Edukacja przeciwnowotworowa spółki Copernicus Podmiot Leczniczy na Jarmarku Dominikańskim. Pamiętajmy, że oprócz koronawirusa, ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Wyjątkowa wystawa: „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”

Fot. z Archiwum Organizatorów wystawy.

Zrób kolonoskopię, zrób cytologię

Od 4 sierpnia odwiedzający Jarmark Dominikański w Gdańsku mogą obejrzeć wyjątkową wystawę. Jest ona częścią kampanii promocyjnej realizowanej w ramach programów spółki Copernicus PL pn. „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” oraz „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, które od 2018 roku zachęcają mieszkańców województwa pomorskiego do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych i kolonoskopowych – wynika z informacji, które przekazała nam Beata Abramowska – specjalista ds. informacyjno-edukacyjnych spółki Copernicus Podmiot Leczniczy. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Ekspozycja stanęła na ul. Szklary przy Parku Świętopełka i zachęca zwiedzających Jarmark do refleksji na temat profilaktyki nowotworowej. Autorką ilustracji jest znana trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLAla. Jej prace towarzyszą kampanii promocyjno-informacyjnej od początku. Każdego roku prezentowane były kolejne rysunki z serii, które w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały potrzebę wykonania badań profilaktycznych. Zostały one zebrane i większość z nich można obejrzeć na tejże wystawie.

W ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie zmieniała swoje miejsce. Można było ją zobaczyć w Bytowie, Starogardzie Gdańskim oraz Kościerzynie. Mieszkańcy Gdańska i przyjezdni mogą ją oglądać w stolicy województwa pomorskiego, na Jarmarku Dominikańskim, do 17 sierpnia 2020 roku.

– Jarmark Dominikański jest jedną z największych imprez kulturalno-handlowych w Polsce. Na stałe wpisał się w letni scenariusz imprez w Gdańsku, dlatego bardzo nas cieszy, że organizatorzy wsparli nas w naszym przedsięwzięciu i znaleźli doskonałe miejsce dla naszej wystawy. Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania potrzebne są nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. Z myślą o bezpieczeństwie, opracowane zostały procedury, dzięki którym badania są bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego – wyjaśniają koordynatorzy projektów

Kto może skorzystać z badania?

Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Fot. z Archiwum Organizatorów wystawy

Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” – tegoroczny laureat Konkursu Top Produkt Pomorskie 2020 organizowanego przez Dziennik Bałtycki – dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.

Fot. Kazimierz Netka

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań. Poddając się badaniu – kolonoskopii – odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi choroby, która we wczesnym stadium zwykle nie daje żadnych objawów. Badania zmniejszą ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Głównym realizatorem projektów jest COPERNICUS PL Sp. z o.o. – jeden z największych pomorskich samorządowych podmiotów leczniczych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” oraz kampanii „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” jest Strategia 360 – trójmiejska agencja z ponad 20-letnim doświadczeniem w branży marketingowej.

Wystawa jest zrealizowana przez Szpital Copernicus PL i nawiązuje do profilaktycznych bezpłatnych badań kolonoskopowych i cytologicznych. W naszym regionie takie badania można wykonać w dwóch szpitalach w Gdańsku ale również w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i w Kościerzynie – poinformowała Beata Abramowska – specjalista ds. informacyjno-edukacyjnych spółki Copernicus Podmiot Leczniczy.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *