzący konferencję podsumowującą. Granty wręczali m.in.: wojewoda pomorska – Beata Rutkiewicz; wiceprezes zarządu Energa S.A. – Piotr Szymanek, pomorski kurator oświaty – Grzegorz Kryger; prezes Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation – Natalia Siuda-Piotrowska; przedstawiciel Olivia Centre – Bogusław Wieczorek. W ten sposób zaczął się następny, równie interesujący etap naszego pobytu na wysokościach.

– Komisja miała dzisiaj bardzo burzliwe obrady, nie zgadzaliśmy się tak dokładnie co do jednego projektu – wyjaśniała Natalia Siuda-Piotrowska – prezes Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation. – Wpłynęło łącznie ponad 30 projektów; wybór nie był łatwy. To już jest druga edycja konkursu. Serdecznie dziękujemy z tego miejsca wszystkim, którzy do nas nie dotarli z różnych stron województwa. Pracowaliśmy od 8:00, my jako komisja. Prezentacje były od 8.30. Naradzamy się w tym pięknym miejscu, z którego jest widok na las. To łączy się z Pomorskim Funduszem Energii Społecznej, który jest bardzo „zielony”.

1. Pierwszy grant w wysokości 5000 zł otrzymuje Stowarzyszenie Klub Sportowy Falanga za projekt Energia Zmiany – Zielone Liderki Wsi – mówiła prezeska Natalia Siura-Piotrowska, zapowiadając zwycięzców:

Fot. Kazimierz Netka.

2. Grant 5000 złotych otrzymało Koło Gospodyń w Wiejskich w Mojuszu za projekt: Uwolnienie Energii Społecznej Kaszub:

Fot. Kazimierz Netka.

3. Trzeci grant w wysokości 10 000 złotych zdobyło Zielone Liniewo Stowarzyszenie na rzecz Osób z Kryzysami Psychicznymi „Przyjazna Dłoń” za projekt Zielony Dziedziniec – odnowa i integracja:

Fot. Kazimierz Netka.

4. Na projekt Laboratorium artystyczno-społeczne „Wspólne skrzydła” (LAS Wspólne Skrzydła) otrzymała fundacja Atelier Jerszow grant w wysokości 10 tysięcy złotych:

Fot. Kazimierz Netka.

5. Grant dla Stowarzyszenia Sabat Szefowych, za projekt „Sabat Szefowych dla czystego Pomorza – od sprzątania do nawyków (plogging, ogrody, łąki, drugie życie STOP folii)” też wyniósł 10 000 złotych:

Fot. Kazimierz Netka.

6. Taka sama kwota: 10 000 złotych trafiła Stowarzyszenia Inżynieria Dobrych Serc, na realizację projektu „Lokalny Bohater – rozwój na Trójmiasto”:

Fot. Kazimierz Netka.

Krótkie opisy projektów PFES komisja 23.06

Źródło: Up Foundation.

– Bardzo wam dziękuję za udział; wszystkim tym, którzy zdobyli nagrody, ale również tym, którzy nie zdobyli – powiedziała po przekazaniu grantów Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska:

Fot. Kazimierz Netka.

 – Tak to jest w konkursach, że czasami ktoś odpada. Natomiast proszę się nie poddawać. Po pierwsze, startujcie dalej. Ci, którzy dostali mniejsze projekty. Dwa, to nie chcę powiedzieć, że na zachętę, ale potencjał dużym można się rozwinąć dalej, więc też bardzo wam gratulujemy. Po trzecie, to, czego oczekuje po tym projekcie, to – oczekuję to może za dużo powiedziane…

Ale dlaczego wojewoda się angażuje w takie projekty społeczne jak te? Ja powtarzam od dwóch lat cały czas, a od półtora roku już na każdym spotkaniu, że naszym najważniejszym zadaniem jest budowanie bezpieczeństwa kraju, ale szczególnie w województwie, bo mnie interesuje województwo pomorskie i każdy taki projekt, który realizujecie w terenie, to jest projekt, który kształci, pokazuje, wspiera, motywuje nowych liderów do działania.

Te osoby zazwyczaj, które cokolwiek robią w terenie, później są takimi kołami zamachowymi. Jeżeli się coś wydarzy złego – i nie musi to być tylko jakiś jakiś konflikt jakiś zagrożenie zbrojne – ale wtedy kiedy mamy powodzie, huragany blackouty albo różne inne wydarzenia, które również w naszym województwie się zdarzają, zazwyczaj wtedy opieramy się na NGO-sach i im będzie was więcej, tym więcej będzie osób chętnych do takiej pracy i tym bardziej będziemy bezpieczniejsi.

I to jest właściwie motto, z którym ja do was przychodzę i odchodzę, bo chciałabym, żeby takich osób było jak najwięcej. Będąc w samorządzie słyszałam, że wszystko dzieje się w Trójmieście. Tutaj są pieniądze, tutaj są NGO-sy. Tutaj jest zaangażowanie. Tutaj są przedsiębiorcy, którzy wspierają samorządy i na odwrót.

I po pierwsze, z taką myślą, przechodząc tutaj, od razu chciałam, żebyśmy wyszli poza Trójmiasto i nie jestem zdziwiona, że poza Trójmiastem dzieją się naprawdę wspaniałe rzeczy i takim projektem jako Pomorski Fundusz Energii Społecznej chcemy tez takie projekty pokazywać, że ten nasz region jest cały wspaniały, usiany wspaniałymi ludźmi, którzy na swoim terenie robią małe rzeczy, ale zauważalne i zmieniające rzeczywistość. I tu stawiam kropkę Wszystkiego dobrego – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

– Jeszcze raz chciałem pogratulować wszystkim zgromadzonym. Dla mnie to bardzo dobre, spędzone kilka godzin – mówił Piotr Szymanek – wiceprezes zarządu Energa S.A.:

Fot. Kazimierz Netka.

– Kiedy mogłem zobaczyć wasz zapał, zaangażowanie no i przede wszystkim pomysły, bo dzisiaj w świecie, kiedy na nic nie mamy wpływu, to, że chcecie mieć wpływ., to że działacie tam, gdzie na nic nie mamy wpływu. To, że chcecie mieć wpływ to, że załatwiać dla społeczności lokalnych tych małych, to jest natomiast bardzo ważne.

Dlatego jeszcze raz się cieszę, że możemy wraz z administracją samorządową, rządową z kuratorium dołożyć tu małą cegiełkę do tych pomysłów i je wesprzeć, bo one są naprawdę ciekawe i często wyręczacie dużo większe instytucje, które wszędzie po prostu nie dotrą. Dlatego też pomysły wasze – to jest druga edycja – ale pewnie będziemy też wspierać je w przyszłości. Jeszcze raz serdecznie gratuluję i bardzo dziękuję – powiedział Piotr Szymanek – wiceprezes spółki Energa S.A.

– Przede wszystkim serdecznie gratuluję i dziękuję za dzisiejszy dzień i w ogóle za udział w konkursie. To już jest druga edycja – mówiła Natalia Siuda-Piotrowska – prezes Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation:

Fot. Kazimierz Netka.

– Ale my się dopiero rozkręcamy – tak myślę, więc zapraszamy do edycji jesiennej, bo jesienią zapraszamy szkoły i młodzież do drugiego komponentu tego programu: pokolenia przyszłości, gdzie również wspieramy inicjatywy, ale młodzieżowe i też będą graty dla młodzieży, więc to mogę na pewno powiedzieć ze swojej strony, że nawet jeszcze w tym roku nie kończymy tego działania, a w grudniu na pewno wszystkich zapraszamy do podsumowania i zobaczenia tego co z tych waszych projektów wspaniałych wyjdzie i w ogóle też chciałam podziękować partnerom którzy współtworzą program. Jako Up Foundation jesteśmy operatorem programu, ale on by nie powstał, gdyby nie zaangażowanie Energi jako partnera tego programu i zaufania, które ta firma nam dała.

Dziękuję pani wojewodzie za współorganizację i za to, że zawsze możemy na was liczyć tak naprawdę przy tym działaniu. Dziękuję Kuratorium Oświaty, które też jest z nami, też wspiera program i merytorycznie, i edukacyjnie, i organizacyjnie, szczególnie tę część edukacyjną.

Dodam, że od tej edycji szkolnej mamy patronat Ministerstwa Edukacji, więc grono patronów i wspierających się poszerza. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego też jest naszym patronem honorowym, więc też serdecznie dziękujemy.

Dziękuję też Gospodarzowi miejsca są udostępnienie przestrzeni Olivia Centre, bo to miejsce jest wspaniałe i oddaje energię dobrą pozytywną do działania, więc bardzo wam dziękujemy – powiedziała na zakończenie Natalia Siuda-Piotrowska – prezes Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation.

Konkurs grantowy dla NGO to jeden z elementów Pomorskiego Funduszu Energii Społecznej (PFES), którego celem jest rozwój lokalnych społeczności, wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i wzmacnianie kompetencji przyszłości młodych pokoleń – wynika z informacji, które przekazała nam Patrycja Makarewicz – inspektor wojewódzki – samodzielne stanowisko pracy ds. obsługi medialnej, komunikacji społecznej i kontaktów zagranicznych w Biurze Wojewody Pomorskiego. – Fundusz jest efektem współpracy Up Foundation z Wojewodą Pomorską i Energą z Grupy ORLEN. Realizatorem projektu jest Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation, która aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnego w województwie pomorskim, inicjując i wspierając współpracę międzysektorową.

Oto szczegółowe wiadomości, które przekazała nam Adriana Śmigielska – specjalistka ds. komunikacji w Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation:

Przyznano granty na najlepsze inicjatywy z energią społeczną!

Poznaliśmy laureatki i laureatów, którzy otrzymali granty “Pionierki i Pionierzy Energii Społecznej”. 23 czerwca w budynku Olivia Star prezentowały się organizacje pozarządowe konkurujące o fundusze w ramach Pomorskiego Funduszu Energii Społecznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Zwycięskie organizacje zrealizują na Pomorzu innowacyjne projekty ekologiczne, społeczne i integracyjne. Łącznie wręczono granty w kwocie 50.000 zł. Operatorem funduszu jest Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation, partnerem CSR Energa SA. Projekty, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu funduszu to:*

– Stowarzyszenie Klub Sportowy Falanga z projektem Energia Zmiany – 5000 zł

Inicjatywa aktywizująca mieszkańców terenów wiejskich powiatu starogardzkiego poprzez eko-patrole i powołanie Akademii Zielonych Liderek.

– Stowarzyszenie “Przyjazna Dłoń” z projektem Zielony dziedziniec – 10 000 zł

Rewitalizacja zaniedbanego terenu przy Klubie Samopomocy i stworzenie integracyjnego ogródka z warsztatami ekologicznymi dla seniorów oraz osób po kryzysach psychicznych.

– Stowarzyszenie Inżynieria Dobrych Serc z projektem Lokalny Bohater – 10 000 zł – Rozwój i wdrożenie w Sopocie i Gdyni nowoczesnej aplikacji mobilnej, która ułatwia koordynację działań wolontariuszy i niesienie pomocy.

– Fundacja Atelier Jerszow z projektem Wspólne Skrzydła – 10 000 zł – Ornitologiczne warsztaty artystyczne we Władysławowie, których efektem będzie miejska, rozproszona galeria sztuki dedykowana bałtyckim ptakom.

– Stowarzyszenie Sabat Szefowych z projektem Sabat dla czystego Pomorza – 10 000 zł Ekologiczne akcje sprzątania świata, tworzenie łąk kwietnych i warsztaty upcyklingu integrujące mieszkańców powiatów człuchowskiego i chojnickiego.

– Koło Gospodyń Wiejskich w Mojuszu z projektem 3 Pomniki Przyrody – 5000 zł Stworzenie w gminie Sierakowice szlaku turystyczno-edukacyjnego wyposażonego w kody QR, promującego aktywne spędzanie czasu i dziedzictwo przyrodnicze Kaszub.

Współorganizatorem programu jest Wojewoda Pomorska, Beata Rutkiewicz powiedziała:

Za budowanie odporności na kryzysy w regionie często odpowiadają lokalne ngo, dlatego bardzo się cieszę, widząc jak prężnie działają, łącząc swoje społeczności. Między innymi dlatego Pomorski Fundusz Energii Społecznej jest tak ważny, bo wspiera osoby, które w regionie są wsparciem dla innych. Program pokazuje też, że mądra współpraca między samorządem, biznesem i organizacjami pozarządowymi nie tylko jest możliwa, ale przynosi wymierne rezultaty. To niezwykłe widzieć zaangażowanie lokalnych liderek i liderów, którzy z pomocą grantów zmieniają swoje otoczenie na lepsze.

Do etapu prezentacji przed komisją dostało się 10 organizacji, wyłonionych z 31 zgłoszeń z całego województwa.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem innowacyjności, jaką pomorskie organizacje pozarządowe prezentują w swoich pomysłach związanych z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju. Wzmacniają społeczne więzi, wzajemnie współdziałają i razem odpowiadają na lokalne potrzeby środowiskowe. Spotkania, takie jak to dzisiejsze, utrwalają nas w przekonaniu, jak istotne dla rozwoju społeczności lokalnych jest nasze zaangażowanie”zaznaczył Piotr Szymanek, Wiceprezes Zarządu Energi SA, Partnera CSR programu.

Projekty zgłaszane do Funduszu pokazują, jak można wdrażać idee zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym, czyli w dzielnicach, sołectwach i w małych wspólnotach.

Fot. Kazimierz Netka.

W Pomorskim Funduszu Energii Społecznej udowadniamy, że działania pomorskich organizacji pozarządowych mogą być podstawą budowania odpornego społeczeństwa obywatelskiego. Jest to możliwe dzięki projektom, które realizują cele zrównoważonego rozwoju, odpowiadają na realne potrzeby lokalnych społeczności i obecne wyzwania klimatyczne. Wspaniale jest widzieć, jak kolejne organizacje dostają szansę na zrealizowanie swoich działań, które, jak już wiemy z poprzedniej edycji, dają pozytywny impuls do integracji, współpracy i budowania postaw zaangażowania społecznego”podsumowała Prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju UP Foundation Natalia Siuda-Piotrowska.

Fot. Kazimierz Netka.

O wyborze projektów zdecydowała komisja w składzie:

– Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska,

– Piotr Szymanek, Wiceprezes Zarządu Energi SA,

– Magdalena Pakmur, Kierownik Wydziału projektów społecznych i CSR Energi SA,

– Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty,

– Natalia Siuda-Piotrowska, Prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation,

– Grzegorz Szczuka, Pełnomocnik Wojewody ds. Gospodarczych i Społeczeństwa Obywatelskiego,

– Agata Chrul, Kierowniczka Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego

Pomorski Fundusz Energii Społecznej to projekt realizowany przez Fundację Inicjowania Rozwoju Up Foundation, wspierany przez partnera CSR Energę SA z Grupy ORLEN. Jego głównym celem jest rozwój lokalnych społeczności poprzez dofinansowanie oddolnych inicjatyw, które odpowiadają na współczesne wyzwania środowiskowe i społeczne.

Program składa się z trzech ścieżek: konkursu grantowego dla szkół “Pokolenie Przyszłości”, konkursu dla organizacji pozarządowych “Pionierki i Pionierzy Energii Społecznej” oraz sieci współpracy pod nazwą „Zielony Klaster Szkół Średnich”. Uczestnicy mogą liczyć nie tylko na dofinansowanie, ale też na kompleksowe wsparcie merytoryczne, od fazy koncepcyjnej aż po realizację działań. Dotychczas zrealizowano już setki godzin warsztatów, aktywizując młodzież i lokalne liderki i liderów.

Główny operator programu Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation od ponad 14 lat napędza lokalny rozwój na Pomorzu. Jej nadrzędną misją jest budowanie trwałych mostów między trzema sektorami, biznesem, samorządem i organizacjami pozarządowymi tak, aby wspólnie i skutecznie realizować najważniejsze cele społeczne – napisała Adriana Śmigielska – specjalistka ds. komunikacji w Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *