Kociewie – unikatowa kraina na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Kociewiacy stworzyli pierwsze  województwo pomorskie. Warto bliżej poznać ten region, położony w dwóch województwach: kujawsko – pomorskim i pomorskim, nad Wisłą, między Świeciem i powiatem gdańskim

Na zdjęciu: Korowód w Gdańsku. Co roku Kociewie ma swój dzień podczas tej największej imprezy wystawienniczej w Europie. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Święto Kociewia przez cały weekend w Gdańsku. Jarmark Św Dominika daje wielu podregionom Pomorza równe szanse na pokazanie swego dorobku

Rok 2020, ze względu na pandemię koronawirusa, jest bardzo trudny dla polskiej turystyki i świata artystycznego. Jednak niektóre wydarzenia, cieszące się popularnością, nie zostały odwołane. Tak jest z Jarmarkiem św. Dominika w Gdańsku, który w tym roku odbywa się już 760 raz. Warto zaznaczyć, że Powiat Starogardzki prezentujący cały region, gości na Jarmarku Dominikańskim już po raz 16. Co roku Kociewie miało swój dzień podczas tej największej imprezy wystawienniczej w Europie, ale ze względu na obowiązujące obecnie obostrzenia, Święto Kociewia nie odbędzie się w znanej dotychczasowej formie – informuje Ewa Macholla-Jacewicz – Zespół ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Ze względu na aktualne restrykcje sanitarne nie będziemy mogli przejść Korowodem przez centrum Gdańska – od Zielonej Bramy przez ulicę Długą na Targ Węglowy. Nie będziemy też mogli zaprezentować się podczas Unikatów z Kociewia. – mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura LOT KOCIEWIE.

Na zdjęciu: Przygotowania. Sztuka kociewska zawitała do NCK w ramach trzeciego elementu Święta Kociewia, czyli Kociewia ART. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury artyści będą prezentować się w ramach projektu Kociewie ART, który zawsze był integralną częścią kociewskiego wydarzenia na Jarmarku Dominikańskim.

Na zdjęciu: Przygotowania. Dzięki współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury artyści będą prezentować się w ramach projektu Kociewie ART. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

– Sztuka kociewska zawitała do NCK w ramach trzeciego elementu Święta Kociewia, czyli Kociewia ART – opowiada Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim. – Od 31 lipca do 7 sierpnia w Nadbałtyckim Centrum Kultury, w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 będzie można zobaczyć ekspozycję prac trzech twórczych kobiet reprezentujących powiat starogardzki, tczewski i świecki.

Na ilustracji: Kociewie-ART-Marzenna-Puchalska. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Choć tegoroczne wydarzenia różnią się od poprzednich, Kociewie ART nadal będzie ukazywać mieszkańcom Gdańska i turystom odwiedzającym w tym czasie miasto nowoczesne podejście do sztuki kociewskich twórców. Anna Stryjewska, Katarzyna Szczodrowska i Marzena Puchalska to autorki dzieł wystawianych w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

Na ilustracji: Kociewie-ART-Katarzyna-Szczodrowska-Wakacje. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Uroczysty finisaż Kociewia ART w NCK (ul. Korzenna w Gdańsku) odbędzie się 7 sierpnia o godzinie 17.00. Ekspozycję uświetni występ zespołu AJAGORE wraz z Piotrem Bukartykiem, który wykona utwory do poezji kociewskiego regionalisty Romana Landowskiego oraz piosenki autorstwa Piotra Bukartyka. Poza tym odbędzie się spotkanie z autorkami wystawy, które podczas zwiedzania będą mogły osobiście przybliżyć zebranym gościom swoją sztukę.

Mimo że Święto Kociewia się nie odbędzie, to Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, od 7 do 9 sierpnia będzie promowała region w Trójmieście w ramach wydarzenia „Pomorskie Smaki na Jarmarku św. Dominika”.

– Wszystkich zainteresowanych ofertą promocyjną Kociewia zachęcamy do odwiedzenia stoiska Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE, które przez cały sierpniowy weekend (7-9.08) będzie gościło na Wyspie Ołowianka – zaprasza dyrektor Piotr Kończewski.

Namawiamy do bezpiecznego odwiedzenia Jarmarku św. Dominika, który już 760 raz zaprasza do zajrzenia na stragany – zachęca Ewa Macholla-Jacewicz – Zespół ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *