Forum Gdańsk staje się miejscem twórczości plastyków. Artyści akcentują w swych pracach różnorodność oraz charakterystyczne dla gdańszczan umiłowanie wolności i otwartości.

Fot. Dawid Linkowski.

Ruszyły prace artystów na Forum Gdańsk. Pierwsze efekty można już zobaczyć na murze od strony ulicy 3 Maja; dzięki temu mur zamienia się w galerię sztuki.

Forum Gdańsk to przestrzeń miejska otwarta na sztukę i kulturę. Łączy inspiracje street artem, ceramiką, rzeźbą i malarstwem. Grupa Kolektyw Forum obecnie tworzy instalacje artystyczne także na fasadzie zabytkowego budynku Sióstr Elżbietanek. Kuratelę artystyczną sprawuje Galeria Your Art Maison w Warszawie – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Ostrowska inn|tu s.c., w komunikacie podając wypowiedzi:

– Kreujemy spektakularne rzeźby, instalacje artystyczne, które lada dzień będzie można zobaczyć w Forum Gdańsk – mówi Dominika Górniak, project manager w Galerii Your Art Maison. – Każde dzieło ma swoją historię, dopasowaną do miejsca. Szukaliśmy kompromisu by stworzyć artystom jak najlepsze warunki do pracy, nie ograniczając ich artystycznej wizji i jednocześnie dostosowując projekty do wymagań technicznych. Artyści akcentują w swych pracach różnorodność oraz charakterystyczne dla gdańszczan umiłowanie do wolności i otwartości. Swój ślad w Gdańsku pozostawią w najbliższym czasie: NeSpoon, Monstfur, Tomasz Górnicki, SC Szyman i Simpson.

 

Fot. Dawid Linkowski

NeSpoon

NeSpoon maluje koronkę na fasadzie zabytkowego budynku Sióstr Elżbietanek. Charakterystycznym motywem twórczości artystki jest koronka. Każda ma coś wspólnego i jednocześnie coś innego. Okazuje się, że może zdobić nie tylko stół czy odzież, ale także ścianę. Liczy się podkład, kolory i nawiązanie do otoczenia. NeSpoon jest artystką związaną ze street artem. Swoja twórczość prezentuje między innymi na festiwalach w Polsce i za granicą.

Monstfur

Grupa Monstfur łączy różne techniki street artu. Sztukę tworzy za pomocą ręcznie wycinanych szablonów na zardzewiałych blachach, starych tablicach informacyjnych, a także na murach. Artyści szukają inspiracji w życiu ulicy, pozostałościach minionej epoki oraz popkulturze. Swoje prace chętnie wystawiają w galeriach ponieważ to miejsce daje możliwość pokazania rzeczy, które w tkance miejskiej mogą zostać niezauważone. W galerii natomiast te elementy nabierają oddechu, innego kontekstu. Prace grupy Monstfur można zobaczyć na prestiżowych targach, takich jak Stroke Art Fair w Monachium oraz na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Berlinie, Paryżu, Sztokholmie, Sydney czy Warszawie. W 2015 roku Monstfur został uhonorowany nagrodą Grand Prix w konkursie Stencil Art Prize organizowanym przez Ambush Gallery w Sydney.

Tomasz Górnicki

To artysta, którego zainteresowania obracają się wokół realizmu. Fizyczność jest dla niego swoistą bazą, wehikułem przenoszącym w świat symboliczny, tropem wiodącym ku archetypom. Rzeźby Górnickiego przybierają różną skalę, niektóre wręcz monumentalną. Nie boi się eksperymentów z łączeniem materiałów: pracuje w brązie, kamieniu, aluminium; szyje, fotografuje. Interesuje go kolor, grafiki z 2d przenosi w świat 3d, i odwrotnie. Uczestniczy w wystawach zbiorowych. Jest również autorem wystaw indywidualnych. Swoje rzeźby przygotowuje we własnej odlewni artystycznej. Zajmuje się również fotografią, instalacją i streetartem. W rozmowach podkreśla, że fascynują go naturalne formy, ich wynikający z geometrii, mechaniki i napięć fizyczny porządek. W tę logiczną strukturę lubi wprowadzać uczucie/chaos. Podstawową emocją, która napędza artystę jest poczucie straty. Jak mówi, zamrażanie chwil w rzeźbie jest sposobem na oszukanie czasu, odwlekaniem tego, co nieuniknione.

SC Szyman

Z wykształcenia architek, grafik, z zamiłowania street artowiec. Tworzy sztukę ulicy od 10 lat. Artysta korzysta przede wszystkim z szablonów i naklejek oraz autorskich plakatów miejskich. Jego pierwszą solową wystawa odbyła się w tuBazie – This is Scandalist w Gdyni. W pełnych symboliki realizacjach Szymana przewijają się zaskakujące połączenia wynikające z inspiracji między innymi modernizmem, secesją i mandalami.

Simpson

W swoich pracach posługuje się szerokim spektrum symboliki kultury masowej, którego wypadkową jest przepychanka z jej językiem i symbolami popkulturowymi. Zarówno w malarstwie sztalugowym jak i ściennym stosuje technikę akrylu i szablonu. Na swym koncie ma udział w wielu wystawach.

***

 

Fot. Dawid Linkowski

Kolektyw Forum to grupa artystów związanych miłością do Gdańska i sztuki street art, która zawiązała się z inicjatywy FORUM GDAŃSK. Kolektyw debiutował latem ubiegłego roku podczas festiwalu sztuki i gry miejskiej. Stworzył cztery instalacje przestrzenne o nazwach: Gate i Rhythm i Or oraz instalację czasową – Lace.

 

Fot. Dawid Linkowski

O instalacjach:

Gate – stalowa rzeźba, która swoim kształtem nawiązuje do gdańskiej zabytkowej architektury takiej jak m.in. Brama Wyżynna, czy Złota. Autorami są Tomasz Górnicki i SC SZYMAN.

Or -obrotowa, niemal 3-metrowa rzeźba wykonana z czarnej stali autorstwa Tomasza Górnickiego i artystów o pseudonimie MONSTFUR. Nazwa nawiązuje do pytania „To be, or not to be?”, wypowiadanego przez Hamleta.

Rhythm – inspiracją do powstania instalacji były charakterystyczne podziały architektoniczne gdańskich kamienic. Wykonana całościowo ze stali rzeźba, której autorem jest SEIKON była eksponowana przed budynkiem Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Gate, Or i Rhythm stoją obecnie przy Teatrze Szekspirowskim. Po otwarciu Forum Gdańsk będzie można je podziwiać w nowych miejscach.

Lace – koronkowa, trójwymiarowa instalacja czasowa autorstwa NeSpoon powstała na pomiędzy budynkiem Hotelu Hilton a jedną z kamienic. Na zimę została zdemontowana.

Forum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i międzynarodowego koncernu Multi Development BV. Multi Development BV to jeden z największych deweloperów, właścicieli i zarządców wysokiej jakości centrów usługowo-handlowych w Europie oraz Turcji. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 roku, Multi zajmowało się ponad 190 projektami. Więcej wiadomości znajduje się na stronie: www.multi.eu – poinformowała nas Monika Ostrowska inn|tu s.c.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *