Gdańsk bez plastiku. Wykład w Politechnice Gdańskiej, inauguracja kampanii w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.  Zaczęto jednak od… przedszkola, kilka lat temu. Z końcem lipca zostanie wycofana z użycia w Urzędzie Miejskim gazowana woda w plastikowych butelkach.

Na zdjęciu: Ekspozycja w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk bez plastiku – ruszyła miejska kampania promująca ekologiczne postawy.

Na całym świecie trwa wdrażanie nawyków rezygnowania z jednorazowych opakowań plastikowych na rzecz korzystania z pojemników, toreb wielokrotnego użytku. Odpady plastikowe, te duże oraz mikroplastik, są coraz bardziej groźne.

W czwartek, 21 lutego, w Politechnice Gdańskiej, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu #CiekawiNauki, w ramach wykładów „Politechnika Otwarta”, poświęcone mikroplastikom. O zagrożeniach z nimi związanych oraz o jakości wody i sposobach jej poprawy opowiedzieli eksperci z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej, z zarządu spółki Gdańskie Wody, oraz międzynarodowego projektu badawczego FanpLESStic-sea.

W czwartek, 28 lutego 2019 roku, w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym rozpoczęto kampanię „Gdańsk bez plastiku”, która ma na celu promocję ekologicznych postaw, dbanie o naturę, ale przede wszystkim na zmniejszenie zużycia plastiku w życiu codziennym – poinformowała nas Alicja Bittner z Referatu Prasowego Biura Prezydenta Gdańska ds. Komunikacji i Marki Miasta, w swym komunikacie cytując też wypowiedzi uczestników inauguracji tych działań na szczeblu stolicy województwa pomorskiego:

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku

O celach i założeniach kampanii opowiedzieli: Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca wówczas funkcję prezydenta Gdańska teraz już prezydent Gdańska oraz Piotr Grzelak, zastępca prezydenta tego miasta. Udział w konferencji wzięli również przedstawiciele miejskich jednostek i instytucji, którzy włączyli się do akcji: Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Gdańskich Wód, Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo- Kanalizacyjnej, Zakładu Utylizacyjnego, Centrum Hevelianum oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

– Podzielę się swoim marzeniem. Mi się marzy Gdańsk solidarny ze wszystkimi pokoleniami. Dzisiaj decyzja o tym, że rozpoczynamy kampanię „Gdańsk bez plastiku” to jest właśnie solidarność ze wszystkimi pokoleniami. Myślę, że każdy z nas chciałby, aby jego dzieci, jego wnuki mogły cieszyć się środowiskiem naturalnym, które nas otacza – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. – Nie da się tego zrobić od razu, jest to metoda małych kroków, ale może je zrobić każdy z nas używając na przykład na zakupach toreb z ekologicznych materiałów czy produktów pochodzących z recyklingu. I to jest Gdańsk moich marzeń. Gdańsk bez plastiku.

O świadomości zachowań w codziennym życiu i wykształcaniu dobry nawyków mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i mieszkalnictwa. Zaznaczył, że w działaniach Urzędu Miejskiego i jednostek  ważne jest podnoszenie świadomości mieszkańców i oprócz nauki nawyku segregacji odpadów, edukacja postępowania z odpadami oraz wskazanie, jak ważna jest ich minimalizacja np. poprzez świadome zakupy.

 10 zasad „Gdańsk bez plastiku” 

Piotr Grzelak przedstawił 10 „przykazań”, którymi każdy może się kierować w codziennym życiu, by również wpisywać się w założenia kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku

– Wypracowaliśmy dziesięć podstawowych zasad  jak każdy z nas może przyczynić się do tego, żeby zmniejszyć ograniczenie plastiku – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta – Już dziś każdy z nas może zrezygnować lub ograniczyć zużycie jednorazowych siatek, słomek i kubków czy butelek typu PET. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to długotrwały proces zmiany naszych nawyków, jednak wierzymy, że możemy w tym obszarze zacząć działać dla wspólnego dobra.

Podkreślono również, że ważne jest to, aby dawać dobry przykład z góry i wymieniono działania, jakie są wprowadzone w  magistracie.

– Urząd Miejski w Gdańsku stawia na ekologię i chcemy dawać przykład innym. Używane dotąd plastikowe sztućce, kubeczki i butelki zostaną zastępowane bardziej ekologicznymi naczyniami z metalu i papieru. Z końcem lipca zostanie również wycofana z użycia gazowana woda w plastikowych butelkach, a zwykły papier do drukarki zostanie zastąpiony bardziej ekologicznym papierem makulaturowym – zadeklarowała Aleksandra Dulkiewicz.

W trosce o zwierzęta

Troska o środowisko to również troska o zwierzęta i świadomość, że działania człowieka często niszczą ich naturalne miejsca do życia.  O tym, jak plastik wpływa na życie zwierząt opowiedział dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, Michał Targowski.

– Trzeba mieć świadomość, że plastik zabija, i należy sobie uświadomić ile plastiku pływa w morzach i oceanach, który tak szybko się nie rozkłada, często on jest połykany przez zwierzęta i prowadzi do ich śmierci. Kiedy plastik dostanie się do pokarmu zwierząt to również może doprowadzić do bardzo ciężkich komplikacji czy nawet śmierci – powiedział Michał Targowski.

Dyrektor podkreślił również, że dbają o to, aby w ogrodzie zoologicznym jak najmniej tego plastiku nie używać, a docelowo go wyeliminować. Punkty gastronomiczne działające w ogrodzie używają porcelanowych talerzy i kubków oraz metalowych sztućców, zamiast plastikowych. Mówił o prowadzonych działaniach edukacyjnych, by podnosić świadomość konieczności dbania o środowisko dla dobra zwierząt i nas samych.

 Deklaracja „Gdańsk bez plastiku” 

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku

Na koniec Aleksandra Dulkiewicz odczytała treść deklaracji partycypacji w kampanii „Gdańsk bez plastiku” i zachęciła wszystkich do przyłączenia się niej. Kluczowe przesłanie deklaracji to: „ Jedną z obywatelskich powinności jest bowiem troska o to, jakie środowisko zostawimy naszym wnukom, naszym dzieciom”.

 W ramach kampanii zaplanowano długofalowe działania, które mają przypominać i promować założenia akcji i ekologiczne działania, w tym konkursy plastyczne dla uczniów, pilotażowe projekty dla rodzin, które chcą zmienić swoje nawyki i wyeliminować plastik z użycia, konkursy w mediach społecznościowych, czy pikniki dla mieszkańców.

Akcję promują również ekologiczne gadżety z logo kampanii – torby bawełniane na zakupy, koszulki, ołówki i inne przedmioty z surowców przyjaznych środowisku – informuje Alicja Bittner z Referatu Prasowego Biura Prezydenta Gdańska ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Warto wiedzieć, że edukacja dotycząca szkodliwości plastiku odbywa się w Gdańsku w przedszkolach. Realizowana jest ona m.in. w ramach międzynarodowego projektu pt. „Miasto na detoksie”, który wdrażano np. w Przedszkolu „Świętojańskie Skrzaty”.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *