Gala Pracodawców Pomorza 2023: zaproszono Rzecznika Praw Obywatelskich, by wygłosił przesłanie i powiedział jaką przedsiębiorcy mają powinność wobec społeczeństwa. Zostanie przypomniany Kodeks Odpowiedzialności Obywatelskiej

Fot. Kazimierz Netka.

Święto biznesu z Pomorza i Żuław; uroczystość przedsiębiorców z obszaru od Ustki po Elbląg i Kwidzyn; od Bałtyku po Bory Tucholskie

Około 1000 firm zatrudnia prawie 150 000 osób. Wychodzi, że na jeden podmiot przypada 150 miejsc pracy. Tacy potężni są Pracodawcy Pomorza. W najbliższy piątek, czyli jutro, 2 czerwca 2023 roku, stowarzyszenie to będzie miało swe święto: Galę Pracodawców Pomorza. O szczegółach poinformowali Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza oraz Maciej Michniewski – specjalista ds. komunikacji „Pracodawców Pomorza” – podczas konferencji prasowej, w siedzibie tego stowarzyszenia, w Gdańsku Wrzeszczu przy Alei Zwycięstwa.

Pracodawcy Pomorza mają swój Kodeks Odpowiedzialności Obywatelskiej. Uchwalili ten zbiór reguł jako pierwsza organizacja pracodawców w Polsce. Dokument ów istnieje od jesieni ubiegłego roku. I o nim będzie mowa podczas tegorocznej Gali Pracodawców Pomorza – organizacji apolitycznej, ale z taką misją, by nie być biernymi w odniesieniu do tego, co się wokół dzieje – o czym usłyszymy podczas tegorocznej Gali. Dlatego, pomorscy twórcy miejsc pracy zaprosili na swe święto Rzecznika Praw Obywatelskich, pana profesora Marcina Wiącka, by wygłosił przesłanie o obywatelskości – przesłanie do polskich przedsiębiorców.

Zaprosiliśmy Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą, żeby wygłosił takie przesłanie, i żeby powiedział trochę jaką my jako przedsiębiorcy mamy powinność w stosunku do społeczeństwa, do naszego kraju, jeżeli chodzi o obywatelskość – poinformował podczas konferencji Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest niezwykle istotne. A najgorsze, co może być, to być obojętnym. My nie jesteśmy i aktywizujemy się na różnym polu. Staramy się zachęcać przedsiębiorców do tej aktywności. Stąd też nie ukrywam, że rośniemy cały czas w siłę. Przypomnę, że organizacja nasza jest największym regionalnym związkiem pracodawców w Polsce, skupiającym blisko 1000 przedsiębiorców, zatrudniających łącznie prawie 150 000 ludzi. To jest naprawdę ogromna organizacja. Jedna z tych firm tworzy około 20 000 miejsc pracy.

Naszymi członkami są też instytucje, uczelnie: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska – to są ogromne miejsca pracy. Instytucje współpracujące z nami to urzędy, samorządy – to nie są przedsiębiorcy sensu stricte, a Uniwersytet, Politechnika czyli uczelnie, prowadzą też działalność gospodarczą. Naukowcy komercjalizują swą wiedzę więc ta współpraca jest. Są spółki celowe uczelniane, z którymi współpracujemy, ale to dzięki pracodawcom, izbom gospodarczym, różnym instytucjom, które skupiają biznes, jest to możliwe, bo oni przez nas docierają do przedsiębiorców.

Mówiąc o tych różnych projektach, nie ukrywam, że to przez cały czas nie jest tak, jak powinno być. Nie jest tak rozwinięte, żebyśmy byli z tego zadowoleni, ale coraz lepiej idzie uczelniom. Tam są różne obstrukcje, biurokracja, zamierzchły system uczelniany, który obliguje uczelnie do działań związanych z dokumentacją, biurokracją, z różnymi zależnościami. To frustruje przedsiębiorców na wielu płaszczyznach, ale my staramy się to łamać i też współpracować, edukować przedsiębiorców – powiedział prezes Tomasz Limon.

Wracając do obywatelskości, do naszej powinności jako organizacji, zaprosiliśmy pana profesora Marcina Wiącka, który będzie miał wykład na Gali. Wykład Marcina Wiącka będzie poprzedzony rozmową z Gościem Specjalnym. Naszą tradycją jest zapraszać osoby ciekawe, ze świata kultury, nauki, teatru, sportu, które osiągnęły mistrzostwo w swojej dziedzinie. W tym roku zaprosiliśmy aktorkę od wielu lat związaną z Pomorzem, panią Dorotę Kolak; aktorkę od 92 roku Teatru Wybrzeże, która odnosi sukcesy występując w coraz większych produkcjach różnych reżyserów. Na samym początku będzie wywiad z panią Dorotą Kolak. Tak, jak w zwyczaju to mieliśmy, bo przypomnę, że gościliśmy swego czasu Andrzeja Seweryna, Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Krystynę Jandę. Tym razem padło na naszą aktorkę pomorską, Dorotę Kolak.

Po rozmowie, po otwarciu Gali przez pana doktora Zbigniewa Canowieckiego – prezydenta Pracodawców Pomorza, po wykładzie profesora Marcina Wiącka – część oficjalna i nagrody.

Część oficjalna dzieli się na kilka segmentów: wręczanie nagród Pomorski Pracodawca Roku – najważniejsze nagrody naszej organizacji. Otrzymają je 4 firmy w 4 kategoriach.

Kapituła w tym roku postanowiła wręczyć również wyróżnienia, za różne aktywności firm. To znamienite, fajne firmy z naszego regionu. Przyznanie wyróżnień zależy od Kapituły. Ona podejmuje decyzję na swoim posiedzeniu, czy wręczyć wyróżnienia czy nie. W tym roku tak, ponieważ było bardzo dużo zgłoszeń w konkursie Pomorski Pracodawca Roku i Kapituła stwierdziła, że są bardzo znamienite firmy, więc podjęła decyzję o wyróżnieniach.

Nagrody dostają nie tylko firmy będące członkami Pracodawców Pomorza.

Nie jest tak, że ktoś, kto jest członkiem tego stowarzyszenia, ma jakieś „chody”. Konkurs jest dla wszystkich firm. Warunkiem jest miejsce działalności firmy – województwo pomorskie i powiat elbląski. Zgłosiło się do konkursu kilka firm, które nie są naszymi członkami, a które też otrzymają wyróżnienie.

Źródło: Pracodawcy Pomorza.

Konkurs jest otwarty. Najważniejsze – są różne konkursy, różne nagrody, Konkurs Pracodawców Pomorza jest bezpłatny. Płacenie za nagrody jest zaprzeczeniem tego, co robią Pracodawcy Pomorza.

– Nasze nagrody są przyznawane przedsiębiorcom, firmom za ich działalność, za ich dorobek, za to jak traktują pracowników, za to jak się rozwijają i nikt sobie tego nie kupuje – zapewnił prezes Tomasz Limon.

Wracając do nagród specjalnych, Po raz kolejny wręczymy nagrodę Pracodawca Roku Obszaru Metropolitalnego, ustanowioną przez Gdański Urząd Pracy i Pracodawców Pomorza.

Złoty Oxer – ważna nasza nagroda gospodarcza, wręczana osobom, które stworzyły pomorską markę, zbudowały od podstaw firmę, która jest naszą chlubą, którą możemy się pochwalić nie tylko w kraju, ale i w skali międzynarodowej.

Primum Cooperatio – naszą misją, naszej organizacji jest też promocja dobrych przykładów naukowców, którzy rzeczywiście współpracują z biznesem, wdrażają swoje patenty, swoje pomysły w gospodarkę. Co roku wręczamy taką statuetkę naukowcowi. Jest to nagroda imienia profesora Bolesława Mazurkiewicza Primum Cooperatio – Nade Wszystko Współpraca. Pierwszym laureatem tej nagrody był właśnie prof. Bolesław Mazurkiewicz.

Porta in Posterum – to nowa nagroda. Środowisko przedsiębiorców „Pracodawcy Pomorza” uznało, że warto nagradzać firmy, działające na rzecz rozwoju gospodarczego Pomorza i wspierają nas w różnych aktywnościach, pod względem różnych projektów, terenów inwestycyjnych, dotacji. Takich różnych instytucji, firm jest sporo.

Negotium Pro Cultura – Biznes dla Kultury. To jest nagroda wręczana od kilku lat mecenasom kultury, którzy wspierają kulturę, troszczą się o nią społecznie. Kultura jest bliska naszej organizacji, mnie osobiście również – powiedział prezes Tomasz Limon.

Jest grono przedsiębiorców w naszej organizacji, rzeczywiście się angażujących właśnie na rzecz kultury. Kultura jest niestety, niedofinansowana. Gdy są jakieś cięcia marketingowe, wspierające, to tnie się właśnie wydatki na kulturę. Stąd wiele lat temu podjęliśmy decyzję by przyznawać taką nagrodę: Negotium Pro Cultura, czyli Biznes dla Kultury, żeby pokazywać te dobre wzorce dla innych, żeby biznes nie bał się wspierania kultury; pomagał.

Większość statuetek jest autorstwa rzeźbiarza Michela Lenglarda. On wymyślił Złotego Oxera; jest pewna powtarzalność tych nagród. Musi być ten sam wzorzec; on to sam robi, rzeźbi, tworzy. Statuetki są z metalu, z podstawą marmurową.

Na naszej Gali będzie też wystawa obrazów Michela Lenglarda. To jest wszechstronny artysta, który założył fundację, wspierającą artystów na Pomorzu; wspiera kulturę pomorską. Każdy z przedsiębiorców będzie mógł zakupić obraz. Zysk z tego będzie przeznaczony na cele społeczne związane z kulturą.

Na tym część oficjalna Gali się zakończy. Potem koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Tradycyjnie oczywiście będzie wykonany utwór „My Way” Franka Sinatry, a potem muzyka elektroniczna z didżejem oraz inne utworzy taneczne.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *