Flex w Tczewie tworzy technologię, która jest liderem na świecie w sieci innowacji – ocenili członkowie Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Temat obrad brzmiał: Gospodarka 4.0 szansą rozwojową regionu pomorskiego

Fot. Kazimierz Netka.

Gdy takich firm jak Flex powstanie w naszym województwie kilkadziesiąt, to będziemy mogli powiedzieć, że Pomorskie jest 4.0

Konwent Gospodarczy istniejący przy utworzonym w 2020 roku Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, rozpoczął dyskusję o tym, jak można praktycznie wykorzystywać najnowsze technologie w produkcji „inteligentnych” fabryk, umożliwiających dostarczanie produktów różnorodnych i spersonalizowanych. To wchodzenie w nową erę rozwoju. W rewolucję przemysłową 4.0., w technologię 5G w telekomunikacji. Czy polskie, w tym pomorskie przedsiębiorstwa już takimi się stają? Mamy tego dowody. Jednym z nich jest firma Flex w Tczewie. U niej odbyło się 27 kwietnia 2023 roku, drugie posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym spotkaniu.

Stanisław Motylski – dyrektor generalny przedsiębiorstwa Flex, wiceprezes stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, serdecznie powitał gości, m.in.; prof. Marcina Gruchałę – rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącego Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita; prof. Krzysztofa Wilde – rektora Politechniki Gdańskiej; prof. Adrianę Zaleską Medynską – dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im Daniela Fahrenheita; Stanisława Szultkę – dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; wszystkich przedstawicieli uczelni, członków konwentu; dr. Zbigniewa Canowieckiego – przewodniczącego Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, prezydenta Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza.

Flex wrażenie robi kolosalne, nawet większe niż najnowocześniejszy szpital

– Szanowny panie dyrektorze, szanowny panie przewodniczący, szanowny panie rektorze, szanowni członkowie Konwentu Gospodarczego Uczelni Fahrenheita. Zacznę od podziękowań dla pana dyrektora zakładu Flex w Tczewie, za zaproszenie – mówił prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Nie doszacowałem korków i problemów transportowych po drodze dodał pan rektor, mówiąc o trudnościach w podróżowaniu z Gdańska do Tczewa.

Tak czy siak, to co się dzieje na tych drogach, świadczy, że nasz region niezwykle dynamicznie się rozwija, rozbudowuje. Myślę, że to co widzimy za tą szybą (pan rektor wskazał na halę produkcyjną zakładu Flex, w której powstają najnowocześniejsze elementy, między innymi do urządzeń telekomunikacyjnych w technologii 5G) na mnie robi kolosalne wrażenie, nawet większe niż najnowocześniejszy szpital, bo widzę, że rzeczywiście, nie da się nie zauważyć tej technologii. Myślę, że wszystkim nam zależy, zwłaszcza tym, którzy tutaj jesteśmy zgromadzeni, państwu którzy budujecie przedsiębiorczość, biznes naszego regionu, nam uczelniom, które również chcą mieć w tym bardzo istotny udział. Mam nadzieję, że w jakimś stopniu do tego się przyczyniamy. To dla nas niezwykle ważna rzecz, żeby nasza wspólna działalność i wspólne wysiłki mogły właśnie prowadzić do tego, żeby takich zakładów, tak nowoczesnych, które można powiedzieć, tworzą technologię, o których zresztą dzisiaj będziemy rozmawiali, która jest liderem na świecie w sieci innowacji, było jak najwięcej. Jeszcze raz bardzo dziękuję za to zaproszenie. Wszystkim nam życzę owocnych dyskusji, obrad. Jestem przekonany, że w tym niezwykle interesującym miejscu, każdy z nas się czegoś nauczy.

Fot. Kazimierz Netka.

Główny cel: lepsze wykorzystanie potencjału naukowego

– Otwierając kolejne posiedzenie Konwentu Gospodarczego przy Uczelniach Fahrenheita chciałbym tylko przypomnieć, że naszym celem jest wzmacnianie współpracy, środowiska naukowego i gospodarczego oraz lepsze wykorzystanie potencjału naukowego, wdrożeniowego i badawczego naszych uczelni pomorskich przez gospodarkę regionu i nasze przedsiębiorstwa – podkreślił dr Zbigniew Canowiecki – przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, prezydent Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. – Podczas pierwszego posiedzenia w październiku ubiegłego roku zaprosiliśmy również przedstawicieli władz samorządowych aby wspólnie w tak zwanym złotym trójkącie: władza – nauka – biznes, zastanawiać się jak można wspólnie działać na rzecz większego zastosowania technologii smart przy rozwoju ośrodków miejskich jako inteligentnych miast. Za chwilę pan Krzysztof Kilian – przewodniczący powołanego wówczas przez nas z Zespołu do spraw Smart City, przedstawi krótką informację o dotychczasowych działaniach, o podjętych w tym zakresie, przez zespoły problemowe. Jednocześnie chciałbym poinformować, że między posiedzeniami naszego Konwentu, z inicjatywy naszej, czyli Konwentu Gospodarczego i prezesa Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot pana Michała Glasera, został powołany think tank „Metropolia”. W skład tego think tanku weszli przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele biznesu, firm, które wytypowaliśmy do tego składu oraz wskazani przez Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański i Politechnikę Gdańską przedstawiciele nauki, czyli profesorowie, którzy reprezentowali tam właśnie naukę. Celem tego think tanku jest przygotowanie wizji rozwoju gospodarczego całego obszaru metropolitalnego.

Na czele think tanku jest członek tego Konwentu Gospodarczego, prezes Base Group, pan Jakub Kaszuba.

Pan Jakub Kaszuba, jako przewodniczący think tanku „Metropolia” jest otwarty na propozycje i zgłoszenia. Wszystkich chętnych zarówno z sektora samorządowego, naukowego czy biznesowego, którzy chcieliby się włączyć i przyłączyć do prac, które obecnie się bardzo intensywnie toczą, będą mile widziani i w międzyczasie, podczas dzisiejszego spotkania, bardzo proszę zgłaszać się do pana prezesa Kaszuby.

Pomiędzy posiedzeniami wspólnie z dyrektorką Związku Fahrenheita, panią profesor Adrianą Zaleską-Medynską, która uczestniczyła w dyskusji na temat strategii rozwojowej Gdańska w perspektywie 2030 roku zastanawialiśmy się wspólnie nad organizacją branżowych spotkań przedstawicieli gospodarki, nauki, jako wspólnego przedsięwzięcia, aby podczas tych spotkań była prezentacja technologii, maszyn, sprzętu, żeby jednocześnie odbywały się seminaria i jedna wiodąca konferencja, dotycząca perspektyw rozwojowych danej branży i możliwości wdrożeniowych w gospodarce pomorskiej. Rozmawialiśmy z panią profesor na zasadzie dopiero pierwszej myśli takiego pomysłu, który nie został jeszcze sprecyzowany. Myśleliśmy na przykład, że partnerem dla nas najlepszym byłyby Międzynarodowe Targi Gdańskie, które posiadają taką infrastrukturę w obiekcie AmberExpo, która umożliwia z jednej strony na halach wystawienniczych, prezentację różnych maszyn, urządzeń, technologii, a z drugiej strony ma sale wykładowo – seminaryjne, gdzie można by równolegle zastanawiać się na przykład nad rozwojem branży IT, budowlanej czy offshorowej; to jest taki wspólny pomysł.

Dzisiaj mamy niezwykle pasjonujący temat: Gospodarka 4.0. Będziemy go omawiać, zastanawiając się, jak można te technologie będące szansą rozwojową gospodarki pomorskiej szybciej wdrażać w naszych firmach przy współpracy z zapleczem naukowym, którym dysponujemy dzięki uczelniom, które na Pomorzu działają i są jednymi z najlepszych uczelni nie tylko w kraju ale również w Europie.

Dziękuję panu dyrektorowi Motylskiemu za dzisiejszą gościnę i możliwość zapoznania się z wdrażanymi technologiami 4.0 w fabryce Flex, chciałbym powiedzieć, że uzupełnieniem prezentacji, będzie zwiedzanie zakładu – powiedział dr Zbigniew Canowiecki – przewodniczący Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, prezydent Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza.

Wprowadzenia do głównej tematyki spotkania: „Gospodarka 4.0 szansą rozwojową regionu pomorskiego” dokonali Jakub Kaszuba – prezes Zarządu Base Group, wiceprezes Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza oraz Stanisław Motylski – dyrektor Flex Tczew, wiceprezes Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza.

Jeden z najlepszych zakładów na Pomorzu

Prezes Jakub Kaszuba mówił na temat „Gospodarka 4.0 – nie opcja a konieczność”. Wskazał, że wprowadzeniem jest też artykuł, który powstał na potrzeby folderu przygotowanego na dzisiejsze spotkanie.

Fot. Kazimierz Netka.

Pan prezes powiedział, że miał okazję odwiedzić firmę Flex. Podkreślił, że jeśli chodzi o poziom zaawansowania technologicznego, o technologie produkcji, logistyczne, technologie przetwarzania informacji, to zdecydowanie można powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych zakładów na Pomorzu i jeżeli takich zakładów jak Flex na Pomorzu będzie kilkadziesiąt, to wtedy będziemy mogli powiedzieć, że Pomorze jest w pełni…

– W pełni 4.0 – dodał Maciej Dobrzyniecki – wiceprezes Business Centre Club, kanclerz Loży Gdańskiej BCC.

Nowożytna historia rewolucji przemysłowej rozpoczęła się w połowie XVIII wieku. Pan prezes Jakub Kaszuba przypomniał, że pierwsza rewolucja przemysłowa polegała głównie na wprowadzaniu urządzeń mechanicznych, a maszyna parowa to był bodziec do tego, żeby rewolucjonizować świat. Potem nastał przemysł 2.0. związany z elektryfikacją; powstały pierwsze linie montażowe do produkcji masowej. Potem nastała era elektroniki – przemysł 3.0 czyli roboty, maszyny sterowane numerycznie.

Dalej zachodzi ważniejsza rewolucja 4.0, która powoli już się kończy, czyli rewolucja związana z internetem, z usieciowieniem maszyn, urządzeń i z zupełnie innym podejściem do klienta.

Dlaczego uważam, że ta rewolucja już powoli się kończy? Dlatego, że mamy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem tak zwanej sztucznej inteligencji. Mówię tak zwanej, ponieważ uważam, że termin sztuczna inteligencja jest bardzo, bardzo mylny, tutaj nie mamy do czynienia absolutnie z tym, co my rozumiemy jako inteligencja – podkreślił Jakub Kaszuba – wiceprezes stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza.

Flex – część globalnej korporacji

Stanisław Motylski – dyrektor Flex Tczew, wiceprezes Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, przedstawił z temat: „Gospodarka 4.0 – zastosowanie technologii 4.0 w Flex Tczew”.

Przedstawiając firmę Flex w Tczewie, pan dyrektor Stanisław Motylski powiedział, że to część większej korporacji na świecie, mającej około100 fabryk w różnych krajach, 26 miliardów obrotu, notowanej na giełdzie nowojorskiej; zatrudniającej ponad 170 000 pracowników. Przykład powstających w Tczewie produktów: infrastruktura telekomunikacyjna w dużej części. Flex słynie z tego, że robi, jako jeden z 3 – 4 zakładów na świecie, infrastrukturę dla telekomunikacji 5G.

Szczegóły zawarte są w artykule znajdującym się w folderze przygotowanym dla członków Konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

– Uzupełnieniem tego pasjonującego wykładu o technologii 4.0 i stosowaniu tej technologii we Fleksie, będzie nasza wycieczka – poinformował dr Zbigniew Canowiecki – przewodniczący Konwentu Gospodarczego, prezydent Pracodawców Pomorza.

Realizacja idei Smart City

Jak Konwent pracował w okresie od poprzedniego spotkania, czyli do jesieni 2022 roku, mówił Krzysztof Kilian – przewodniczący zespołu problemowego Smart City:

To czym my się zajmujemy to jest Smart City i efekty dyskusji, które się odbyły podczas ostatniego posiedzenia konwentu, poświęconego właśnie temu problemowi – powiedział prezes Krzysztof Kilian. Powołaliśmy 3 zespoły: Inteligentne technologie w rozwoju Smart City; Rozwiązania Smart City wspomagające ochronę zdrowia; Przestrzeń społeczna w rozwoju nowoczesnych metropolii wobec wyzwań idei Smart City.

Odbyliśmy kilka spotkań. Te spotkania, niestety, nie odpowiedziały na wiele pytań, które pojawiły się na samej konferencji: jak możemy uskutecznić i poprawić nasz dobrostan wykorzystując różnego rodzaju technologie. Niemniej dyskusja cały czas trwa. Jedną z takich szczegółowych dyskusji była akurat dotycząca tematu – bo mówimy o City – wykorzystanie i synergia przedsiębiorstw, które pracują na rzecz miasta, czyli Gdańskich Wodociągów, GPEC, GIWK.

Jest cały szereg wspólnych punktów, styków, a mianowicie zużycie energii, zapotrzebowanie na energię, ale też wytwarzanie i nadpodaż energii, która się pojawia. Te wszystkie rzeczy będziemy dyskutować, myślę, że szerzej będę mógł powiedzieć państwu na następnym konwencie, dlatego, że tu jesteśmy w trakcie porozumiewania się, a porozumiewanie się w obrębie przedsiębiorstw, które działają w bardzo bliskim sąsiedztwie jak wiemy nie jest w tradycji polskiej istotną zaletą, a raczej jest dosyć poważną przeszkodą, żeby dotrzeć do wspólnych wniosków. Staramy się nie technologiami, nie smart city, ale że tak powiem, takim mocnym przekonaniem, że warto rozmawiać.

Zespół ochrony zdrowia, tu z przykrością stwierdzę, że nie spotkał się ani razu, ale rozumiem, że był to okres zimowy i ile razy próbowałem się z nimi skontaktować, to albo oni byli chorzy, albo jakichś chorych musieli ratować przed zakażeniem. Tak że te rzeczy będziemy dalej prowadzić, chciałbym też zmienić formułę pracy, a to też przedstawię państwu na następnym konwencie.

Kwiaty i akty powołania

Miłym zwieńczeniem części konferencyjnej posiedzenia Konwentu było wręczenie aktów powołania osobom w skład Konwentu. Otrzymali te świadectwa Andrzej Pastuszka i Jakub Kaszuba.

Było też podziękowanie:

– Korzystając z tego, że jesteśmy wszyscy razem, pragnę złożyć serdeczne podziękowania panu sekretarzowi Konwentu Gospodarczego, panu Szczepanowi Gapińskiemu – powiedział prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita, wręczając panu sekretarzowi kwiaty. – Za poświęcony czas, cierpliwość, dbałość o szczegóły i ogromne zaangażowanie na każdym etapie realizacji działań prowadzonych w ramach konwentu Gospodarczego przy Związku Uczelni w Gdańsku imienia Daniela Fahrenheita. Bardzo dziękuję panu Szczepanowu Gapińskiemu za naprawdę organizowanie nas, za pilnowanie wszystkich i dziękujemy za ogromny wysiłek, który pan włożył.

Na zakończenie wykonano zdjęcie zbiorowe uczestników posiedzenia.

Następnie, biorący udział w spotkaniu, podzieleni na grupy, kierowani m.in. przez Weronikę Piela-Janków – menedżerkę w firmie FLEX, udali się na zwiedzanie tego przedsiębiorstwa.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *