Gdańsk. 30 września – wspólna, uroczysta inauguracja roku akademickiego na Trakcie Królewskim. Przemarsz od Bramy Długoulicznej do Dworu Artusa. Głównymi organizatorami są Związek Uczelni im. Fahrenheita i Miasto Gdańsk

Źródło ilustracji: FarU.

Gaudeamus igitur przy dźwiękach carillonów, przy muzyce dzwonów

W ostatnią sobotę września, o godz. 10:00 na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się barwny przemarsz i huczna parada. Wydarzenie, organizowane przez Uczelnie Fahrenheita i Miasto Gdańsk, po raz drugi zgromadzi w jednym miejscu całe pomorskie środowisko naukowe. Studenci, nauczyciele akademiccy oraz władze kilkunastu uczelni wyższych wraz z samorządowcami zainaugurują nowy rok akademicki wspólnym marszem – poinformowała poinformowała Karolina Sienkiewicz – specjalista ds. promocji Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. Oto ciąg dalszy komunikatu:

To wyjątkowe święto nauki odbędzie się w Gdańsku, w mieście, które jest nie tylko jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, ale również miejscem, gdzie nauka, edukacja i kultura łączą się, tworząc inspirujące środowisko do rozwoju intelektualnego oraz społecznego. Właśnie tu, w mieście wolności, możemy zaobserwować wyjątkową integrację społeczności akademickiej, która odbywa się poprzez współpracę, dialog i promocję wspólnych wartości.

–  Współpracę z nauką traktujemy jako jeden z filarów rozwoju i przyszłości naszego miasta. Takie partnerstwo przynosi obopólne korzyści, zarówno dla uczelni, jak również lokalnych społeczności, tworząc solidne fundamenty dla zrównoważonego rozwoju i innowacji – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.  – By jednak w pełni wykorzystać ten potencjał, kluczowe jest zatrzymanie absolwentów uczelni w naszym mieście. Dlatego rozumiemy jak ważną kwestią jest rozwijanie dialogu nie tylko pomiędzy uczelniami i miastem, ale również biznesem. Taka synergia wiedzy, badań i innowacji ma szansę przyczynić się do rozwiązywania bieżących problemów i kształtowania lepszej przyszłości – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Przemarsz rozpocznie się godzinie 10.00 w nieprzypadkowym miejscu, bo tuż przy Złotej Bramie (Bramie Długoulicznej, przy Targu Węglowym), a towarzyszyć mu będą dźwięki carillonów, odgrywających Gaudeamus igitur. To właśnie na tej bramie wypisane są wartości: Pokój, Wolność, Szczęście oraz Sława. Nieprzypadkowo od tych słów rozpoczyna się również „Gdański Manifest Nauki”, podpisany podczas marszu w 2022 roku.

–  Przed rokiem po raz pierwszy spotkaliśmy się w sercu Gdańska, by wspólnie z przedstawicielami kilkunastu gdańskich uczelni wyższych zamanifestować jedność środowiska akademickiego. Podpisując „Gdański Manifest Nauki” solidarnie zobowiązaliśmy się, by wykorzystać jak najlepiej nasz potencjał, podejmując działania na rzecz poprawy warunków życia obecnych i przyszłych pokoleń – komentuje przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni Fahrenheita prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Zachęcam Państwa do udziału w wydarzeniu, które jest piękną kwintesencją dotychczasowej współpracy i podkreśleniem efektu synergii reprezentowanych przez nas różnych dziedzin. Przed trzema wiekami Daniel Gabriel Fahrenheit udowodnił, że naukowcy mają moc kształtowania rzeczywistości. Pokażmy, że Gdańsk to miasto nauki i silny ośrodek akademicki.

Źródło ilustracji: FarU.

Huczny pochód, któremu przygrywać będzie Gdańska Orkiestra Akademicka przejdzie Traktem Królewskim i zakończy się na przedprożu Dworu Artusa. Właśnie tam uczestnicy wysłuchają inspirujących przemówień, które wyznaczą kierunek na rozpoczynający się rok akademicki. Będzie to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania nauki i integracji naszej społeczności! Spotkajmy się by wspólnie, jednym głosem wykrzyczeć: Niech żyje nauka! Vivat Academia!

Agenda:

9.15-9.50 – przybycie uczestników (na Targ Węglowy obok Katowni przy Złotej Bramie) i ustawianie zgodnie ze strukturą parady 

10.00 – rozpoczęcie parady

10.00-10.30 – uroczyste przejście ul. Długą, Traktem Królewskim, do Dworu Artusa

10.30-11.15 – przemówienia na przedprożu Dworu Artusa, krótkie wystąpienia studentów Uczelni Fahrenheita oraz przedstawicieli Chórów trzech Uczelni

Gdański Manifest Nauki

Podczas zeszłorocznego, pierwszego przemarszu „Niech żyje nauka!” władze samorządowe i 14 przedstawicieli gdańskich uczelni podpisało Gdański Manifest Nauki. Określa on nie tylko najważniejsze wartości społeczności akademickiej, ale również kierunki i cele jej rozwoju. Co ważne, jego treść jest tak samo aktualna jak rok temu! Podpisany oryginał można zobaczyć w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego.

– Pragniemy wspólnie dążyć do wzmocnienia pozycji Gdańska, jako jednego z wiodących ośrodków naukowych w Europie i na świecie. Chcemy efektywnie wykorzystać potencjał badawczy do osiągania coraz wyższych pozycji w międzynarodowych rankingach, realizować ważne społecznie projekty badawcze i przyciągać ambitnych ludzi nauki z całego świata, którzy znajdą tu odpowiednie warunki do dalszego rozwoju naukowego – czytamy w Gdańskim Manifeście Nauki.

Organizatorem wydarzenia są Uczelnie Fahrenheita i Miasto Gdańsk. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawują: Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska.

W związku z organizacją wydarzenia Niech żyje nauka!, w sobotę 30 września br. w godzinach 09.00-11.30 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na ulicy Długiej oraz na Targu Węglowym na odcinku Katownia – Złota Brama.

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU – Fahrenheit University) utworzyły największe uczelnie na terenie Trójmiasta. Oto one: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański. Jego działania koncentrują się na opracowaniu rozwiązań wspierających wspólne badania naukowe i prace rozwojowe, a także na rekomendacji dotyczących konsolidacji lub powoływania nowych, międzyuczelnianych inicjatyw – poinformowała Karolina Sienkiewicz – specjalista ds. promocji Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Więcej wiadomości można znaleźć na stronie internetowej: https://faru.edu.pl/ .

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *