Gala Pracodawców Pomorza 2022. Dr Zbigniew Canowiecki nagrodzony przez Konfederację Lewiatan. Wręczono statuetki: Pomorski Pracodawca Roku 2021, Diamentowe Oxery, Primum Cooperatio, Dialogus Supra Omnia, Nagrodę Specjalną Zarządu Konfederacji Lewiatan. Oddano hołd walczącej Ukrainie

Fot. Kazimierz Netka.

Wszyscy pracodawcy zasługują na wyróżnienia. Oni są podstawą bogactwa Polski, w tym Pomorza

Wieczór, 3 czerwca 2022 roku to było wielkie święto pomorskiego biznesu. Celebrowano je w Europejskim Centrum Solidarności, z udziałem naukowców, artystów, parlamentarzystów, dyplomatów, samorządowców, reprezentantów organizacji społecznych. Audytorium ECS było wypełnione po brzegi. Tak tłumnie reprezentanci środowiska gospodarczego uczestniczyli w Gali Pracodawców Pomorza 2022. Gala przebiegała pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka oraz pod honorowym patronatem Wojewody Pomorskiego – Dariusza Drelicha.

Nie zabrakło wzniosłych przeżyć, niestety również, smutnych widoków z wojny na Ukrainie.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie zabrakło wielu przyjemnych niespodzianek. Warto było uczestniczyć w tej uroczystości.

Okoliczności, w jakich celebrowano to święto pomorskich przedsiębiorców, odzwierciedliła treść wystąpienia dr. Zbigniewa Canowieckiego – prezydenta Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza. Inaugurując Galę, dr Zbigniew Canowiecki, wcale nie spodziewał się jaki znaczenie, osobiście dla Niego, będzie miała końcowa część tego wydarzenia.

Fot. Kazimierz Netka.

– Gala Pracodawców Pomorza jest zawsze wyjątkowym świętem naszego środowiska gospodarczego, podczas którego wręczamy nagrody i statuetki najlepszym spośród nas – powiedział, inaugurując spotkanie, dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza. Od dwóch lat charakter naszej gali nieco uległ zmianie. W 2021 roku naszą galę i wspaniały koncert zadedykowaliśmy wszystkim pracownikom ochrony zdrowia z podziękowaniem za ich poświęcenie w walce z pandemią koronawirusa. My jako przedsiębiorcy staraliśmy się wspierać finansowo i rzeczowo służbę zdrowia. Ale od pierwszych dni pandemii obserwowaliśmy jak pracownicy służby zdrowia stanęli do walki z koronawirusem, ratując nasze życie i zdrowie.

Fot. Kazimierz Netka.

Tegoroczna gala odbywa się w sytuacji wyjątkowej: w cieniu wojny w Ukrainie. Jest to wyjątkowy czas: wojny, która jest szokiem dla całego demokratycznego świata. My Europejczycy wyobrażaliśmy sobie, że stworzyliśmy taki system organizacji międzynarodowych, który jest w stanie rozwiązywać wszystkie konflikty w drodze negocjacji, jednocześnie zwiększając współpracę międzynarodową, umacniając zasady demokracji i zwiększając dobrobyt narodów i wszystkich obywateli Europy.

Dzisiaj przedsiębiorcy zmagają się z wieloma problemami i trudnościami i nie wiedzą czy te najgorsze lata mają już za sobą, czy to najgorsze jeszcze przed nimi. Pomimo tych trudności polscy przedsiębiorcy radzą sobie stosunkowo dobrze, uzyskując niezłe wyniki ekonomiczno – finansowe. Niemniej, ten czas dla nich jest wyjątkowo trudny, dlatego też dzisiaj chcielibyśmy przedstawić kilku z nich, którzy radzą sobie na tym niespokojnym rynku pracy i działalności gospodarczej.

Fot. Kazimierz Netka.

Gratulując wszystkim laureatom chciałbym wyrazić przekonanie, że dzisiaj, w trakcie tej uroczystości, padnie wiele ważnych słów, które prawdopodobnie zmuszą nas do zastanowienia, refleksji i zadumy.

Szanowni państwo, tegoroczną Galę Pracodawców Pomorza uważam za otwartą – powiedział dr Zbigniew Canowiecki.

Fot. Kazimierz Netka.

O tym, co dzieje się tuż za południowowschodnią granicą Polski, przypomniała podczas swego koncertu otwierającego Galę, Gwiazda Wieczoru, światowej sławy sopranistka Aleksandra Olczyk w utworze pt. „O wolność walcz Ukraino”. Solistka wykonała ten utwór z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcja prof. Wojciecha Rajskiego.

Jedną z głównych nagród, przyznawanych przez Pracodawców Pomorza, jest Statuetka Diamentowy Oxer. Nazwa pochodzi od niezwykle trudnej do pokonania przeszkody w zawodach hippicznych: oxer.

Fot. Kazimierz Netka.

Kapituła nagrody uhonorowała Diamentowym Oxerem Jerzego Owsiaka – prezesa i założyciela Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – za trudne działania charytatywne i społeczne, za wizję i konsekwencję w realizacji celów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i realizację jej szczytnych celów w zakresie ochrony zdrowia życia i profilaktyki zdrowotnej.

Fot. Kazimierz Netka.

Laudację wygłosiła i nagrodę wręczyła Prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Statuetkę w imieniu Laureata odebrał prof. Bohdan Maruszewski. Uhonorowany, Jerzy Owsiak, przemówił z ekranu do uczestników Gali.

Fot. Kazimierz Netka.

Nagrodzonemu Jerzemu Owsiakowi zadedykowano wyjątkowy utwór, który towarzyszy przedsiębiorcom od wielu lat: Piosenkę z repertuaru Franka Sinatry „My way”, czyli Moja droga. Zaśpiewał tę piosenkę, z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, znakomity baryton, występujący na scenach operowych Polski i świata: Leszek Skrla.

Fot. Kazimierz Netka.

Niezwykle interesujące było wystąpienie naukowca, prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego – Gościa Specjalnego Gali. Pan profesor Cezary Obracht-Prondzyński poproszony został o podjęcie próby odpowiedzi na pytanie m.in.: zdystansowany obserwator czy zaangażowany uczestnik? Dylematy związane z odpowiedzialnością przedsiębiorców za bieg spraw publicznych.

Okazją do przemyśleń po wykładzie było wysłuchanie utworu Johanna Straussa: Walc cesarski.

Fot. Kazimierz Netka.

Następna część Gali poświęcona była uhonorowaniu najbardziej zasłużonych biznesmenów. Najpierw wręczono statuetki Pomorski Pracodawca Roku 2021. Nagrodzone zostały firmy, które oprócz osiągania znakomitych wyników ekonomiczno – finansowych, kierując się zasadami etyki zawodowej i społecznej odpowiedzialności, tworzą właściwe warunki pracy i rozwoju zatrudnionych. W każdej z czterech kategorii przyznano Nagrodę Główną: Pomorski Pracodawca Roku 2021. Statuetki wręczali m.in.: przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz oraz prezydent Pracodawców Pomorza – Zbigniew Canowiecki.

W kategorii zatrudniających powyżej 250 pracowników uhonorowano przedsiębiorstwo Marcopol Sp.z o.o. Prezes zarządu: Jerzy Brzeziński, rok założenia 1985, siedziba: Chwaszczyno:

Fot. Kazimierz Netka.

Wśród zatrudniających od 50 do 250 pracowników, laureatem został Masters Sp. z o.o. Prezes zarządu: Ryszard Marcinkowski, rok założenia 1996, siedziba: Straszyn:

Fot. Kazimierz Netka.

W kategorii zatrudniających od 10 do 50 osób nagrodę zdobyła spółka ChronoSpace Sp. z o.o. Prezes zarządu: Rafał Pelc, rok założenia 2019, siedziba: Sopot:

Fot. Kazimierz Netka.

Spośród mikroprzedsiębiorstw, czyli zatrudniających do 9 pracowników, laureatem jest Plona Consulting Sp. z o.o. Prezes zarządu: Wojciech Plona, rok założenia 2018, siedziba: Gdańsk:

Fot. Kazimierz Netka.

Gratulacje wszystkim nagrodzonym ich menedżerom, pracownikom, złożyła Henryka Bochniarz – przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Patrząc na zdjęcia z Ukrainy, chcę przede wszystkim życzyć Laureatom, żeby żyli w pokoju i spokoju; żeby mieli czas na przyjaźń, miłość i radość z tego, co – jak widać – jest niesamowicie lotne – powiedziała pani przewodnicząca.

Nagrody Specjalne Pomorski Pracodawca Roku 2021 zdobyli:

Port Service Sp. z oo. Prezes zarządu: Sören Blum, rok założenia: 1991, siedziba: Gdańsk:

Fot. Kazimierz Netka.

Przedsiębiorstwo Turystyczno-Usługowo-Produkcyjne „Koszałka”. Właściciel: Ireneusz Koszałka. Rok założenia: 1991, siedziba: Szymbark:

Fot. Kazimierz Netka.

Nagrody wręczali m.in.: Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza.

– Wspaniali uczestnicy dzisiejszej gali, dostojni goście, szanowni państwo, gratuluję wszystkim wyróżnionym podczas dzisiejszego wydarzenia – powiedział wicemarszałek Leszek Bonna. – Pomorze potrzebuje przedsiębiorców, takich jak wy, takich którzy tworzą trwały i zrównoważony rozwój naszego regionu. Dzięki waszej pracy, profesjonalizmowi, zaangażowaniu jesteście liderami biznesu na Pomorzu, a zatem wasza satysfakcja, a nasza chluba. Bardzo wam za to dziękuję.

Fot. Kazimierz Netka.

Szanowni państwo, to zaszczyt wręczać nagrody w kategorii: Wyróżnienia specjalne. Dlatego jeszcze raz gratuluję panu Pawłowi Królowi, panu Ireneuszowi Koszałce, ale chciałem też powiedzieć, ze według mnie, nagroda specjalna należy się też wszystkim członkom organizacji Pracodawcy Pomorza. Wszyscy tworzycie potęgę naszego regionu. Daliście się też poznać z jak najlepszej strony podczas nawałnicy w 2017 roku. Potraficie znaleźć się w czasach kryzysowych, pomagacie sobie wzajemnie podczas pandemii covid 19. Obecnie angażujecie się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Potraficie dzielić się dobrem. Doskonale rozumiecie społeczną odpowiedzialność biznesu. Dlatego uważam, że wam wszystkim, nagroda specjalna po prostu się należy! Gratuluję wam wszystkim, wszystkich serdecznie pozdrawiam, dziękuję za uwagę- powiedział marszałek Leszek Bonna.

Fot. Kazimierz Netka.

Laureaci w nagrodę, a przy okazji wszyscy inni uczestnicy Gali, usłyszeli arię Zuzanny z opery „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wystąpili: Aleksandra Olczyk i Polska Orkiestra Kameralna Sopot pod r dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Wręczone nie tylko statuetki i wyróżnienia w Konkursie „Pomorski Pracodawca Roku 2021” ale też nagrody specjalne. Statuetkę Nade Wszystko Współpraca, czyli „Primum Cooperatio” im. Prof. Bolesława Mazurkiewicza”, przyznawana jest naukowcowi, który swoim działaniem udowodnił, że możliwa jest efektywna współpraca obu środowisk przynosząca wymierne korzyści gospodarce i nauce. Nagrodą tą wyróżniane są osoby reprezentujące dowolne dziedziny nauki, za wybitne osiągnięcia połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń dorobku naukowego w gospodarce – poinformowali Pracodawcy Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka.

Laureatką „Primum Cooperatio” im. Prof. Bolesława Mazurkiewicza” ‘2021 została prof. Adriana Zaleska-Medynska, kierownik Katedry Technologii Środowiska oraz Zespołu Fotokatalizy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego – za rozwój kooperacji uczelni z biznesem; dyrektor Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Uhonorowania Laureatki dokonali m.in.: Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza; Wojciech Rosa – członek zarządu spółki Polpharma S.A. – partnerki nagrody Primum Cooperatio; prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego; prof. Janusz Nieznański -prorektor Politechniki Gdańskiej; prof. Michał Markuszewski – prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nagrodę „Dialogus Supra Omnia” otrzymał Adam Abramowicz – rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, za aktywny dialog z władzami państwowymi i samorządowymi, w trosce o poszkodowanych przedsiębiorców podczas pandemii koronawirusa.

Fot. Kazimierz Netka.

Laudację wygłosił i statuetkę wręczył Laureatowi Tomasz Limon – prezes zarządu, dyrektor zarządzający stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza.

Niespodziewanie, po wręczeniu Laureatom wszystkich przewidzianych w programie Gali statuetek, o głos poprosiła dr Henryka Bochniarz – prezydent Konfederacji Lewiatan. Pani prezydent poinformowała o Nagrodzie Specjalnej Zarządu Konfederacji Lewiatan, przyznawanej osobom wybitnie zasłużonym na polu kultury, polityki, nauki, życia publicznego i gospodarki. Przez jakiś czas wystąpienia pani dr Henryki Bochniarz, nie było wiadomo, komu ta nagroda została przyznana. Potem z laudacji, zaczęła wyłaniać się konkretna postać: dr Zbigniew Z Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza!

Fot. Kazimierz Netka.

– Jestem szalenie wzruszony, naprawdę nie wiedziałem i dziękuje – powiedział Laureat, Zbigniew Canowiecki. Tak, jak lubię mówić, tak dzisiaj chciałbym już skończyć…

Fot. Kazimierz Netka.

Prawo sfinalizowania Gali Pracodawców Pomorza w 2022 roku przysługiwało jednak nie tylko prezydentowi Pracodawcom, ale też wybitnym Artystom. Sopranistka Aleksandra Olczyk oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, wykonali Marsz Radetzky’ego Johanna Straussa, zadedykowany pracodawcom.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *