Państwowa, finansowa ochrona antykryzysowa. Tarcza warta jest już ponad 182 mld złotych  – tyle bowiem wynosi wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników, przyznawane z powodu szkód wyrządzonych gospodarce przez covid 19

Źródło ilustracji: MRiPS.

Zanim pokonamy koronawirusa, musimy robić co w naszej mocy, by wspierać przedsiębiorców, chronić miejsca pracy, a w efekcie także polskie rodziny

1 lutego br. ruszyła kolejna, siódma już pomoc dla firm – Tarcza 7.0, w ramach której rząd udzieli przedsiębiorcom wsparcia o  łącznej wartości ok. 5,2 mld zł. Składający się na Tarczę Antykryzysową pakiet wsparcia dla przedsiębiorców jest systematycznie rozwijany i rozszerzany. To już ponad 182 mld zł na ochronę miejsc pracy – wynika z informacji, które przekazał nam Rzecznik Prasowy Wojewody Pomorskiego. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Zależy nam, by to wsparcie płynęło jak najszerszym strumieniem tam, gdzie jest potrzebne. Wiemy, jakie to ważne – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do tej pory w ramach różnych instrumentów wsparcia do przedsiębiorców trafiło już ponad 182 mld zł.

– To pokazuje skalę wsparcia ze strony państwa na ochronę miejsc pracy. Zdajemy sobie sprawę, że w wielu branżach sytuacja jest niezwykle wręcz trudna, dlatego chcemy wspierać je jak najszerzej. Stąd kolejne rozszerzenia pakietu wsparcia składającego się na Tarczę Antykryzysową – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Źródło ilustracji: MRiPS

Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju to łącznie 66,6 mld zł wsparcia, pomocowa Banku Gospodarstwa Krajowego – blisko 58,5 mld zł. Wsparcie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na które składa się m.in. świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek, sięgnęło ponad 28,6 mld zł.

Ochrona miejsc pracy to priorytet

Od czasu uruchomienia Tarczy Antykryzysowej łączna kwota dofinansowania do wynagrodzeń prawie 4,5 mln pracowników to już 18,8 mld zł.

– Pandemia to dla większości z nas czas dużej niepewności, lęku o przyszłość. Ogromnym krokiem w kierunku pokonania pandemii jest szczepionka. Zanim jednak na dobre pożegnamy się z tym niewidzialnym wrogiem, jakim jest koronawirus, musimy robić co w naszej mocy, by wspierać przedsiębiorców, chronić miejsca pracy, a w efekcie także polskie rodziny. Temu służy Tarcza Antykryzysowa. To absolutny priorytet – zapewnia minister Marlena Maląg.

Tarcza 7.0 ruszyła

1 lutego br. ruszyła Tarcza 7.0, w ramach której rząd udzieli przedsiębiorcom wsparcia o  łącznej wartości ok. 5,2 mld zł. Z tego ok. 1,99 mld zł stanowi koszt  zwolnienia  z  obowiązku  opłacania  składek, ok. 963 mln zł to koszt postojowego, a ok. 777 mln zł dopłaty do wynagrodzeń. Istotną pozycję stanowią tu także dotacje dla  mikro- i  małych  przedsiębiorstw o wartości 1,44 mld  zł. Szacuje się, że pomoc z tarczy 7.0 trafi nawet do ok. 300 tys. przedsiębiorców.

Dodatkowo Rada Ministrów przyjęła uchwałę rozszerzającą pomoc z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm o kolejne dziewięć kodów PKD, m.in. z branży edukacyjnej, handlowej i rozrywkowej. Oznacza to, że szacowane w sumie na ok. 38 mld zł wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 trafi do przedsiębiorców z kolejnych 9 branż. Docelowo może skorzystać z niego ponad 300 tys. podmiotów gospodarczych objętych 54 kodami PKD – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *