Dzień Matki – wyniki analiz Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Nawet dwojaczki i trojaczki nie poprawiają naszej sytuacji demograficznej w województwie pomorskim. Starzejmy się i jest nas coraz mniej. Najmniej Pomorzan rodzi się w niedziele

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Prawie 1160 noworodków w 2021 roku w Pomorskiem ważyło mniej niż 2,5 kilograma

Najwięcej Pomorzan przychodzi na świat w czwartki, najmniej w niedziele – wynika z analiz, które przeprowadził Urząd Statystyczny w Gdańsku. Miesiącem najbardziej obfitującym w narodziny jest wrzesień, a najuboższy pod tym względem jest listopad. Tak było w 2021 roku. Wówczas w Pomorskiem urodziło się 23 335 dzieci, z przewagą chłopców. W 2021 roku w Pomorskiem było 601 przypadków przyjścia na świat bliźniąt, a 13 razy powitano trojaczki.

O szczegółach dowiedzieliśmy się z materiałów, które przekazała nam Aleksandra Gąsior – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku, z infografiki pt. „Dzień Matki”:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku, Pomorski Ośrodek Badań Regionalnych.

Niestety, jak z powyższego widać, urodzeń jest coraz mniej. Wzrasta wiek matek. Daleko nam do zastępowalności pokoleń. Żeby ta zastępowalność zaistniała, każda matka powinna urodzić, statystycznie rzecz biorąc, 2,1 dziecka. Współczynnik dzietności Pomorzanek (liczba urodzonych dzieci przypadająca na 1 kobietę w okresie rozrodczym) wyniósł w 2021 roku zaledwie 1,488. Tak więc, nie tylko starzejmy się, ale jeszcze robi się nas coraz mniej. Na szczęście, wspierają nas imigranci.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.