Francja nagrodziła nas w konkursie ECO MIASTO. Słupsk i Wrocław – podwójni zwycięzcy; Trójmiasto wyróżnione.

Na zdjęciu powyżej: Pierre Lévy – ambasador Francji w Polsce, wręcza dyplom Markowi Stępie – wiceprezydentowi Gdyni. Fot: Krystian Maj/FORUM

Jak duże miasta radzą sobie z zapewnieniem czystości? Wzorem może być Paryż – stolica Francji. Są też przykłady „tonięcia” w odpadach – tak zdarzyło się w Neapolu, we Włoszech. Jednymi i drugimi przypadkami warto się zainteresować, by dowiedzieć się, jak unikać kłopotów. I zdobywać nagrody…

Polskie i francuskie miasta dzielą się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Francja promuje w świecie swe doświadczenia w zapewnianiu obywatelom jak najlepszych warunków życia. Realizuje tę promocję w ramach programu ECO-MIASTO. Celem tego projektu jest propagowanie dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju oraz nagradzanie samorządów, które najlepiej realizują politykę przyjazną środowisku. Dlatego, organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce, specjalny konkurs, będący elementem projektu ECO-MIASTO. Ponadto, w ramach tego przedsięwzięcia organizowane są seminaria tematyczne (np. w Gdyni) oraz konkurs edukacyjny dla szkół.

dscn7691Na zdjęciu: Seminarium z cyklu: ECO-MIASTO w Gdyni, w Muzeum Emigracji. Przemawia Stanislas Pierret kierownik Działu Kulturalnego Ambasady Francji w Polsce, radca kulturalny i ds. współpracy. Fot. Kazimierz Netka.

Rozstrzygnięcia tegorocznej edycji konkursu dla miast i szkół w Polsce dokonano we wtorek, 08 listopada, 2016 roku, w Ambasadzie Francji, a nagrody i dyplomy wręczał laureatom Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce – wynika z informacji, które przekazała nam firma Constans PR, wraz z wypowiedzią Jego Ekscelencji, Pana Ambasadora Pierre Lévy:

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Na zdjęciu: Jego Ekscelencja, Pan Ambasador Francji w Polsce, Pierre Lévy. Fot: Krystian Maj/FORUM

– Polskie samorządy intensywnie działają na rzecz rozwoju zrównoważonego w miastach, co pokazują projekty nadsyłane przy okazji kolejnych edycji konkursu ECO-MIASTO. Wszystkie realizowane inwestycje zgłoszone do konkursu nie tylko wpływają na poprawę stanu środowiska i jakości powietrza, ale także na komfort życia mieszkańców. Ekologiczne inicjatywy były, są i dalej będą potrzebne, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych ze zmianami klimatu, dlatego cieszę się, że polskie i francuskie miasta mogą dzielić się doświadczeniami i dobrymi praktykami w ramach projektu ECO-MIASTO – mówi Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce.
Jak informuje CONSTANS PR, w tegorocznej edycji konkursu ECO-MIASTO, 29 uczestników przesłało 49 formularzy – zgłoszeń. Nagrodzono 8 miast oraz przyznano 10 wyróżnień. Miasta, biorące udział w konkursie podzielono ze względu na wielkość, na dwie kategorie: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, stąd w każdej konkursowej jest dwóch laureatów. Największymi zwycięzcami zostały Wrocław i Słupsk, zwyciężając w dwóch kategoriach w swych grupach.
Laureatami w kategorii mobilność zrównoważona zostały Wrocław i Ostrów Wielkopolski, w kategorii efektywność energetyczna budynków zwyciężyły Zabrze i Kobyłka; Wrocław oraz Słupsk nagrodzono też w kategorii: gospodarka wodna, a Lublin i Słupsk doceniono za działania podejmowane w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi.
Oto uzasadnienia:
W mobilności zrównoważonej Wrocław jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał główną nagrodę za budowę spójnej i kompleksowej polityki transportowej. Jury w szczególny sposób doceniło ujednolicenie taryfy dla poszczególnych środków transportu w ramach URBANCARD Wrocławskiej Karty Miejskiej oraz funkcjonowanie w mieście 11 stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.
Spośród miast poniżej 100 tys. mieszkańców wybrano Ostrów Wielkopolski, który zrealizował projekty w ramach ITS (Intelligent Transport Systems) i może pochwalić się dużym udziałem transportu rowerowego oraz wprowadzeniem autobusów elektrycznych, ładowanych z odnawialnych źródeł energii.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Na zdjęciu: Gala wręczenia wyróżnienia Eco Miasto w kategorii mobilność zrównoważona – w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

W tej kategorii wyróżnienia przyznano Puławom i Trójmiastu (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Puławy stworzyły aplikację „myBus online”, przygotowaną z myślą o użytkownikach transportu miejskiego oraz jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziły specjalną „strefę uspokajania ruchu” i ograniczyły prędkość na ulicach do 30 km na godzinę. W Trójmieście natomiast stworzono spójną międzymiastową politykę transportową. W szczególności zrealizowano inwestycję międzymiastowego systemu wypożyczania rowerów „Rower Trójmiejski” oraz prowadzono kampanię na rzecz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu rowerowego.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Gala wręczenia wyróżnienia Eco Miasto w kategorii mobilnośc zrównoważona – w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

– Gdynia zdobywa konsekwentnie wyróżnienia od 2014 roku – dwa lata i rok temu za mobilność zrównoważoną, i dodatkowo w 2015 roku za poprawę efektywności energetycznej oraz gospodarkę odpadami oraz nagrodę specjalną Teraz środowisko. W związku z sukcesami w konkursie w tym roku Ambasada Francji zaproponowała Gdyni organizację seminarium Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi. Spotkanie odbyło się w dniach 5 – 6 października 2016 roku w Muzeum Emigracji i zgromadziło najważniejsze firmy, zajmujące się energetyką i ciepłownictwem. Obecni byli też goście z francuskiego Brestu Nicei oraz Paryża – informuje Sebastian Drausal – rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni, przytaczając też wypowiedź wiceprezydenta Gdyni:

– To, co mnie cieszy w przypadku wyróżnienia za poprawę efektywności energetycznej budynków to fakt, że organizator konkursu docenił nasze starania jeszcze na etapie projektów – komentował na gorąco po uroczystości wiceprezydent Marek Stępa. W Gdyni faktycznie ten etap termomodernizacji rozpocznie się w roku 2017. Zatem skoro dostajemy wyróżnienie za same plany liczę, że i wykonanie także znajdzie uznanie w oczach jurorów. Natomiast w przypadku wyróżnienia za działania na rzecz zrównoważonej mobilności, przyznanego dla trzech miast, to cieszy, że nasza współpraca jest zauważana na ogólnopolskiej arenie. Jako przedstawiciel miasta, które jest liderem tego projektu, odbieram je z dużą satysfakcją.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Na zdjęciu: Gala wręczenia nagród i wyróżnień Eco Miasto w kategorii mobilność zrównoważona – w Ambasadzie Francji. Fot. Krystian Maj/FORUM

Podczas gali, która odbyła się w Ambasadzie Francji w Warszawie wyróżniono metropolię Gdańsk – Gdynia – Sopot za realizację wspólnej polityki transportowej. W imieniu Trójmiasta nagrodę odebrał Marek Stępa – wiceprezydent Gdyni ds. Rozwoju. Dodatkowe wyróżnienie otrzymał Sopot, którego działania doceniono zarówno we wspólnych przedsięwzięciach podejmowanych z Gdańskim i Gdynią, jak i niezależnie – za politykę rowerową i skuteczne działania informacyjne skierowane do mieszkańców. Nagrodę w imieniu Sopotu odebrał sopocki oficer rowerowy – Krzysztof Jałoszyński – informuje Justyna Mazur-Dziadkiewicz – inspektor w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu miasta Sopotu, przytaczając też wypowiedź wiceprezydenta tego miasta:

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Na zdjęciu: Gala wręczenia wyróżnień Eco Miasto w kategorii mobilność zrównoważona – w Ambasadzie Francji. Fot. Krystian Maj/FORUM

– Sopot od wielu lat stawia na zrównoważoną politykę transportowa, której ważnym elementem jest polityka rowerowa. Mamy największy w skali kraju procent dróg rowerowych w stosunku do całej długości sieci drogowej – to udział na poziomie 32%, a długość wszystkich wydzielonych dróg rowerowych to ponad 20 km – mówi wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. – Konsekwentnie rozbudowujemy sieci ścieżek rowerowych, a w ciągu najbliższych lat planujemy kolejne inwestycje, m.in. trasę R-10, będącą częścią europejskiego korytarza rowerowego, a także rowerowe połączenie Brodwina z centrum miasta poprzez przebudowę ulicy Wejherowskiej. Przygotowujemy także projekt modernizacji ponad 10 km leśnych tras rekreacyjnych. Sopot jako pierwszy na Pomorzu wprowadził Rower Trójmiejski, co stało się inspiracją dla całej metropolii – dodaje wiceprezydent Marcin Skwierawski.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Na zdjęciu: Gala wręczenia nagród i wyróżnień Eco Miasto w kategorii: efektywność energetyczna budynków –  w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

W kategorii efektywność energetyczna laureatami zostały Zabrze (powyżej 100 tys. mieszkańców) i Kobyłka (poniżej 100 tys. mieszkańców). Zabrze prowadziło kompleksowe i konsekwentne działania na rzecz efektywności energetycznej oraz działania edukacyjne skierowane do mieszkańców. Z kolei Kobyłka efektywnie wykorzystała partnerstwo publiczno-prywatne jako skuteczną formę finansowania inwestycji w efektywność energetyczną budynków.
Wyróżnienie wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. otrzymała Gdynia, którą doceniono za kompleksowe działania w zakresie modernizacji budynków, w tym budynków komunalnych oraz za działania edukacyjne z zakresu efektywności energetycznej. Dodatkowo miasto wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych. Niepołomice oraz Ostrów Wielkopolski otrzymały wyróżnienia jako miasta z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. Niepołomice doceniono za wsparcie na dużą skalę rozwoju odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych oraz za międzynarodową i międzygminną współpracę na rzecz efektywności energetycznej, natomiast Ostrów Wielkopolski uhonorowano za zrealizowany projekt wybudowania przedszkola w technologii energooszczędnej (przedszkole zostało oddane do użytku we wrześniu 2016 r.).

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Na zdjęciu: Gala wręczenia nagród i wyróżnień Eco Miasto w kategorii: gospodarka wodna –  w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

W gospodarce wodnej Wrocław (powyżej 100 tys. mieszkańców) zwyciężył przede wszystkim ze względu na wsparcie finansowe rozwoju gospodarki wodno – ściekowej, w tym w szczególności za budowę przyłączy kanalizacyjnych dla mieszkańców, czego efektem jest wzrost liczby osób korzystających ze zbiorczych systemów odprowadzania ścieków. Jury doceniło także uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej „HYDROPOLIS” oraz przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej wśród mieszkańców – na temat gospodarki wodnej.
W kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców laureatem został Słupsk, który jury nagrodziło za kompleksową realizację zadań w zakresie gospodarki wodno – ściekowej i planowanie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa wody oraz kontroli wywozu nieczystości ze zbiorników bezodpływowych.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Kraków i Hajnówka. Kraków jako miasto powyżej 100 tys. Mieszkańców – za zrealizowanie projektu „Energetycznie Pasywnej Oczyszczalni Ścieków”, natomiast Hajnówka – za udział w projekcie „Rozbudowy transgranicznego systemu oczyszczania ścieków w zlewni rzeki Bug (Zachodni)”.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Gala wręczenia nagród i wyróżnień Eco Miasto w kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi – uroczystość w Ambasadzie Francji. Fot. Krystian Maj/FORUM

W kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi nagrodę główną dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał Lublin – za planowany projekt wykorzystania ciepła sieciowego do produkcji chłodu. Z kolei laureatem wśród miast do 100 tys. mieszkańców został Słupsk, doceniony za spójność działań w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi, w szczególności za projekt informacyjny „Zielony punkt”. W „Zielonym Punkcie” można dowiedzieć się m.in.: jak oszczędzać energię, w jaki sposób pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych, otrzymać dofinansowanie na wymianę ogrzewania na ekologiczne czy obniżyć rachunki za ciepło nawet o kilkadziesiąt procent. Jury zwróciło także uwagę na pilotażowo wdrożony w Szkole Podstawowej nr 8 system upubliczniania w czasie rzeczywistym informacji o zużyciu energii przez budynek.
Wyróżnienie przyznano jednemu miastu powyżej 100 tys. Mieszkańców: Toruniowi, który został doceniony za kompleksowe działania w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Na zdjęciu: Gala wręczenia nagród i wyróżnień Eco Miasto w kategorii: gospodarka wodna – laury dla Słupska –  w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Nagrody
Wrocław i Ostrów Wielkopolski, zwycięzcy w kategorii mobilność zrównoważona, otrzymają samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca, natomiast w kategorii efektywność energetyczna budynków firma Saint-Gobain przekaże miastom Zabrze i Kobyłka produkty WEBER – preparat gruntujący, klej do izolacji termicznej i tynk hydrofilowy oraz siatkę podtynkową ADFORS, a także lekką wełnę szklaną ISOVER. Z kolei Wrocław i Słupsk, zwycięzcy kategorii gospodarka wodna, otrzymają od firmy Saur Polska vouchery na usługę 5 dni roboczych consultingu z zakresu działalności spółek Saur, dopasowaną do indywidualnych potrzeb, określonych na spotkaniu pokonkursowym. Grupa EDF natomiast nagrodzi Lublin i Słupsk – laureatów kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi – fundując wizytę jednoosobowej reprezentacji każdego z miast w Centrum Szkoleniowym CAMPUS Nord Grupy DK Energy oraz w Centrum Zarządzania Efektywnością Energetyczną (DESC – DK Energy Savings Center) w Lille dla regionu północnej Francji.

Obejrzyj film:

https://youtu.be/Wmqy-C6Av3I

Swoją nagrodę przyznał także Partner Medialny Konkursu – Teraz Środowisko – który wyróżnił Wrocław za szczególną dbałość o interesy pieszych i rowerzystów oraz za plany uruchomienia wypożyczalni samochodów elektrycznych. Ponadto Wrocław został doceniony za wzmożone starania w celu ograniczenia strat wody i za doprowadzenie do sytuacji, w której 100 proc. mieszkańców miasta korzysta z dostępnych systemów oczyszczania ścieków. Za te działania Wrocław otrzyma w prezencie reportaż promocyjny na portalu Teraz Środowisko.
Konkurs edukacyjny dla szkół

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Fot: Krystian Maj/FORUM

W ramach projektu ECO-MIASTO 2016 odbył się także konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych „Zakręceni w przestrzeni”, organizowany przez Fundację WSPÓLNIE LafargeHolcim. Zadaniem konkursowym było zaproponowanie zmian w najbliższej przestrzeni publicznej – w szkole, świetlicy, domu kultury. Celem konkursu było m.in. nauczenie uczniów projektowego realizowania zadań oraz współpracy przy realizacji pomysłów, a także wzbudzenie refleksji nad własnym otoczeniem i przestrzenią edukacyjną, w której spędzają czas.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

Fot: Krystian Maj/FORUM

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych główną nagrodę w wysokości 20 tys. złotych na realizację projektu otrzymał zespół uczniów, który zaproponował aranżację przestrzeni wokół terenu rekreacyjno-sportowego przy Zespole Placówek Oświatowych w  Morawicy. Każdy z pozostałych czterech zespołów, który przedstawił jeden z najlepszych zdaniem komisji konkursowej pomysł, otrzymał nagrodę o wartości do 5 tys. złotych. Wyróżnione projekty to „Strefa Aktywności” i „Świetlica z antresolą” autorstwa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Małogoszczu, „Nasz Łasuch” Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Jagiellończyka w Człuchowie oraz „Kącik relaksacyjny dla uczniów” Zespołu Szkół Niepublicznych w Piechcinie. Dodatkowo wyróżnienie specjalne otrzymali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie za projekt „Mural” i kreatywne podejście w wyborze przestrzeni oraz połączenie historii z nowoczesną identyfikacją szkoły.
W kategorii szkół podstawowych, uczniowie przesłali prace rysunkowe przedstawiające pomysły na zmiany w najbliższej przestrzeni publicznej. Wybrane przez jury rysunki zostaną wydane w postaci kalendarza Fundacji WSPÓLNIE LafargeHolcim 2017.
eco-miastoMiasta biorące udział w konkursie ECO-MIASTO 2016: Bielsko-Biała, Braniewo, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Hajnówka, Kalety, Kobyłka, Kościerzyna, Kraków, Kraśnik, Legnica, Lublin, Maków Mazowiecki, Niepołomice, Nowy Dwór Mazowiecki, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Poznań, Puławy, Rzeszów, Słupsk, Sopot, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Wrocław, Zabrze, Żory.
Elementem programu ECO-MIASTO są też seminaria tematyczne. Uczestniczyli w nich przedstawiciele polskich i francuskich samorządów, dla których była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk. W ramach czwartej edycji projektu ECO-MIASTO 2016 zorganizowano 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 4 października 2016 r. w Zabrzu (gospodarka wodna), 5-6 października 2016 r. w Gdyni (zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi), 11 października w Łodzi (efektywność energetyczna budynków) oraz 26 października 2016 r. w Warszawie (mobilność zrównoważona) – informuje CONSTANS PR.
dscn7814Na zdjęciu: Seminarium z cyklu: ECO-MIASTO w Gdyni, w Muzeum Emigracji. Fot. Kazimierz Netka.

Podczas seminarium w Gdyni prelegenci przedstawili projekty i inicjatywy realizowane w polskich miastach na rzecz zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi. Wypowiadali się reprezentanci m.in. Gdyni, Krakowa, Olsztyna i Ostrowa Wielkopolskiego. Uczestnicy wysłuchali też wykładów (m.in. o efektywnej waloryzacji odpadów komunalnych, będącej głównym źródłem ciepła dla aglomeracji paryskiej) przedstawicieli francuskich aglomeracji: Brestu, Tuluzy i Paryża, w których z sukcesem realizowana jest polityka zrównoważonego rozwoju.
Organizatorem projektu jest Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, Grupą EDF (reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU), a także Fundacją LafargeHolcim oraz Krajową Agencją Poszanowania Energii w Warszawie.
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *