Gala Pracodawców Pomorza „Przedsiębiorcy Medykom” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy takich lekarzy i taką służbę zdrowia – mówi dr Zbigniew Canowiecki – prezydent stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza

Fot. Kazimierz Netka.

Medycy i biznesmeni uratowali życie tysiącom Pomorzan.

Mimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, pomorskie środowisko biznesowe pomagało lecznictwu materialnie. Teraz przyznało nagrody, wręczając je w obecności m.in. byłych prezydentów RP. Jubileusz XXX-lecia Pracodawców Pomorza przekształcono w Galę „Przedsiębiorcy Medykom”, z występami światowej klasy artystów.

Fot. Anna Bobrowska/Kosycarz Foto Press.

Wspaniałe słońce, piękna pogoda. Kto wziął urlop we wrześniu, ten się cieszy; odpoczywa w błogostanie. To, że teraz czujemy się bezpiecznie, zawdzięczamy naszemu lecznictwu – wszystkim pracownikom ochrony zdrowia. Nie zawsze doceniamy ich wysiłki. Unikatowym wydarzeniem jest w tym zakresie Gala „Przedsiębiorcy Medykom”, zorganizowana 8 września 2021 roku, przez stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Tam również około 300 uczestnikom uroczystości pozwolono zapomnieć o zagrożeniu, jakie istniało jeszcze trzy miesiące temu, gdy nie byliśmy pewni swego zdrowia, a nawet życia. Ocaleliśmy, choć wielu umarło.

Fot. Anna Bobrowska/Kosycarz Foto Press.

Nasze życie i zdrowie zawdzięczamy medykom, którym jeszcze do niedawna chyba nikt wyraźnie i szczerze, serdecznie, nie podziękował. Gala „Przedsiębiorcy Medykom” jest unikatowym takim podziękowaniem; wydarzeniem wyjątkowym w skali kraju, a kto wie czy nie w całej Unii Europejskiej – jest złożeniem hołdu tym, którzy najbardziej poświęcali się w walce z globalną zarazą XXI wieku, jaką jest pandemia koronawirusa.

Dzisiaj już nie każdy pamięta, jak było tragicznie. Warto więc wrócić wspomnieniami do schyłku zimy 2020 roku. Niech to będzie ostrzeżenie, co może nas czekać, jeśli nie będziemy przestrzegali zaleceń Medyków i… Pracodawców Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka.

20 marca ogłoszono na terenie Polski stan pandemii – przypomniał, prowadzący Galę, Tomasz Podsiadły. Opustoszały ulice, wprowadzono ograniczenia.

Zaczęto tworzyć oddzielne działy szpitali. Zapadła decyzja o tworzeniu szpitali tymczasowych. Niektórzy pacjenci chorowali bardzo ciężko. Leczenie wymagało nie tylko wiedzy, ale też szczególnego hartu ducha ze względu na dziejące się dramaty. Medycy w walce z covidem dokonywali często heroicznych czynów, mierząc się z brakami kadrowymi, zmęczeniem wyczerpaniem psychicznym i fizycznym. Wreszcie pojawiły się informacje na temat wyprodukowania szczepionki. Nastąpił przełom w walce z tą chorobą; rozpoczęło się szczepienie niosące nadzieję w walce z nową chorobą.

Oto, co przypomnieli bohaterowie medycyny na filmie, wyświetlanym podczas Gali „Przedsiębiorcy Medykom” w Gdańsku:

Godzina 15.03; pierwsza karetka wjeżdża na sygnale na teren szpitala tymczasowego. Widzimy szpaler kartek z różnych stron województwa; przyjmujemy pacjentów w liczbach ponadstandardowych. W punkcie przyjęć dwoją się i troją, przez kilkanaście godzin nie są w stanie wyjść ze strefy zakazanej szpitala, z kombinezonu, odpocząć chociaż chwilę ponieważ ciągle przywożą nowych pacjentów.

– To był okres ogromnego zmęczenia, okres ogromnego wysiłku, presji, ciężarów, tragedii pacjenta kowidowego. Niektórzy pracownicy nie wytrzymywali, rezygnowali. Sytuacja pacjenta, który leżał, często pogarszała się w szybkim czasie, wymagała szybkiej interwencji. Nikt nie liczył godzin, ile pracował…

Jest więc za co dziękować. Podkreślił to prezydent Pracodawców Pomorza, podczas oficjalnego otwarcia Gali:

Dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza, w swym wystąpieniu przypomniał początki istnienia tej organizacji i warunki, w jakich się rodziła. Stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza powstawało w bardzo trudnych czasach lat 90. ubiegłego wieku. To był zwrot w polskiej gospodarce. Teraz, Pracodawcy Pomorza p obchodzą 30-lecie istnienia swej organizacji Jubileuszową Galę połączyli z uhonorowaniem pracowników lecznictwa.

Fot. Kazimierz Netka.

Tę Galę dr Zbigniew Canowiecki zadedykował wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, którzy stanęli do walki z covid, dodając, że gdy wieje wiatr historii, ludziom, jak pięknym ptakom, rosną skrzydła.

– Z wielkim podziwem obserwowaliśmy, jak od pierwszych dni pandemii personel medyczny ruszył do walki z pandemią, ratując ludzi – powiedział dr Zbigniew Canowiecki. – Najtrudniej miały szpitale, ale też wszyscy pracownicy ochrony zdrowia. Jako przedsiębiorcy uznaliśmy, że naszą galę jubileuszową i wyjątkowy koncert powinniśmy zadedykować medykom i wszystkim, którzy ich wspierają na co dzień Postanowiliśmy również wyróżnić wszystkie szpitale, które zaangażowały się w walkę z pandemią oraz wręczyć statuetki tym, którzy reprezentują poszczególne zawody medyczne. Będą to statuetki przedstawiające medyka z jedną ręką na sercu i drugą pokazująca palce w kształcie litery V.

Szanowni Państwo, drodzy Medycy, dla Was miarą patriotyzmu jest poświęcenie się walce o zdrowie i życie pacjentów, często kosztem własnego zdrowia i czasu dla rodziny. Zdaliście egzamin w tym trudnym pandemicznym okresie. Jesteśmy bardzo dumni, że mamy takich lekarzy i taką służbę zdrowia i nie zapomnimy o Waszym poświęceniu i oddaniu. Galę Przedsiębiorcy Medykom uważam za otwartą – powiedział dr Zbigniew Canowiecki – prezydent Pracodawców Pomorza.

Wspaniałym uświetnieniem Gali były wstępy artystów, dedykowane pracownikom pomorskiej ochrony zdrowia.

Gwiazdą Wieczoru była Aleksandra Kurzak – artystka związana z takimi teatrami operowymi jak np. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Bayerische Staatsoper w Monachium, z Operą Wiedeńską.

Solistce towarzyszyła Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją prof. Wojciecha Rajskiego obchodzącego jubileusz 50-lecia  swojej pracy artystycznej i 40-lecie współpracy z PFK Sopot.

Po koncercie Artystów uhonorowano pracowników służb medycznych, przekazując Im Statuetki. Medale i Dyplomy. Nagrody te wręczali m.in. byli prezydenci RP: Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

Fot. Kazimierz Netka.

Nagroda Specjalna – Statuetka: CUM GRATIA MAGNA (Z Wielką Wdzięcznością) wykonana została przez polskiego artystę francuskiego pochodzenia Michela Lenglarda. Przyznano ją najbardziej zasłużonym środowiskom medycznym oraz instytucjom wspierającym ochronę zdrowia w walce z pandemią covid-19. Wręczono tę statuetkę m.in. lekarzom, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, diagnostom laboratoryjnym, fizjoterapeutom, farmaceutom.

Fot. Kazimierz Netka.

Pracodawcy Pomorza ustanowili też Specjalna Nagrodę: ZŁOTY MEDAL – za zasługi w Walce z pandemią covid-19 z podziękowaniem za niezwykłe zaangażowanie, trud i poświęcenie w walce o zdrowie i życie pacjentów zakażonych wirusem SARS-COV-2. Medale te wręczono podmiotom leczniczym wyróżniającym się w walce z pandemią covid19 w województwie pomorskim.

W imieniu wyróżnionych podziękował prof. Tomasz Smiatacz – kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:

Fot. Mateusz Ochocki/Kosycarz Foto Press.

– Panowie Prezydenci, Dostojni Pracodawcy, drodzy Medycy, Szanowni Goście, mam zaszczyt w imieniu medyków podziękować państwu za ten niezwykły wieczór – powiedział prof. Tomasz Smiatacz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Dziękujemy za państwa obecność za wsparcie, mądre decyzje. To był dla nas bardzo trudy czas.

Nawiązując do słów dr. Zbigniewa Canowieckiego – prezydenta Pracodawców Pomorza, prof. Smiatacz wspomniał o tym, że rzeczywiście być może niektórym wyrosły skrzydła. Powiedział też o filmie „Bogowie”, dodając: nie jesteśmy bogami, jesteśmy zwykłymi ludźmi. Baliśmy się o was, o siebie, o swoich bliskich. Gubiliśmy się w gąszczu informacji, zaleceń, zmieniających się instrukcji. Popełnialiśmy błędy, wchodziliśmy na teren zupełnie dla nas nieznany. Przepraszamy za to, co poszło nie tak. Uczymy się – powiedział.

Prof. Smiatacz wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest wspólne działanie:

To był trudny czas. Medycyna jest grą zespołową. Państwo widzicie przedstawicieli różnych profesji medycznych, ale również szpitali, urzędów. Medycyna to gra zespołowa. Każdy gracz jest tu istotny. Nie może zabraknąć nikogo z graczy, np.: ratowników, pielęgniarek, fizjoterapeutów, bo inaczej będziemy w kłopocie, przed kolejną fazą choroby. Medycyna jest grą zespołową. Sukcesy w medycynie odnoszą dziś ci, którzy potrafią współpracować, współdziałać, grać do jednej bramki – tak się wydarzyło na Pomorzu, szczęśliwie. Tak się właśnie stało. Państwo widzieliście przedstawicieli bardzo różnych środowisk, ale ten ich dialog, dyskurs czasem trudny, a przede wszystkim słuchanie tu było. Efekt jest taki, że w województwie pomorskim mamy niemal najniższy odsetek zgonów wśród chorych zdiagnozowanych z covid – powiedział profesor.

Fot. Anna Bobrowska/Kosycarz Foto Press.

Medycyna jest grą zespołową. Dostojni Pracodawcy, nie wiem, czy państwo zauważyliście, ale państwo staliście się w pewnym momencie systemem ochrony zdrowia, jej częścią profilaktyczną. To były państwa działania promujące dystans, maseczki, dezynfekcję, edukację dotyczącą szczepień – wyliczał profesor. – Nie przesadzę, jeśli powiem: uratowały one życie tysięcy Pomorzan – dodał.

I to jest prawda, i za to chcę państwu bardzo serdecznie podziękować, ukłonić się państwu nisko. Bez państwa aktywności pewnie nie dalibyśmy sobie rady i za to bardzo dziękuję. To był trudny czas i ten trudny czas jest jeszcze przed nami. Czwarta fala się zbliża. To, że się opóźnia możemy zawdzięczać tym spośród państwa, którzy się zaszczepili, ale ona na pewno przyjdzie, będzie inna niż dotychczasowa, może będzie łagodniejsza. Na to liczymy, ale ten trudny czas jest ciągle przed nami.

Chciałbym życzyć państwu zdrowia, odrobiny szczęścia na te najbliższe tygodnie i miesiące; życzyć państwu aby wirusy i źli ludzie omijali państwa szerokim łukiem, byśmy mogli się wszyscy spotkać w nieodległej przyszłości popandemicznej – powiedział prof. Tomasz Smiatacz.

Podczas Gali uhonorowano również profesora Wojciecha Rajskiego z okazji Jego 50-lecia pracy artystycznej i 40-lecia współpracy z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Nagrodę Specjalną – statuetkę CULTURA PRO NEGOTIO wręczyli Mistrzowi Wojciechowi Rajskiemu Małgorzata Winiarek-Gajewska prezes zarządu Grupy NDI SA, Lech Wałęsa – były prezydent RP oraz Jacek Karnowski – prezydent Sopotu.

Fot. Anna Bobrowska/Kosycarz Foto Press.

– Czuję się zaszczycona, że mogę wręczyć dzisiaj nagrodę Maestro Wojciechowi Rajskiemu; nagrodę przyznaną przez pomorskie środowisko biznesowe. Jeśli pozwolicie państwo, oto chwila osobistej refleksji: kiedyś prowadziliśmy prywatna rozmowę z Maestro, próbując zrozumieć czym się zajmujemy; na temat tego, czym się różni prowadzenie biznesu i orkiestry. Okazało się, że tych podobieństw jest całkiem sporo. Natomiast myślę, że różnica jest jedna, zasadnicza. Otóż my mamy do czynienia z z materią, a Maestro ma do czynienia z duchem. Choć fascynowało mnie to, że po nas zwykle pozostaje namacalny świat, to z pokorą przyjmuję, że trudno równać się z geniuszem wirtuozerskiego wykonania znakomitego utworu muzycznego. Dzisiaj chcemy podziękować Maestro za to, że zabiera nas w świat muzyki, że pozwala nam przeżyć emocje, wzruszenia; za to, że pobudza naszą wyobraźnię i wrażliwość. Myślę, że wrażliwość jest dobrem, które jest bardzo w cenie, więc tym bardziej wielkie dzięki za to – mówiła Małgorzata Winiarek-Gajewska – prezes zarządu Grupy NDI SA.

Fot. Kazimierz Netka.

– Czuję się bardzo małym człowiekiem w porównaniu z medykami, którzy dzisiaj odebrali nagrody – odpowiedział prof. Wojciech Rajski. – Ja, niestety, batutą nie jestem w stanie uratować życia ani kogoś wyleczyć. Najwyżej mogę sprawić trochę przyjemności. Tą nagrodą dzielę się z całego serca z orkiestrą kameralną i ze wszystkimi muzykami, którzy przez lata z naszą orkiestrą pracują, bo bez muzyka dyrygent nic nie znaczy. Cieszę się, że mogłem wziąć udział dzisiaj w tej wspaniałej uroczystości. Nie jestem w stanie dokonywać wielkich czynów medycznych, ale postaram się przez następne 40 lat w jakimś stopniu zbliżyć do Laureatów dzisiejszego wieczoru. Dziękuję serdecznie – powiedział Maestro.

Podkreślmy jeszcze raz: Stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza – największa regionalna organizacja pracodawców licząca około 1000 członków – postanowiło w imię społecznej odpowiedzialności biznesu zadedykować swą Jubileuszową Galę osobom zatrudnionym w ochronie zdrowia. Pomorscy biznesmeni zrzeszeni w Stowarzyszeniu Pracodawcy Pomorza, mimo wielu własnych kłopotów spowodowanych pandemią koronawirusa, starali się wspierać materialnie służbę zdrowia. 8 września 2021 roku uhonorowali pracowników lecznictwa statuetkami, a także zaprosili reprezentantów służb medycznych na zadedykowane Im wspaniałe występy światowej klasy artystów – podczas Gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Więcej wiadomości można znaleźć na stronie https://pracodawcypomorza.pl/ .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *