Fałszerstwa pieniędzy. Najczęściej podrabiane są 50 i 100 złotych oraz 20 i 50 euro.

Na ilustracji: Siedziba Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Rada: nie daj się oszukać, sprawdzaj banknoty, bo mogą być fałszywe

Źródło: www.kurier.pap.pl

Fotolia Fotolia

Z polskich banknotów najczęściej fałszowane są nominały 50 i 100 zł, w walucie euro prym wiodą nominały 20 i 50 euro – wynika z najnowszego raportu MSWiA dotyczącego stanu bezpieczeństwa w Polsce w 2015 r.

Konkluzja jest taka: możliwość zainkasowania fałszywych pieniędzy skutecznie wyklucza obrót bezgotówkowy. Jeżeli już jednak musimy przyjąć gotówkę – nie dajmy się oszukać i sprawdzajmy banknoty. Przy okazji przypominamy o najnowocześniejszych zabezpieczeniach, w Polsce – nowego banknotu 500 złotowego i w Europie – najnowszego banknotu 50 euro.

W lutym tego roku wprowadzono w Polsce do obiegu nowy, najwyższy nominał i banknot 500 złotowy. Rok wcześniej NBP wprowadził do obiegu banknot 200 złotych ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Banknoty o niższych nominałach (tzn.: 10, 20, 50, 100 złotych) zostały zmodernizowane wcześniej i znajdują się w obiegu od kwietnia 2014 roku.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej NBP (https://www.nbp.pl/bezpiecznepieniadze/e-learning/500.html) banknot 500 zł, ma zaawansowane technologicznie zabezpieczenie najwyższej klasy. Podczas oglądania banknotu pod światło widać znak wodny przedstawiający wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „500”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.

Podczas oglądania banknotu pod światło widać pionową ciemną linię z cyfrowymi oznaczeniami nominału „500” i „500 ZŁ”. Wykorzystano w nim m.in. nitkę zabezpieczającą, która została umieszczona w strukturze papieru i jest widoczna miejscami na powierzchni strony przedniej banknotu (nitka okienkowa).

Przy przechylaniu banknotu są widoczne dodatkowe efekty: płynna zmiana barwy z zielonej na niebieską i płynnie przesuwający się wzór złożony z dwóch przeplatających się wstęg. Przy zmianie kąta patrzenia ozdobny element graficzny z prawej strony portretu (szyszak husarski) zmienia barwę z zielonej na niebieską, a umieszczony na nim wzór falistej linii sprawia wrażenie ruchomego w płaszczyźnie pionowej.

Źródło ilustracji: Narodowy Bank Polski.

Wśród najważniejszych zabezpieczeń są też znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z napisem: 500 zł, z lewej strony u góry – w kolorze zielonym, fragmenty ornamentów i napisów mikrodrukiem oraz elementy owalu z prawej strony portretu – w kolorze jasnozielonym, numeracja w lewej części banknotu – w kolorze czerwonym. Nitka okienkowa znajduje się w środkowej części banknotu.

Zabezpieczenia można sprawdzać dotykiem, oglądając banknot pod światło, lub patrząc na niego pod kątem.
Na początku kwietnia wszedł do obrotu w ramach serii Europa nowy banknot o nominale 50 euro. Ma on innowacyjne zabezpieczenie przed fałszerzami w postaci hologramu z wizerunkiem kobiecej postaci z mitologii greckiej, Europy, widocznym po obu stronach banknotu. Taki sam portret można dostrzec również na znaku wodnym.

„50” na banknocie jest w kolorze szmaragdowym, kolor cyfr zmienia się w zależności od kąta, pod którym ogląda się banknot.

W serii „Europa” wyemitowano wcześniej banknoty o nominałach 5, 10 i 20 euro.

Na marginesie tej informacji przypomnijmy, że jedynym środkiem płatniczym w Polsce jest złoty. Wartości wszelkich umów gospodarczych muszą być wyrażane i płacone w złotych.

Stosowanie ewentualnego zapisu o równowartości w euro lub w dolarach może mieć charakter porównawczy wynikający np. z potrzeby porównywania progów dewizowych zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi przetargów.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *