EFNI 2023 czyli 12. Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. Podstawowy cel od 2011 roku: stworzenie platformy wymiany myśli i koncepcji służących polepszeniu środowiska, w którym żyjemy i prowadzimy działalność gospodarczą, Debata otwarcia 2023: Demokracja w wymiarze międzynarodowym i jej wpływ na geopolitykę i gospodarkę

Fot. Kazimierz Netka.

Sześć ścieżek tematycznych obrad

Do późnych godzin nocnych potrwają 11 października wydarzenia rozpoczynające 12. już z kolei EFNI 2023 – Europejskie Forum Nowych Idei, organizowane w Sopocie. Do hotelu Radisson Blu przybyli uczestnicy tego wydarzenia z wielu krajów. Program przewidywał, że powitają ich, podczas inauguracji tegorocznego EFNI, m.in. następujące osoby: Henryka Bochniarz – przewodnicząca Rady Głównej, Konfederacja Lewiatan; Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego; Jerzy Buzek – przewodniczący Rady Programowej, EFNI; Jacek Karnowski – prezydent Sopotu; Fredrik Persson – przewodniczący, BussinesEurope; Maciej Witucki – prezydent, Konfederacja Lewiatan.

Oto przewidziane w programie otwarcia wystąpienia otwierające EFNI 2023: „Demokracja w wymiarze międzynarodowym i jej wpływ na geopolitykę i gospodarkę” – Roberta Metsola, przewodnicząca, Parlament Europejski (nagranie wideo); „Global challenges ahead for Poland and Europe: the adequate level to address them efficiently is the EU” – Fredrik Persson, przewodniczący, BussinesEurope.

Panel otwarcia nosił tytuł: „Dokąd zmierza świat?”. Uczestnicy, wg programu: Edwin Bendyk – prezes, Fundacja im. Batorego; Małgorzata Bonikowska – prezes, Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK Leaders Hub; Magdalena Środa – filozofka, Uniwersytet Warszawski; Piotr Voelkel – przedsiębiorca; Jan Zielonka, prawnik, ekspert ds. europejskich, Uniwersytet Oksfordzki. Prowadzenie: prof. Jerzy Buzek – były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady Programowej EFNI.

Rozmowy Nocnych Marków: W stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej. Uczestnicy: Adam Wiedemann – poeta i krytyk literacki, laureat Nagrody Literackiej Gdynia. Wiersze Szymborskiej czyta Bogumił Antczak – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, lektor.

Rozmowy Nocnych Marków: Konstytucja i rządy prawa. Uczestnicy: Mirosław Wyrzykowski – prawnik, UW, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Rozmowy Nocnych Marków: Czy Polacy dbają o własny dobrostan psychiczny? Uczestnicy: Ewa Woydyłło-Osiatyńska – psycholożka, terapeutka, autorka książek. Rozmawia Kuba Giedrojć – Konfederacja Lewiatan.

Rozmowy Nocnych Marków: Jak prezydent z prezydentem. Uczestnicy: Fredrik Persson – prezydent, BusinessEurope – Maciej Witucki – prezydent, Konfederacja Lewiatan.

Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii.

Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej.

Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot.

Ideą przyświecająca planowaniu pierwszej edycji EFNI było stworzenie platformy wymiany myśli i koncepcji służących polepszeniu środowiska, w którym żyjemy i prowadzimy działalność gospodarczą.

Fot. Kazimierz Netka.

Co w następne dni?

Program dwunastej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei został podzielony na sześć ścieżek tematycznych: „Europa na globalnych rynkach”, „Zielona zmiana Europy”, „Przyszłość Europy”, „Cyfrowa transformacja Europy”, „Europa otwarta i różnorodna” oraz „Polska przed wyborami” – poinformowali orgnizatorzy na stronie internetowej https://efni.pl/2023/08/24/efni-2023-sciezki-tematyczne/ . Forum, odbywające się w tym roku w Sopocie pomiędzy 11 a 13 października, obfitować będzie także w dodatkowe wydarzenia – wystąpienia specjalne, spotkania z autorami książek, pokazy filmów, rozmowy Nocnych Marków i dyskusje w ramach formatu EFNI Talks.

Wśród zaproszonych gości tegorocznej edycji znaleźli się, między innymi: Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Eulalia Domanowska, dyrektorka Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, prof. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej, a także Jerzy Hausner, Katarzyna Kasia, prof. Magdalena Środa, Tomasz Terlikowski, Sławomir Dudek, Jerzy Buzek, Henryka Bochniarz, prof. Andrzej Rychard, prof. Radosław Markowski, Mirosław Gronicki, Dominika Kulczyk, Ewa Ewart, Roman Kuźniar, Przemysław Sadura oraz Sławomir Sierakowski.

W panelach dyskusyjnych tworzących ścieżkę „Europa na globalnych rynkach” przyjrzymy się, między innymi, takim zagadnieniom jak relacje między USA a Unią Europejską i potencjalne współpracy transatlantyckiej, przyszłość wspólnej waluty czy roli innowacyjności w rozwoju Europy i Polski. Zastanowimy się także nad wpływem fake newsów i clickbaitów na politykę i biznes.

Podczas dyskusji odbywających się w ramach „Zielonej zmiany Europy” porozmawiamy o zagadnieniach związanych z transformacją energetyczną, w tym o: wpływie OZE na konkurencyjność biznesu, bezpieczeństwie żywnościowym, gospodarce cyrkularnej i nowych zielonych miastach.

„Przyszłość Europy” to ścieżka tematyczna poświęcona panelom dotyczących wyzwań, z którymi mierzy się UE: będziemy mówić o demografii, wojnie w Ukrainie i tym, co po niej, samorządach gospodarczych oraz przyszłości demokracji.

Ścieżka „Cyfrowa transformacja Europy” to platforma do dyskusji nad takimi zagadnieniami jak nowe technologie w handlu, dobrostan dzieci w cyfrowym świecie oraz wpływ AI na administrację publiczną, rynek pracy czy branżę finansową. Zastanowimy się także nad tym, czy w mediach społecznościowych jest miejsce na kulturę i sztukę.

Debaty odbywające się w ramach ścieżki „Europa otwarta i różnorodna” obracać się będą wokół tematów związanych z równością i rolą kobiet w biznesie. Zaprezentujemy także wyniki raportu „Kobiety na rynku pracy 2019-2022” oraz spróbujemy przewidzieć, co wyniknie ze zderzenia pokolenia Z z Silver Tsunami.

Przyszłości Wspólnoty Europejskiej poświecimy na EFNI wiele miejsca, nie znaczy to jednak, że nie skupimy się także na wyzwaniach, z jakimi przyjdzie się nam mierzyć w kraju. Na ich temat będziemy rozmawiać podczas debat pod egidą ścieżki „Polska przed wyborami” – w tym o przyszłości KPO dla Polski, sile płynącej z naszych regionów, przyszłości polskiej gospodarki oraz problemami, którym będzie musiał stawić czoło nowy rząd w kwestiach takich jak ochrona zdrowia czy budownictwo.

Więcej szczegółów dotyczących tegorocznej edycji EFNI oraz informacji o dodatkowych wydarzeniach odbywających się w ramach Forum w zakładce „Program”. – poinformowali organizatorzy na stronie: https://efni.pl/2023/08/24/efni-2023-sciezki-tematyczne/ .

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *