Dzień Walki z Rakiem, 4 lutego. W Pomorskiem, w 2019 roku udzielono blisko 240 000 porad onkologicznych. Szczegóły dotyczące chorób nowotworowych przedstawia Urząd Statystyczny w Gdańsku

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Na nowotwory umiera coraz więcej ludzi

Urząd Statystyczny zajmuje się nie tylko np. przeprowadzaniem spisów: rolnego czy ludności. Rejestruje też różne zjawiska zachodzące w naszym kraju, regionie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się na przykład ilu z nas choruje i co nam najbardziej zagraża jako społeczeństwu.

W Pomorskiem od lat przerażenie wywołuje zapadalność na nowotwory dróg oddechowych. Dlaczego tak się dzieje? Wielu naukowców usiłuje to wyjaśnić. Powietrze np. w Trójmieście jest jednym z najlepszych w kraju, jeśli chodzi o stan atmosfery w dużych skupiskach miejskich.

Jak obraz nowotworowy regionu nad Zatoką Gdańską wygląda liczbowo? Tego dowiadujemy się z infografiki pt. „4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dane dla województwa pomorskiego”. Informacje te przekazała nam Małgorzata Miryn – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Z tej analizy wynika, że mieszkańcy województwa pomorskiego najczęściej mają nowotwory płuc i oskrzeli. To może wskazywać, że najbardziej szkodliwe jest palenie papierosów. Jednak, rak w tym miejscu powstaje również np. wskutek zapylenia powietrza. Jeśli chodzi o leczenie nowotworów – to podczas pandemii jest ono utrudnione. Pracownicy ochrony zdrowia skupiają się bowiem na ratowaniu nas przed covid 19.

Oto infografika, którą opracował Urząd Statystyczny w Gdańsku:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *