Elbląg ma patrona. Został nim Święty Mikołaj. Tak zadecydowała Stolica Apostolska.

Dobra nowina z Watykanu – Św. Mikołaj jest już oficjalnym uznanym przez Stolicę Apostolską patronem Elbląga.

Na zdjęciu powyżej: Bazylika – Katedra Św. Mikołaja w Elblągu. Fot. Kazimierz Netka.

To wielkie wydarzenie. Zaplanowano już uroczystości. Odbędą się one oczywiście 6 grudnia, na Starym Mieście – poinformował nas Łukasz Mierzejewski inspektor w Biurze Prasowym Urzędu Miejskiego w Elblągu. Tę wspaniała wiadomość podano 22listopada 2016 roku, podczas konferencji prasowej z udziałem Prezydenta Witolda Wróblewskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Marka Pruszaka oraz ks. Wojciecha Skibickiego, reprezentującego Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego. Konferencja została zwołana w związku z wydaniem przez Stolicę Apostolską w Watykanie Dekretu w sprawie ustanowienia patrona miasta – wynika z informacji, które przekazała Joanna Urbaniak – rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
IMG_6520

Na zdjęciu: Uczestnicy centralnych, ogólnopolskich obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, w 2015 roku, w Elblągu, przed Katedrą Św. Mikołaja. Fot. Kazimierz Netka.

Oto szczegóły.
OŚWIADCZENIE BISKUPA ELBLĄSKIEGO W ZWIĄZKU Z USTANOWIENIEM PATRONA ELBLĄGA
17 listopada 2016 r. otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej na prośbę o ustanowienie św. Mikołaja z Myry patronem Elbląga. Rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów:
· dostrzegła istniejący od wieków i obecnie kult św. Mikołaja w Elblągu;
· przyjęła wybór osoby św. Mikołaja spośród wielu świętych jako patrona naszego miasta, czemu sprzyja zgodne stanowisko Rady Miasta, a także duchownych innych Kościołów chrześcijańskich;
· uznała aprobatę miejscowego biskupa dla idei patrona miasta
· potwierdziła przedłożoną prośbę, aby św. Mikołaj mógł być uznany za patrona Elbląga.
Potwierdzenie posiada charakter dekretu bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia.
Cieszę się, że patronem Elbląga został święty znany i czczony przez chrześcijan na Wschodzie i na Zachodzie, budzący miłe skojarzenia, wrażliwy na ludzkie cierpienie i biedę oraz kochany przez dzieci.
Podpisał: Jacek Jezierski – biskup elbląski. Elbląg, dn. 22 listopada 2016
IMG_6505

Na zdjęciu: Katedra pw. Św. Mikołaja w Elblągu. Widok od strony rzeki Elbląg. Fot. Kazimierz Netka.

Kolejne radosne przedsięwzięcia związane z wyborem Patrona dla Elbląga. Oczywiście, największe święto będzie 6 grudnia. O godz. 16.30 – Nadzwyczajna sesja Rady Miasta – w Ratuszu Staromiejskim; godz. 17.00 – Wspólne rozświetlenie choinki – Stary Rynek; godz. 18.00 – Uroczysta Msza Św. w intencji Elbląga i mieszkańców – Katedra Św. Mikołaja.
Symboliczne rozświetlenie pierwszej choinki będzie miało miejsce 6 grudnia br. o godz. 17.00, w tradycyjnym punkcie na Starym Mieście (ulica Stary Rynek pomiędzy Katedrą a Ratuszem Staromiejskim).
Od godz. 16.30 na dzieci będzie czekał ze słodkimi przyjemnościami Mikołaj w towarzystwie Śnieżynek. Spotkanie ze świętym Mikołajem to okazja do przekazania listów od dzieci – zachęcamy małych elblążan do przygotowania się do tego spotkania.
Swoją obecność zapowiedzieli również elbląscy motocykliści, miłośnicy motocykli i dziecięcych serc, którzy tego dnia, jak co roku odwiedzają z upominkami  dzieci leżące w elbląskich szpitalach.
Przy pięknie rozświetlonej choince będzie można wysłuchać i również wspólnie zaśpiewać świąteczne pieśni i piosenki.
Tego dnia po mieście będzie jeździł świąteczny Tramwaj Mikołajkowy. To znany elblążanom zabytkowy tramwaj, który pokazuje się na trasie z okazji szczególnych wydarzeń.
W tramwaju również będzie można spotkać Mikołaja. W tramwaju będą obowiązywały specjalne, bezpłatne bilety, które będzie można otrzymać od mikołajkowej bileterki.
W przygotowanie tramwaju zaangażowani są członkowie Klubu Miłośników Tramwajów w Elblągu. Zapraszamy całe grupy dzieci z przedszkoli i szkół na przejażdżki tym czerwonym mikołajkowym tramwajem – czytamy w informacji, która przekazało nam Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *