Dworek Prawdzic już gości przyjmuje. Natomiast Polska Organizacja Turystyczna (POT) opracowała „Dekalog bezpiecznego turysty” i zachęca do podróżowania według tych zasad. Dekalog pozytywnie zaopiniował Główny Inspektorat Sanitarny. Turystyka ożywa

Na zdjęciu: Dworek Prawdzic. Fot. Kazimierz Netka.

Dekalog będzie zmieniany, zależnie od sytuacji epidemicznej

Dzisiaj otrzymaliśmy radosną wiadomość następującej treści: Dzień dobry! Wracamy!! Nadszedł czas, aby znów zapełnić naszą piękną Niechorską plażę. Dworek Prawdzic stoi dla Państwa otworem i zaprasza. Oczywiście z pełnym pakietem nowych zasad bezpieczeństwa, które zapewnią Wam spokojny i zdrowy pobyt nad morzem. Więcej szczegółów  na temat nowych zasad bezpieczeństwa na naszej stronie www.prawdzic.pl . Zapraszamy też do kontaktu z recepcją. Monika, Ola i Malwina chętnie udzielą wszelkich informacji. Bądźcie zdrowi  i do zobaczenia!!! Pozdrawiamy, Zespół Dworku Prawdzic.

To zaproszenie ze środkowego wybrzeża polskiego Bałtyku, zbiega się w czasie ze wspaniałą inicjatywą Polskiej Organizacji Turystycznej (POT):

Dzięki zmniejszonym obostrzeniom polscy turyści mogą podróżować po kraju, korzystać z usług hoteli i obiektów noclegowych oraz odwiedzać część atrakcji turystycznych. Polska Organizacja Turystyczna uważa, że to dobra prognoza na tegoroczne wakacje. Aby nasze podróże były bezpieczne POT opracował „Dekalog bezpiecznego turysty” – czytamy w komunikacie, który przekazał nam Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej. Oto ciąg dalszy:

Na zdjęciu: prezes Robert Andrzejczyk. Fot Dariusz Iwanski

― Obserwujemy wzmożone zainteresowanie turystyką krajową, co jest dobrym prognostykiem dla branży. Zdajemy sobie sprawę, że nadal najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i pracowników obiektów turystycznych, dlatego stworzyliśmy „Dekalog bezpiecznego turysty”, który został pozytywnie zaopiniowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Zawiera on podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać na obecnym etapie rozwoju pandemii ― powiedział Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Dekalog powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie turystów. W jednym miejscu zebrane zostały najważniejsze zalecenia, aktualne na dzień publikacji. Będzie on podlegał zmianom wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną. Składa się on ze wskazówek, jak należy postępować w obecnych okolicznościach. Dekalog jest częścią większej kampanii pt. Odpoczywaj w Polsce bezpiecznie.

https://www.pot.gov.pl/pl/bezpieczne-podroze/dekalog-bezpiecznego-turysty-rekomendacje-pot-i-gis

DEKALOG BEZPIECZNEGO TURYSTY

Źródło ilustracji: Polska Organizacja Turystyczna

Rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno-wypoczynkowych. Stan na dzień 11.05.2020.

 1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.

Jeżeli masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub – w ostateczności – odwołać.

 2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.

Jeżeli możesz to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień.

 3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.

W przypadku korzystania z transportu zbiorowego – stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.

 4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.

Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.

 5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania w jakim zakresie świadczą usługi.

W tej chwili w hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju.

 6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.

Planując swój wyjazd, pamiętaj, że na obecnym etapie epidemii wszystkie restauracje, kawiarnie i bary mogą świadczyć usługi jedynie na wynos i dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

 7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.

Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego. Unikaj skupisk ludzkich. Pamiętaj o obowiązującym obecnie zakazie organizowania zgromadzeń oraz imprez.

 8. Sprawdź czy w atrakcja turystyczna jest otwarta.

Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nie wszystkie atrakcje turystyczne mogą być czynne. Sprawdź to dzwoniąc do niej lub sprawdzając na ich stronach w internecie.

 9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.

Jeżeli podczas podroży lub pobytu w odwiedzanym miejscu zaczniesz podejrzewać u siebie zakażenie koronawirusem, zastosuj się do zasad wskazanych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.

 10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Zachowaj dystans społeczny, zasłaniaj usta i nos w miejscach publicznych, w miarę możliwości wybierz płatności bezgotówkowe. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach jest strona www.gov.pl/web/koronawirus.

– poinformował Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *